Kredi Çekebilmek İçin Genel Şartlar

Kredi Çekebilmek İçin Genel Şartlar

Kredi çekebilmek için gerekli şartlar nelerdir? Konut kredisi, ihtiyaç kredisi ya da bireysel diğer tüketici kredilerinden kullanabilmek için hangi şartlar gereklidir? Konu hakkında sizleri bilgilendirmeye çalışacağız. Diğer sektörlerde olduğu gibi kredi branşlarında da belli şartları yerine getirmek gerekir. Peki kredi çekebilmek için hangi şartları yerine getirmek gerekir? Öncelikle kredi çekme düşüncesinde olan bir tüketicinin kredi notu yeterli olması gerekir. Ayrıca kredi […]

Kredi çekebilmek için gerekli şartlar nelerdir? Konut kredisi, ihtiyaç kredisi ya da bireysel diğer tüketici kredilerinden kullanabilmek için hangi şartlar gereklidir? Konu hakkında sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.

Diğer sektörlerde olduğu gibi kredi branşlarında da belli şartları yerine getirmek gerekir. Peki kredi çekebilmek için hangi şartları yerine getirmek gerekir?

Öncelikle kredi çekme düşüncesinde olan bir tüketicinin kredi notu yeterli olması gerekir. Ayrıca kredi süresince kredi çeken kişinin sigortalı olması gerekmektedir.

Kredi almak için ne yapmalıyım?

İhtiyaç durumunda başvurulan Finans kurumlarının sizlere kredi verebilmesi için bazı şartların yerine getirilmesi gerekir.

Kredi Çekerken Hayat Sigortası Yaptırmak Gerekir mi

Kredi almak için gerekli şartlar şunlardır;

  1. Kredi notunun yeterli olmasıKredi talebinde bulunan kişinin bankacılık geçmişi temiz olması şarttır. Bu bağlamda Findeks aracılığı ile kredi notu öğrenilmesi gerekir. Kredi notu yüksek olan kişiler kredi başvurusu yaptığı zaman en önemli şartı yerine getirmiş sayılır.
  2. Başka kurumlaraödenmemiş borç olmamasıgerekir. Herhangi bir kurumdan daha önce aldığınız ödenmemiş borcunuz olmaması bir başka şart olarak karşımızda durmaktadır.

Kredi başvurusu yaptığınız zaman eğer başka bir yerde borcumuz gözüküyorsa Kredi onayınız zorlaşır. Bu sebeple kesinlikle başka yerlerde borç bırakmanız gerekmektedir. Bankalar artık kimin nerede ne kadar borcu olduğunu Kredi Kayıt Bürosu aracılığıyla kolaylıkla takip edebilmektedir. Kredi kartı borçlarınızı dahil başka yere borcunuz varsa yeni bir kredi talebinde bulunmanız halinde bankalar size Kredi vermek için pek iyi niyetli olmaz.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  En Çok Aranan Meslek; Satış Danışmanı
  1. Sigortalılık süresiayrı bir şart olarak sizleri beklemektedir. Yani çalıştığımız iş yerinde 6 aylık süreyi doldurmadıysanız bankalar kredi talebinize pek sıcak bakmaz. Çünkü iş yerinde çok yeni olduğunuzu ve çekilen borcu ödemek için istekli olmayacağımızı yorumlayabilir. 6 ayı geçmeyen sigortalılık süreniz için bankalara kredi almak için başvuru yapmayın. Büyük olasılıkla size olumsuz yanıt vereceklerdir. Ancak kamu kurumlarında yılda Kurumsal firmalarda işe başladıysanız bir nebze olsun bankalar size ayrıcalık tanıyabilir.
  2. İdari takip sürecinde olmamakbir başka kredi çekmeyi etkileyen şartlardan biri de idari takipte bulunmamak olduğunu söyleyebiliriz. Yasal ya da idari takip altına giren tüketicilerin Kredi çekmek için yaptıkları başvurular bankalar tarafından pek olumlu karşılanmaz. Eğer böyle bir durum varsa kredi çekme işlemini kolaylaştırmak adına bankalar ile mevduat ilişkisi kurmanız da fayda var. Kredi dışı ürünler kullanarak belli bir süre zarfı içerisinde yaptığımız kredi başvuruları onay alabilir.
  3. Ödeme geçmişinizin istikrarlı olmasıbankaların müşterilerine kredi vermek için can attıklarını sizler de bilirsiniz. Ancak onlar da müşterilerinin güvenilir olmaları açısından seçici davranmak zorundadır. Verilen kredilerin geri dönmesi bankalar için en önemli kriterdir. Bu sebeple önceki yıllarda çalıştığımız Finans kurumları ile ödeme geçmişinizin düzenli olması şarttır. Özellikle kredi kartı ödemelerinizi son ödeme tarihini geçirmemiz gerekmektedir. Eğer son ödeme tarihini geçiriyorsanız asgari ödeme tutarını en azından ödemeniz gerekmektedir.
BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Evde Butik Kurabiye İşi Yapmak

Nasıl kredi çekebilirim

Ödemelerde geçmiş yıllarda geciktirme yaptıysanız yine Kredi Kayıt Bürosu tarafından bankalara verilen yetki ile bütün bankacılık geçmişiniz ortaya çıkacaktır. Bu sebeple bankalar sizlere kredi vermeyebilir.

Nasıl kredi çekebilirim diye düşünenlere bilgilendirme yapmaya çalıştık. Sizler de bütün bu şartları göz önünde bulundurarak bankalardan kredi talebinde bulunabilirsiniz. Kredi çekebilmek için gerekli şartlar her finans kurumuna göre değişiklik gösterse de üç aşağı dört yukarı benzerdir.

Bir önceki yazımız olan Kredi ile Alınan Ev (Konut) Satılır mı? başlıklı makalemizde banka ipotekli ev satın alınır mı, ipotekli ev satın alınır mı ve ipotekli konut satılır mı hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?