KPSS – Devlet Memuru Olma Yolu

KPSS – Devlet Memuru Olma Yolu

 KPSS NEDİR, KİMLER BAŞVURABİLİR? Üniversiteyi bitirmek işe başlamanız için yeterli değildir. Üniversite mezunlarının kendi alanlarıyla ilgili bölümlerde görev yapabilmeleri için devlet tarafından yapılan bir sınav vardır. Bu sınava kısaca KPSS adı verilmektedir. Kamu kurumlarında çalışabilmek için alınacak personeli seçmek amacıyla yapılan sınavların genel adına kpss denmektedir. Daha önce böyle bir sınav yoktu. Kamuda adaletsizliği ve adam kayırmayı […]

 KPSS NEDİR, KİMLER BAŞVURABİLİR?

Üniversiteyi bitirmek işe başlamanız için yeterli değildir. Üniversite mezunlarının kendi alanlarıyla ilgili bölümlerde görev yapabilmeleri için devlet tarafından yapılan bir sınav vardır. Bu sınava kısaca KPSS adı verilmektedir.

Kamu kurumlarında çalışabilmek için alınacak personeli seçmek amacıyla yapılan sınavların genel adına kpss denmektedir. Daha önce böyle bir sınav yoktu. Kamuda adaletsizliği ve adam kayırmayı önlemek amacı ile sınav sistemi getirildi. Resmi gazete 3 mayıs 2002 tarihinde yayınlanmış olan ve ‘kamu görevlilerine ilk defa atanacaklar için yapılacak sınavlar hakkında genel yönetmelik’ başlığıyla yayınlanmış ve 2002 yılından beri kamu kurumlarında çalışacak personel yılda farklı alanlarda yapılan sınav ile yerleştirilmektedir.

KPSS NEDİR

Kpss adı verilen bu sınavda 4 çeşit sınav uygulanmaktadır. A grubu adı verilen kpss sınavında lisans mezunları, B grubu adı verilen kpss sınavında önlisans mezunları ve lise dengi okullar için yerleştirme sınavı da kpss C grubu adı altında anılmaktadır. Ayrıca öğretmenlik alan bilgisini ölçen farklı bir kpss sınavı yapılmaktadır. Buna da eğitim bilimleri kpss sınavı adı verilmektedir.

Başvurular genelde mayıs ayı içerisinde başlamakta, sınavlar temmuz ayı içinde gerçekleşmektedir. Bu sınava girmek isteyenler ösym sınav merkezleri yöneticilikle ile iki yılda bir ve eylül ayı içerisinde başvuruları gerçekleşmektedir. Bu sınav devlet personel başkanlığı adana öğrenci seçme yerleştirme merkezi tarafından yapılmaktadır.

Kpss sınavında A-B grubu ile alınacak kadrolar genelde başbakanlık’ta görev yapabilir, bakanlıklarda görev yapabilir. Yine bakanlıklara ait alt birimlerde görev yapabilir, il özel idarelerinde personel olarak görev alabilir ve belediyenin teftiş kurullarına girebilirler.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Altıncı His (Duyu Ötesi Algı) Nedir

Kpss B grubu sınavında başarılı olanlar da genel ve katma bütçeli kurumlar ile bunların alt birimlerinde çalışabilirler. Kanunlar ile kurulan fonlar ve kefalet sandıkları birimlerinde görev alabilirler. İl özel idareleri ile belediyelerin alt birimleri olan döner sermayeli kuruluşlarda görev alabilirler.

Kamu personeli seçme sınavına müfettiş olmak isteyenler, denetmen olmak isteyenler, kontrolör olmak isteyenler, uzman yardımcısı olmak isteyenler de başvurabilir.

Kpss A kadrolarına yerleşmek için ise üniversitelerin sosyal bilimler, hukuk fakültesi, iktisat ve işletme fakültelerinden mezun olmaları gerekmektedir.

Önlisans programı mezunu olanlar ile lise mezunu olanlar lise devlet memurları 657 sayılı kanunun 48 inci maddesi ile kamu kuruluşlarının adaylık koşularını taşımaları şartıyla genel yetenek ve genel kültür sınavlarına katılmak zorundadırlar.

Kamu personeli seçme sınavına girebilmek için yaş sınırlaması getirilmiştir. Maliye bakanlığı personel olabilmek için 35 yaşını geçmemek gerekmektedir. Milli eğitim bakanlığında görev alabilmek için başvuru yaşınız 38’i geçmemelidir.

KPSS İLE PERSONEL ALMAYAN KURUMLAR

Bilmemiz gereken önemli hatırlatmalardan birisi de şudur, devletin bütün kurumları kamu personeli seçme sınavı ile memur almamaktadır bunlara örnek olarak adalet bakanlığı, milli savunma bakanlığı, milli istihbarat teşkilatı müsteşarlığı, jandarma genel komutanlığı, devlet senfoni orkestraları ve devlet klasik Türk müziği sanatçıları, içişleri ve dışişleri bakanlıkları teftiş kurulları, askeri adalet teftiş kurulları gibi devlet kurumları kpss sınavına dahil değildir.

Diyelim ki sınavdan yeterli düzeyde puan aldınız, yerleştirme nasıl olacak merak ediyorsunuz. Bunu örneklerle açıklamaya çalışalım. A grubu kadrolar için B ve C grubu kadroları yerleştirme yapılamaz. A-B grubu kadrolara girecek adaylar için daha sonra ilgili kurumlarca ayrıca bir sınav daha yapılacaktır. Bu sınav yazılı veya sözlü bölümlerden oluşmaktadır. B ve C grubu kadrolara girebilmek için eğitim bilimlerinde puana göre yerleştirme yapılmaktadır.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Alışveriş Sistemindeki Olumsuzluklar Ortadan Kalkıyor

KPSS SONUCUNA GÖRE NASIL MÜRACAAT YAPILIR?

Kpss sınavı sonucu ile örnek bir memur alım ilanı şu şekilde yapılmaktadır. Atama yapılabilecek boş kadro sayısı belirleniyor, bunun sonucunda genel idare hizmetleri sınıfına dahil olan sekizinci veya 9 uncu dereceden 10 adet devlet personel uzman yardımcısı ataması yapılacaktır, sınava katılma koşulları bölümünde 657 sayılı devlet memurları yasasının 48’inci maddesinde öngörülen genel şartları taşımak şeklinde bir ibare vardır ki bu ibare kpss anlatmaktadır.

Bir başka örnek memur alım ilanı şekilde olabilir. Sınavın başvuru tarihleri belirtiler, adres bilgileri, başvuru esnasında sizden istenecek belgeler not edilir. Bunlar neler neler olabilir. Genelde elektronik ortamda başvurular gerçekleşmektedir. Bunun için http://www.dpb.gov.tr/ adresinden giriş yapılarak iş talep formu doldurulmaktadır. Mezun olduğunuz yüksek öğretim kurumunun diploması veya geçici mezuniyet belgesinin aslı veya örneği izlenebilmektedir. Kamu personeli seçme sınav sonuç belgesinin aslı veya bilgisayar çıktısı veya örneği istenebilmektedir.

Verdiğimiz örneklerdeki şartları taşıyorsanız siz de devlet memuru olmak için müracaatta bulunabilirsiniz.

Herkese sınavlarda başarılar diliyoruz, gönüllerindeki yerlere yerleşmelerini canı gönülden temenni ediyoruz.

Bir önceki yazımız olan Beşamel Soslu Tavuklu Karnabahar Yemeği Tarifi başlıklı makalemizde beşamel soslu karnabahar ve tavuklu karnabahar yemeği hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?