Kredi Çekerken Hangi Kriterler Dikkate Alınır

Kredi Çekerken Hangi Kriterler Dikkate Alınır

Kredi çekerken hangi kriterlerin dikkate alındığını para ihtiyacı olanlar sürekli araştırmaktadırlar. Kredi talebinde bulunan insanların kredi notunun iyi olduğunu varsayalım. Bunun yanında tüketicinin halen çalışmakta olduğu kurum da çok önemlidir. Devlet kademesinde memur iseniz size bütün finans kurumları seve seve talep ettiğiniz miktarı vermek için çalışır. Ayrıca  gelir durumu en önemli etkenler arasındadır. Çünkü çektiğiniz […]

Kredi çekerken hangi kriterlerin dikkate alındığını para ihtiyacı olanlar sürekli araştırmaktadırlar. Kredi talebinde bulunan insanların kredi notunun iyi olduğunu varsayalım. Bunun yanında tüketicinin halen çalışmakta olduğu kurum da çok önemlidir. Devlet kademesinde memur iseniz size bütün finans kurumları seve seve talep ettiğiniz miktarı vermek için çalışır. Ayrıca  gelir durumu en önemli etkenler arasındadır. Çünkü çektiğiniz kredinin geri ödenebilmesi için iyi bir gelire sahip olmanız gerekmektedir. Sadece borç para alan kişinin değil, diğer hane halkı çalışanlarının da gelir durumları bankacıların dikkate aldığı kıstaslar arasındadır.

Her şeye rağmen tek ölçüt olmasa da en önemli değerlendirme ölçütünün kredi notu olduğunu hatırlatmakta yarar var.

Kredi notunu kim belirler

Kredi Kayıt Bürosu ya da diğer adı Findeks olan sistem bütün tüketicilerin bankacılık işlemlerini kontrol altında tutar. Buna göre düzenli ödeme yapan ya da ödemelerini aksatan müşteriler bu sistem tarafından belli puanlama esasına göre her tüketicinin aldığı not herkese söylenmez, paylaşılmaz.

Sadece Findeks üye olan firmalar kurumlar, kuruluşlar görebilir. Bir de bireysel olarak isteyen herkes belli bir ücret karşılığında kredi notunu öğrenebilir.

Kredi almak için sadece kredi notu tek ölçüt olmadığını bilmekte fayda var. Ancak en önemli en etkili yöntem olduğunu söylemekten yarar var.

SMS ile kredi veren bankalar

Teknolojinin hızlı bir şekilde kullanılması neticesinde insanlar Kredi çekmek için şube şube dolaşma dönemini bıraktılar. Artık istediğini bankaya ve SMS’le kredi talebinde bulunabilir. Bankalar da kendine SMS ile kredi talebinde bulunan tüketicisinin kredi notunu öğrenip Buna göre değerlendirme yapıyor. Yukarıda bahsettiğimiz bu notlardan az riskli olanlar ile çok iyi olanlar arasındaki pozitif değerlendirme yapıp Kredi taleplerine olumlu yanıt veriyor. Kredi notu nasıl yükseltilir bunu ayrı bir konuda ele alacağız.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Evde gelinlik dikerek para kazanmak
kredi çekme kriterleri

Kredi notu önemli bir ölçüt müdür?

Kredi çekme düşüncesinde olan insanların Finans kurumlarına yaptıkları müracaatlarda kek değerlendirme ölçütü değildir. Fakat en çok dikkate alınan kriter olduğunu söyleyebiliriz.

Kredi notu değerlendirmesi yapan Findeks sürekli olarak elde ettiği verileri güncelleyerek sadece kredi notu değil farklı argümanları da birleştirerek Finans kurumlarının işini kolaylaştırmaktadır. Kredi çekerken sadece kredi notunuzu yeterli olması, iyi olması yüksek olması yeterli değildir. Bununla birlikte farklı bileşenlerin de banka kuruluşları tarafından olumlu karşılanması gerekir.

Kredi Notum Yüksek Ama Kredi Vermiyorlar

Bütün bankalar kredi notuna göre size borç para vermez. Bankaların çalışma sistemleri kendine göre farklılık gösterebilir. Durum böyle olunca da Kredi notuna göre bankalar kredi vermek zorunda kalmayabilir. Her banka kendine göre farklı bir uygulama yapabilir. Yeterli sayıda kredi verecek müşteri bulamayan bankalar değerlendirmelerini esnetir. Size kredi verebilir.

Her şeye rağmen her yerde en önemli kriterin kredi notu olduğunu Unutmamak gerekir. Sizlere kredi notuna bakmadan, yani kredi notunuzu önemsemeden size borç para verecek olan kişi ya da kurumlar sizi zor durumda bırakabilir. Sebebi de bu tür kişi ya da kuruluşlar normal faizlerin üstünde hesap yaparak yüksek geri ödeme planı çıkarabilir.

Bir önceki yazımız olan Kredi ile Alınan Ev (Konut) Satılır mı? başlıklı makalemizde banka ipotekli ev satın alınır mı, ipotekli ev satın alınır mı ve ipotekli konut satılır mı hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?