Kredi Çekerek Ticarete Atılmak Riskli mi?

Kredi Çekerek Ticarete Atılmak Riskli mi?

Aklınızdan geçirdiğiniz çok mükemmel projelerimiz var, fakat yeterli sermayeniz yoksa o zaman kredi çekerek ticarete atılmak mantıklı gelebilir. Ancak her şeye rağmen ticaretin risklerle dolu olduğunu bilmeniz gerekir. Kamuda maaşı yüksek bir iş aradınız, buldunuz sınavlar veya diğer şartlar sizi zorladı ve nihayetinde yapacak hiçbir işiniz kalmadı ve ticarete atılmak zorundaysanız. Bunun için de bankalardan […]

Aklınızdan geçirdiğiniz çok mükemmel projelerimiz var, fakat yeterli sermayeniz yoksa o zaman kredi çekerek ticarete atılmak mantıklı gelebilir. Ancak her şeye rağmen ticaretin risklerle dolu olduğunu bilmeniz gerekir. Kamuda maaşı yüksek bir iş aradınız, buldunuz sınavlar veya diğer şartlar sizi zorladı ve nihayetinde yapacak hiçbir işiniz kalmadı ve ticarete atılmak zorundaysanız. Bunun için de bankalardan kredi çekmek şart olduysa riske girmeye değer ama öncelikli olarak çevrenizde gerçekten ihtiyaç olan bir sektörde ve iyi bir yerde işletme kurmanız size büyük avantaj sağlayacaktır.

Kredi çekerek iş kurmak hem akılcı hem de riskli olsa da denemeye değer. Çünkü en büyük yenilgi denememektir, diye güzel bir söz vardır. Bu işlere atılırken tek atımlık kurşunla değil de bir kaç alternatif beraberinde olursa riskleri krizleri bertaraf edebilirsiniz.

Örneğin açacağınız dükkanın birkaç ay iş yapamayacağını bu süre içerisinde cebinizde, ne yiyeceğinizi dolayısıyla kira giderleri, vergiler, eleman çalıştırma gibi yükümlülükleri önceden hesap etmekte yarar var, Bunlar için de yeterli miktarda ekstra kredinin çekilmiş olması gerekir.

Yaptığınız işi çevrenizde tutturursanız o zaman herkes size gıpta ile bakacaktır ekonominin risklerle doldu olduğunu herkes gibi sizin de önceden hesaplaması gerekir. Çünkü çevrenizde her gün açılıp kapanan o kadar çok iş yeri var ki bunlar sizin şevkinizi asla kırmasın. Ancak bu olumsuz durumlardan ders almanız gerektiğini de hatırlatırız. Bu sebeple bütün olumsuzlukları düşünerek ona göre planlar yapmanızda fayda var.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Servis Elemanı (Garson-Komi) Nasıl Olunur Ne Kadar Kazanır

Kredi çekerek iş kurmak mantıklı mı değil mi, bunu ancak yaşayarak öğrenebilirsiniz. Elbette gerekli önlemleri zamanında alanlar. olumsuzlukları önceden ön görenler her şey yolunda gideceğini tahmin edenler daha kolay ticarette yol olacağını söyleyebiliriz.

Türkiye’de şu anda bankalardan kredi çekerek iş kurmak çok mantıklı olmadığı düşünülmektedir. Lakin bir şeye başlamak için elbette risklerin de olması gerekir. Ama işini tutturan kişi bu sefer de iyi ki bu işi yapmışım diye sevilecektir.

Kredi ödemesi

Kredi borcu ödenmezse ne olur

Olur olmaz her şey için kredi çekilen bir dönemde en çok sorulması gereken sorulardan birisi, kredi borcu ödenmezse ne olur sorusunun cevabını herkesin bilmesi gerekir. İnsanların bilinçsizce bankalara giderek gereksiz yere kredi çektikleri malumdur. Sonra kredilerin geri ödeme zamanı gelince de sızlanmaya gerek yoktur.

Gerekli, gereksiz her şey için kredi çekip bir sürü borca giren insanlar aldıkları borçları geri ödeyemediği zamanda başlarına üç tane sevmeyecekleri olumsuz durumlar gelebilir.

Çekilen kredi geri ödenmezse ne olur, diye merak ediyorsanız sizlere çok iyi şeyler söyleyemeyiz. Eğer borcunuzun ödemeniz gereken zaman diliminde ödemezseniz sizin için idari takip başlatılacaktır. Yine borcunuzu ödeyemezseniz Merkez Bankası sizi kara listeye alacak ve en sonunda da icra takibine varabilecek sonuçlar karşınıza gelecektir.

Kredi borcunuzu ödememenizden kaynaklı adınıza başlatılan yasal takip için öncelikle size borcunuzu ödemek için 90 gün süre verilir. Bu süre içinde borcunuzu ödeyebilirsiniz. yalnızca gecikme faizi fazladan ödemek zorundasınız ancak 90 gün içerisinde borcunuzu ve yasal faizini ödeyemediğiniz taktirde adınıza idari takip başlatılır. Bu süreler size mail yoluyla ya da telefonla arayarak size bildirilir. Size gönderilen maillere ya da telefonlara cevap vermezseniz süre bitimi sonunda 7 günlük ek süre verilir. Eğer ek süreyi de olumsuz olarak yanıtlarsanız Merkez Bankası’nın kara listesine girmeniz kesinleşir ve artık 5 yıl hiçbir bankadan kredi çekme hakkınız kalmaz. Daha sonra mahkeme kararı alınarak bankalardaki bütün hesaplar bloke edilir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  En Çok Beğenilen Kredi Kartları Hangileridir

Sabit maaşlı bir müşteri iseniz maaşınızın belli miktarına el konur ve icra takibi başlatılır. Aynı şekilde çalışmayan birisi iseniz üzerinize kayıtlı mal varlıklarına icra takibi yapılır. Bütün bunları hesaba katarak kredi borcu ödenmezse ne olur diye düşünün ve kesinlikle borcunuzu kapatmayı aklınızdan çıkarmayın.

Kredi ile iş kurmak cazip gibi görünse de riskli olduğu bir gerçektir. Tahmin edilemeyecek olumsuzlukların yaşanacağı ve bunun için önlem mahiyetinde yedek sermaye bulundurulması zorunludur.

Bir önceki yazımız olan Satış Ortaklığından Nasıl Para Kazanılır başlıklı makalemizde Satış ortaklığı sistemi nasıl işler ve Satış ortaklığı sisteminden kar etmek hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?