Kredi İle Alınan Konut Borcu Bitmeden Satılır Mı?

Kredi İle Alınan Konut Borcu Bitmeden Satılır Mı?

Türkiye’nin hızlı bir şekilde benimsediği ve kullanmaya başladığı mortgage kredileri uzun süreye yayılmaktadır. Kredi ile alınan konutun borcu sona ermeden satılır mı? Hemen cevaplamaya çalışalım. Bazı durumlarda konut kredisi ile alınan konutlar satılarak farklı işler yapılmak istenmektedir. Peki mortgage kredisi ile alınan ev ya da işyeri, konut, villa arsa… Her neyse, borcu ödenmeden satılabilir mi? Bazı vatandaşlar fikir değiştirerek […]

Türkiye’nin hızlı bir şekilde benimsediği ve kullanmaya başladığı mortgage kredileri uzun süreye yayılmaktadır. Kredi ile alınan konutun borcu sona ermeden satılır mı? Hemen cevaplamaya çalışalım.

Bazı durumlarda konut kredisi ile alınan konutlar satılarak farklı işler yapılmak istenmektedir. Peki mortgage kredisi ile alınan ev ya da işyeri, konut, villa arsa… Her neyse, borcu ödenmeden satılabilir mi?

Bazı vatandaşlar fikir değiştirerek Kredi ile aldığım gayrimenkulü satmak istemektedir. Bu konu ile ilgili sizlere gerekli bilgilendirmeyi yapmak için araştırmanızı paylaşıyoruz. Ekonomik sebeplerden dolayı veya iş değişikliği gibi farklı sebeplerle mortgage kredisi iptal edip satın aldığı gayrimenkulü borcu bitmeden satmak isteyen insanlar olabilmektedir.

Bu insanlar kredi borcu bitmeden gayrimenkul satabilir mi bu konunun size örnekleriyle açıklamaya çalışalım.

Borcu bitmeyen gayrimenkul satılır mı

Mortgage kredisi ile satın alınan ev, konut, işyeri, dükkan, villa… Borcunuzu bitirmeden satabilirsiniz, ancak bazı şartları yerine getirmeniz gerekmektedir. Bu şartlardan en önemlisi de kredi çekerek satın aldığınız gayrimenkulün satılması sırasında yine kredi aldığınız banka size tüketici kredisi kullandırmak ister. Bu Kredi de satmaya karar verdiğini ve satışını yaptığınız konutun satışını gerçekleştirdiğimiz tarihten itibaren kalan borç üzerinden hesaplanmaktadır.

Daha net bir şekilde anlatmak gerekirse, mortgage kredisi kullanırken bazı vergilerden muaf tutulmuştunuz. İşte siz anlaşmayı iptal ettiğiniz için muaf olduğunuz vergiler yeniden hesaplanır. Böylece ödemediğiniz vergiler yeniden size borç olarak ilave edilir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Uzay Mühendisi Kimdir, Ne İş Yapar

Ödemediğimiz vergileri ödemek zorunda kalırsınız. Ancak konut kredisi ya da mortgage kredisi kullanarak satın aldığınız fakat bazı vergilerden muaf olduğumuz gayrimenkul satılabilir. Sattıktan sonra da kalan borç üzerindeki vergiler size yansıtılır.

kredi çekme kriterleri

İpotekli ev satılır mı?

Satması sorun değil de alıcıların bu tür ipotekli evleri alma konusunda pek istekli olmadığını hatırlatalım. Çünkü ipotekli konut satın almak isteyen alıcılar herhangi bir sorun çıkacak düşüncesi ile bu tüm evleri, Konutları, tripleks, dubleksi pek tercih etmiyor. Ancak mutlaka yine alıcısı bulunacaktır.

Mortgage kredisi devredilir mi

Mortgage kredisi ile konut olan birisi evi ya da konutunu başkasına devretmek istediği zaman şöyle bir durum söz konusu olacaktır.

Alıcı olan kişiler ev kredisi kullanmak istediği zaman hep birlikte bankaya gidilir. Adına ipotek devri diyebileceğiniz bir işlem yapılır. Böylece satan kişi Kredi haklarını alıcı kabul ettiği takdirde devredebilir.

Sizler de bu konuyu kredi çektiğiniz banka ile ayrıntılı bir şekilde konuşabilirsiniz. Çünkü bankalar ticari kuruluşlardır. Her bankanın farklı uygulaması bulunmaktadır. Bazı bankalar bu tür işlemlere sıcak bakarken, bazıları kabul etmeyebilir.

Mortgage kredisi ile satın alınan herhangi bir gayrimenkul borcu bitmeden satılabilir mi satılamaz mı kısaca sizlere bilgilendirme yapmaya çalıştık. Satılabildiğini söyledik. Mortgage kredisinin alıcı kabul ederse devredilebileceğini de hatırlattık. Ancak her şeye rağmen bu işlemlerin yapıldığı devredildiğini ve onay verecek kurum kredi verecek olan bankalardır. Nihai karar onlarındır, onlarla görüşmeden danışmadan karar vermeyiniz.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Ebe Kime Denir Görevi Nedir

Bir önceki yazımız olan Kredi ile Alınan Ev (Konut) Satılır mı? başlıklı makalemizde banka ipotekli ev satın alınır mı, ipotekli ev satın alınır mı ve ipotekli konut satılır mı hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?