Kredi Çekerken Hayat Sigortası Yaptırmak Mecburi midir?

Kredi Çekerken Hayat Sigortası Yaptırmak Mecburi midir?

Tüketiciler kredi çekecekleri zaman yapması zorunlu olan bazı işlemleri gerçekleştirmesi gerekir. Kredi çekerken hayat sigortası yaptırmak mecburi midir? Bankalar bu yasal prosedürleri uygulamak zorundadır. İnsanların kredi çekecekler zaman bankaların kendilerine dayattığı kredi hayat sigortası poliçesini yaptırma zorunluluğu var mıdır?

Her tüketici kredi çekerken poliçenin zorunlu gibi gösterilmesi yaptırılması yasal mıdır? Bu konu hakkında sizlere yaptığımız incelemeyi aktaracağız. Kredi çekerken hayat sigortası poliçesi dayatmak aslında zorunlu değildir. Ancak tüketiciler ihtiyaçları olan parayı sadece bankalardan alabilecekleri için bankalar da kredi ile birlikte bazı fırsatları değerlendirmektedir.

İşte hayat sigortası poliçesi zorunlu olmadığı halde kredi çekmek zorunda olan tüketicilere dayatılan bir işlemdir. Böylece para çekmek, kredi kullanmak zorunda olan insanlar ekstradan hayat sigortası poliçesi de yaptırmak zorunda kalıyor.

İnsanlar kredi çekerken yanında başka ek ücretler ilave etmek bankaların farklı kolay para kazanma yöntemleri arasında girmiştir. Hayat sigortası poliçesi de işte bu ek külfetler arasında yer almaktadır. Bilinçli tüketiciler bankaların kendilerine zorla yaptırmak zorunda bıraktıkları bu külfeti kabul etmek istemiyor. Bu sebeple kredi çeken müşteriler ile banka temsilcileri arasında sürekli problemler yaşanıyor.

Kredide Hayat Sigortası yaptırmak zorunlu mu?

Eğer sizler de kredi çekerken bankalar size hayat sigortası yaptırmayı zorunlu gibi gösteriyorsa iptal ediniz. Bunun için dilekçe hakkınızı kullanabilirsiniz. Kredi ile birlikte hayat sigortası poliçesi yaptırmak istemediğinizi belirten dilekçe Kredi çektiğimiz banka şubesine veririz. Eğer banka size olumlu yanıt vermezse bu durumu tüketici hakları hakem heyetine taşıyın.

Aslında hayat sigortası yaptırmak hem yaptıran için hem de banka için oldukça faydalı  işlemdir. Çünkü banka sigortalı birine Kredi verirse parasının heba olmayacağını, olmaması gerektiğini düşünür.

Yine tüketici açısından düşündüğümüz zaman tüketiciye herhangi bir aksi durum geldiği zaman kalanlara yakınlarına büyük fırsat sunar.

Kredi Çekerken Hayat Sigortası Yaptırmak Gerekir mi

Hayat sigortası yaptırmanın avantajları nelerdir

Hayat sürprizlerle doludur. Özellikle de Türkiye gibi risk unsuru fazla olan bir ülkede insanın başına her şey gelebilir. İşte bu sebeple hayat sigortası yaptırmak her halükarda avantajlıdır.

Kredi kullanan bir insan herhangi bir risk ile karşılaşması durumunda önemli avantajlar ortaya çıkar. Bunların en başında kredi kullanan kişinin hayatını kaybetmesi durumunda, kredi kullanan kişilerin yasal varislerinden kredi borcunun tahsil edilmesi ortaya çıkar.

Eğer hayat sigortası yapılmamış olursa hem tüketicinin hem de bankanın durumu zorlaşır.

Hayat sigortası kredi çekilen bankadan mı yaptırılmalı?

Hayır, yasal olarak hayat sigortası yaptırmak zorunlu değildir. Ancak kredi veren bankalar, adına Kredi Hayat Sigortası diyerek kredi çeken kişiye hayat sigortası yaptırmak için zorlamaktadır.

Türkiye’de yapılan istatistikler ışığında tüketici kredisi çekenlerin yüzde 95’i, mortgage kredisi çekenlerin yüzde 65’i Hayat sigortasını kredi çektiği bankadan yaptırmak zorunda kalıyor.

Kredi çekilen banka, hayat sigortası poliçesini sadece kendi yapacağını ima eder. Tüketiciye daha ucuz ve uygun hayat sigortası poliçesinin bulduğu takdirde başka firmalardan yaptırabileceğiniz söylemiyor. Oysa yasal olarak Kredi Hayat Sigortası yaptırmak zorunlu olmadığı halde, Kredi verirken bunu şart koşan banka, yine sadece kendi bankasının kredi hayat sigorta poliçesini satmak istemektedir. Böyle bir zorunluluk yoktur. İsteyen herkes uygun, ucuz hayat sigortası nerede bulursa oradan yaptırabilir.

Bir önceki yazımız olan Dekoratif Kalp Yapımından Para Kazanmak başlıklı makalemizde Dekoratif kalp, dekoratif kalp yapım işi ve dekoratif kalp yapımı hakkında bilgiler verilmektedir.


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

FACEBOOK SAYFAMIZ