Kosova ve Balkan Barış Elçisi Arif Bozacı Saygı Buluşması

Kosova ve Balkan Barış Elçisi Arif Bozacı Saygı Buluşması

Türkiye’nin Avrupa’daki akraba ülkelerinden olan Kosova’da Türk Edebiyatı’nın önemli yazarlarından biri olan Arif Bozacı adına saygı buluşması yapıldı. Kosova Türk yazarlar Derneği ile Doğru Yol Türk Kültür Sanat Derneği, Nazım Hikmet Edebiyat Kolu tarafından ortaklaşa düzenlenen ve Doğru Yol Derneği Salonu’nda gerçekleştirilen bu organizasyonda Kosova’da büyük ün kazanmış değerli şair ve barış elçisi Arif Bozacı için saygı buluşması […]

Türkiye’nin Avrupa’daki akraba ülkelerinden olan Kosova’da Türk Edebiyatı’nın önemli yazarlarından biri olan Arif Bozacı adına saygı buluşması yapıldı.

Kosova Türk yazarlar Derneği ile Doğru Yol Türk Kültür Sanat Derneği, Nazım Hikmet Edebiyat Kolu tarafından ortaklaşa düzenlenen ve Doğru Yol Derneği Salonu’nda gerçekleştirilen bu organizasyonda Kosova’da büyük ün kazanmış değerli şair ve barış elçisi Arif Bozacı için saygı buluşması yapıldı.

Yapılan bu etkinlikte, bu sene Arif Bozacı’ya layık görülen Uluslararası Süleyman Brina Balkanlar Türk Kültürü  ödülü verildi. Ödül töreni münasebetiyle yapılan konuşmalarda Arif Bozacı’nın eserlerinden örnekler sunuldu. Saygı programına Kosova Türk Yazarlar Derneği ve İskender Muzbeg ve Kosova Türk Yazarlar Derneği Onursal başkanları da iştirak ettiler. Her iki dernek başkanı da birer konuşma birer yaptıktan sonra program devam etti. Kuruluşlarının 65’inci ve 20. yıldönümlerini kutlayan Doğru Yol Türk Kültür Sanat Derneği ve Nazım Hikmet Edebiyat Kolu başkanlıkları, Balkanlar Bölgesi’nde organize edilen  edebiyat buluşmalarının Balkanlar’da Türk Kültürü, Türk Edebiyatı ve Türk Sanatı’nın yaşatılması için verdikleri hizmetler dolayısıyla Dr. Taner Güçlütürk’e takdirname sunuldu. Taner Güçlütürk de elde ettikleri bu başarıyı ekip ruhu ile çalıştıklarını belirterek elde ettiklerini söyledi. Aynı zamanda kurumlar arası hassasiyeti ve birlik ve beraberliğe önem verdiklerini, dernekler arasında ortaklaşa etkinlikler düzenlediklerini dile getirdi. Bu sebeple katkı sağlayan dernek üyeleri, kurumlar ve eşbaşkanlara teşekkürlerini iletti. Her zaman iyi niyet, erdem, birleştiricilik özelliklerini kullanmaktan yana olduklarını dile getirdi. Doğru Yol Türk Kültür Sanat Derneği müzik kulüp başkanlığını yürüten Başkim Çabrat ise, Türkçe’m Dergisi teşekkür belgesini ünlü şair Arif Bozacı’ya takdim etti. Çabrat, teşekkür belgesi takdimi yapılırken, şairi bir ses sanatçısı olarak tanıdığını, aynı zamanda şiirlerinin de çok kaliteli olduğunu dile getirdi.

Arif Bozacı

Yapılan saygı programı buluşmasında Türk Yazarlar Derneği başkanlığını yürüten Taner Güçlütürk, Arif Bozacı’ya ait olan şiirlerden bir sunum yaparak davetlilere güzel bir sürpriz yaptı. Arif Bozacı hakkında hatıralarını ile getiren Kosova Türk Gazeteciler Derneği başkanlığını yürüten İbrahim Arslan da Arif Bozacı övgüler yağdırdı. İbrahim Aslan, Arif Bozacı’nın yazdığı şiirlerde evrensel düzey olduğunu belirtti. Türkçem Dergisi’nin sahibi ve Kosova Türk Yazarlar Derneği başkanı olan Zeynel Beksaç da yaptığı konuşmada Şair Arif Bozacı’nın iyi bir sözcük sarrafı ve sözcük avcısı olduğunu vurguladı. Şairin sevgiden yana yazdığı şiirlerde düzeyini en iyi şekilde ortaya koyarak, onun ‘Barışçıl Rüzgarlar Ülkesi’ olduğunu söyledi.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Hamaktaki Şaşırtan Sertlik

Arif Bozacı da Türk Edebiyatına hizmet etmekten gurur duyduğunu, her gün ‘Türk Şiiri için bir damla, bir dize bile hediye edebilirsem bu mutluluk bana yeter’ diyerek ‘İmgelerimin Merdiveninde’ adlı kitabının gelecekte günyüzü görebileceğini dile getirdi. Bozacı kendisi için bir saygı buluşması tertip eden Kosova Türk Yazarlar Derneği’ne ve verdikleri ödüle çok teşekkür etti.

Saygı gecesinde Arif Bozacı’nın yazdığı şiirler farklı dillerde okunurken Balkan Türk Müziğine isim yapmış olan Aluş Nuş tarafından yönetilen Balkan Türk müziği Derneği ses sanatçıları uşak, hicaz, rast ve nihavend makamlarında Türk Müziği’nden örnekler sundular.

ARİF BOZACI KİM

1944 yılında Priştine da doğan Bozacı ilk ve ortaöğrenimini Türkçe tamamladı. Daha sonra Yüksek Pedagoji Okulu’nun Türk Dili ve Edebiyatı bölümünü bitirdi. Ardından Priştine Filoloji Fakültesinin Şarkiyat bölümünü okudu. 1961 yılında ‘mikrofon sizin’ müzik festivaline katılarak müzikteki yeteneğini fark ettirdi. Daha sonra Piriştina Radyosu’nda çok sayıda eser okuyarak Türk Müziği’nin gelişmesi için çalışmalar yaptı.

Şairlik serüveni ise ilkokul yıllarına dayanır. Arif Bozacı ilkokul öğretmeninin sayesinde şair olduğunu dile getirmiştir. Priştine Belediyesi’nde 4 yıl çalıştıktan sonra farklı yayınevlerinde ve gazetelerde çalışır.

1989 yılında kurulan Kosova İnsan Hak ve Özgürlükleri Koruma Kurumu’nda kurucu üyelerden biri olan Arif Bozacı büyük baskılar sonunda 1993 yılında Almanya’ya gitmek zorunda kalır. 1999 yılında Kosova’ya geri dönerek geçici hükümette İnsan Hakları ve Özgürlükleri Koruma Komisyonu’nda görev alır.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Tarihçi Yazar Yavuz Bahadıroğlu, Konyalılara Manevi İklim Yaşattı

2000 yılında Kosova Dışişleri Bakanlığı’na bağlı olan Türk Dünyası ve Türkiye İlişkiler Dairesi Başkanlığı görevine getirilir. 2008 yılında Kosova ve Balkan Barış Elçisi olarak seçildi.

Bir önceki yazımız olan Berbat 2 Buluş; Cips ve Cola başlıklı makalemizde Cola nasıl bulundu?, George Crum ve Patates cipsi nasıl icat edildi? hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?