Kredi Alabilme Koşulları Nelerdir?

Kredi Alabilme Koşulları Nelerdir?

İhtiyaçların giderilmesi amacıyla bireysel tüketiciler kredi almak isteyenler bu amaçla bankalardan kredi olabilmenin yollarını araştırır. Kredi alabilmek için bazı şartların yerine getirilmesi gerekmektedir. Kredi çekebilme koşulları nelerdir? Bunların başında kredi notu yeterli olmalıdır. Belli süre sigortalı olarak bir işte çalışmak gerekir. Gelir belgesi olması gibi önemli kriterler yer almaktadır. Sadece kredi almak için değil kredi kartı […]

İhtiyaçların giderilmesi amacıyla bireysel tüketiciler kredi almak isteyenler bu amaçla bankalardan kredi olabilmenin yollarını araştırır. Kredi alabilmek için bazı şartların yerine getirilmesi gerekmektedir. Kredi çekebilme koşulları nelerdir?

Bunların başında kredi notu yeterli olmalıdır. Belli süre sigortalı olarak bir işte çalışmak gerekir. Gelir belgesi olması gibi önemli kriterler yer almaktadır. Sadece kredi almak için değil kredi kartı alabilmek için de benzer şartların mutlaka yerine getirilmesi gerekmektedir.

Vatandaşlar neden kredi alamıyorum diye bankalara finans kurumlarına veryansın etmektedir. Eğer size kredi verilmiyorsa mutlaka önemli bir şartı yerine getiriyorsunuz demektir. Başvuru yaptığınız kurum sizin talebinizi değerlendirir bu talep doğrultusunda kredi alabilme şartları hakkında yeterli kriterlerde olmadığınız anlaşılırsa size kredi verir mi?

Kredi alamama sebepleri

Kredi alamama sebepleri şunlardır;

Gelir belgesi yoktur, bu sebeple kredi verilmeyebilir. Gelir belgesiz varsa talep ettiğiniz kredi miktarı ile geliriniz arasında büyük fark olabilir. Durum böyle olunca da bankalar çektiğiniz kredi geri ödemesi konusunda sıkıntı yaşayacağınızı düşünerek kredi talebinizi kabul etmeyebilir. Siz düzenli bir işte çalışıyorsanız gelirinizi belgeleyebiliyorsanız o zaman gelir belgenizi kredi almak istediğiniz bankaya mutlaka güncel haliyle göstermelisiniz.

Kredi alabilmek için ne yapmalıyım?

Neden kredi alamıyorum sorusunun başka bir cevabı da daha önce başka bankalardan çektiğiniz kredileri ödememiş olabilirsiniz veya başka bankalara olan kredi kartı borcunuzu düzenli olarak ödememiş olabilirsiniz. Bütün bunlar kredi kayıt bürosu tarafından not edildiği için başvuru yaptığınız bankada bu sistemi takip ettiğinden sizin bütün bankacılı geçmişlerimizi görebilmektedir. Bu sebeple bir başka yerdeki borcunuzu kapatmadan size kredi verilmeyeceğini bilmenizde fayda var.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Kimlerin Kredi Başvurusu Kabul Edilmez?

Kredi alabilmek için öncelikle başka kurumlara olan borçlarınızı kapatmanız şarttır. Kredi başvurusu yapan kişinin geçmiş dönemlerde farklı kredi veren kurumlardan borcunu ödememesi sebebiyle idari takip başlatılmış olabilir. Bu süreç yasal ve idari takip ile devam ettiği sürece sizin bir başka kredi veren kuruluşlar kredi çekmenin imkânsızdır.

Kredi başvurusu

Sizin geçmiş dönemlere ait bankacılık aktiviteleriniz beş yıl boyunca sistemde görülmektedir. Ödenmeyen borç tutarları da 10 yıl boyunca sistemde saklanmaktadır. Dolayısıyla borcunuzu ödememe sebebiyle idari takip ve yasal takipler ekrana yansır. Kredi almak için başvurduğumuz kurum bunu görünce size kredi vermez.

Neden kredi alamıyorum? Neden bana kredi vermiyorlar diye sızlanan tüketicilerin bir başka unuttukları konu kefalet sorumluluğu olabilir. Başka birine kefil olduysanız bu kişide borcunu ödemediği siz farkına varmadan borcunu ödemeyen kişiler arasında gözüküyorsunuz. Dolayısıyla kefaletten doğan bir sorumluluğunun bulunmuş olabilir. Bu sebeple size borç para vermezler. Kefalet sebebiyle size kredi verilmiyorsa bu durumu kredi kayıt bürosu kayıtlarında göründüğü için sizlere olumsuz yanıt verilmiş olabilir.

Nasıl kredi alabilirim? Evet kredi alabilmek için yukarıda saydığımız olumsuzluklardan biri ya da bir kaçının sizleri mağdur ettiğini düşünüyorsanız. Öncelikle bütün bu saydıklarımız hepsinin temizlenmesi gerekir. Yani herhangi bir kuruma ödenmemiş borcunuz olmaması gerekir. Kredi notunuzu yeterli olması gerekir. Ödeme geçmişini temiz olması gerekir. Yasal veya idari takipte olmamanız gerekir. Yeterli gelir belgesi göstermeniz gerekir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Özel Şoförlük Yaparak Para Kazanmak

Ayrıca yasal bir işte çalışarak belli döneme sigortalılık süresini doldurmuş olmanız durumunda kredi alabilme şartları nedir diye sormanıza gerek kalmaz. Neden kredi alamıyorum kredi alabilme yolları nelerdir diye araştırmak zorunda kalmazsınız. Yani bankaların sevdiği bir tüketici olursanız bütün bankalar size kredi vermek için yarışır.

Bir önceki yazımız olan Çeviri Yaparak Para Kazanmak başlıklı makalemizde Çeviri ajansı açmak, Çeviri işinden gelir elde etme ve kitap çevirme işi hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?