Kredi ile Alınan Ev (Konut) Satılır mı?

Kredi ile Alınan Ev (Konut) Satılır mı?

Banka ipotekli ev satılır mı, ya da kredi ile alınan ev satılır mı diyenlerin sorusunu cevaplamak için bu yazıyı kaleme aldık. Temenni ederiz ki satmak zorunda kalmazsınız ama hayat inişli çıkışlı bir asansör gibidir; mecbur kalınca ya da şartlar değişince sözkonusu olabilir. Sevip beğenerek, isteyerek kredi ile alınan bir konut ya da evinizi farklı sebeplerden dolayı satmak istiyorsunuz. […]

Banka ipotekli ev satılır mı, ya da kredi ile alınan ev satılır mı diyenlerin sorusunu cevaplamak için bu yazıyı kaleme aldık. Temenni ederiz ki satmak zorunda kalmazsınız ama hayat inişli çıkışlı bir asansör gibidir; mecbur kalınca ya da şartlar değişince sözkonusu olabilir.

Sevip beğenerek, isteyerek kredi ile alınan bir konut ya da evinizi farklı sebeplerden dolayı satmak istiyorsunuz. Ya ekonomik sıkıntılar baş gösterdi, ya da ailevi sebeplerden dolayı kredi çekerek satın alınan ev ya da konutun satılması icat etti. Böyle bir şey mümkün olur mu?

İstenmeyen ya da beklenmeyen sebeplerden dolayı satmak zorunda kaldığınız gayrimenkulü nasıl elden çıkarabilirsiniz? Kredi ile satın aldığınız mülke ipotek yapıldı ve siz de bütün bunlara rağmen satmak istiyorsunuz.

İşte sizin sorunuzun cevabı; ipotekli evler de gayet rahat satılabilir. Mortgage kredisi çekerek satın aldığınız konut veya daireleri kolaylıkla satabilirsiniz. Ancak ipotek yapıldığı için konutu veya daireyi satmış olsanız bile bu gayrimenkul sizin üzerinizde gözükecektir. Borcu bitene kadar sizin adınıza kayıtlı olacaktır. Bu sebepten konuların iyice bilinmesinde fayda vardır. Satmak da sıkıntı yok lakin sonrasında sizi rahatsız edici bir süreç yaşanacaktır.

İpotekli ev ya da konut satışında bilinmesi gerekenler

Kredi çekerek satın aldığınız konutun satılmasının ilk şartı ipoteğin kaldırılmasıdır. Sattığını daireden elde ettiğiniz para ile kredi çektiğiniz bankaya borcunu kapatmamız gerekir. Gayrimenkul üzerinde bulunan ipotek kalkar, satın alan kişinin yeterli parası varsa evin tamamının borcunu bankaya ödeyerek gayrimenkul üzerindeki ipoteğin kalkması kabul edebilir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Evde Doğal Butik Sabun Yapma İşi

 İpotekli ev satın alınır mı

Sattığınız daireyi almayı düşünen kişi mortgage kredisi kullanarak satın almayı düşünüyorsa siz de kredi çektiğiniz bankaya gidip yasal işlemleri yaptırabilirsiniz. Böylece devir teslim işlemleri kolaylıkla gerçekleşir.

Kredi İle Alınan Ev (Konut)

Satıcı ve alıcı kendi arasında alım satım yapabilir fakat farklı riskli durumlar ortaya çıkabilir. Örneğin, kredi yapılandırması yapamazsınız. Önceki çekilen kredinin kapatılarak faiz oranlarını, taksit sayısını tekrar hesaplatmak için alıcıya yeni bir fırsat oluşur. Bütün işlemlerin bankaların bilgisi dahilinde yapılması akıllıca iştir.

 Kredi ipotekli ev satılır mı

Kredi ile alınan konut satılabilir mi? Üzerinde ipotek bulunan ev ya da daire satışı gerçekleştirmeyi kısa ve öz bir şekilde anlatmaya çalıştık.  Yukarıdaki bahsettiğimiz uyarılara dikkat ederek müşteri bulmanız halinde istediğiniz gayrimenkulü, istediğiniz kişiye satabilirsiniz. Bunda hiçbir mahsur yoktur, ancak borcu kapatılmayan gayrimenkulün ipoteki varsa o ipotek yani borç sizin üzerinize görünecektir. Bu sebeple konutu peşin parayla satarsanız ipotek otomatikman kalkar.

Siz de kredi borcunuzu çektiğiniz bankaya gidip ödeyebilirsiniz ancak bankaların kredinin kapatılmasında sorunlar çıkardığını da hatırlatalım. Bu konuyu başka bir zaman irdeleyeceğiz. Kredi borcunu kapatmak ne gibi sakıncalar getirir bunun başka bir yazımızda anlatacağız.

Konut kredisi hesaplamasında nelere dikkat edilmeli

Konut kredisi hesaplamasında nelere dikkat edilmeli, konut kredisi nasıl alınmalı, başka makalelerde anlatmaya devam edeceğiz.

Her insanın ev sahibi olmak istediğini biliyoruz. Her vatandaş imkanları ölçüsünde güzel bir ev daire ya da konut satın almak, içinde yaşamak ister. Bunun için de farklı hesaplar yapar. En güzel yerdeki daireleri gözüne kestirir, ancak bunları almak için de belli miktarda peşinat olması gerekir. Kalan kısmının mortgage kredisi çekerek alması gerektiğini bilir. Bu amaçla konut kredilerinin takip eder, konut kredileri düşerse yeterli peşinatı varsa gözüne kestirdiği bir evi bulup, daireyi satın almak ister.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Üniversite Öğrencileri İçin Ek Gelir Fırsatları

Herkesin yaşamak için aklından geçirdiği hayallerinin gerçekleşmesi dileğiyle…

Bir önceki yazımız olan Beşamel Soslu Tavuklu Karnabahar Yemeği Tarifi başlıklı makalemizde beşamel soslu karnabahar ve tavuklu karnabahar yemeği hakkında bilgiler verilmektedir.

Sıkça Sorulan Sorular

Kredi çekerken sadece faiz oranlarına odaklanmak yanlıştır. Toplam çekilecek miktar vade sayısı aylık ödenecek taksit tutarı dikkate alınarak kıyaslama yapılmalıdır.

Mortgage kredisi kullanarak satın alınan herhangi bir mülk satılmak istenirse utlaka ipoteğin kaldırılması yani çekilen kredinin bir şekilde ödenmesi şartıyla satılabilir.

Kesinlikle yanlıştır. Kredi demek alınan borç paranın faizi ile geri ödenmesi anlamına gelir. Bu durum aslında Müslümanlar için uygun değildir zorunlu olarak Kredi çekenler de vebaline katlanarak durumu yaşıyor. Parası olan birinin Kredi çekmeden borca girmeden istediği konutu alması doğru olandır.

İster kendiniz oturun isterseniz kiraya verdim hiç bir sıkıntı söz konusu değildir.

Satın aldığınız konut size aittir istediğiniz gibi tadilat yenileme restorasyon çalışması yapabilirsiniz.


Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?