Kredi Notu Nasıl Artırılır?

Kredi Notu Nasıl Artırılır?

Kredi notu yükseltme yolları nedir, kredi notu nasıl öğrenilir,  ücretsiz kredi notu öğrenme nasıl yapılır, sizlere kısa kısa bilgiler vereceğiz. Kredi Kayıt Bürosu tarafından banka müşterilerinin bankacılık geçmişi üzerinden yapılan değerlendirme kredi notu olarak bilinmektedir. Yani KKB tarafından kurulan Findeks her bireyin kredi notunu hesaplamaktadır. Bankacılık çalışmaları yani müşterilerin bankalardan aldığı kredilerin geri ödenmesi, kredi kartlarından […]

Kredi notu yükseltme yolları nedir, kredi notu nasıl öğrenilir,  ücretsiz kredi notu öğrenme nasıl yapılır, sizlere kısa kısa bilgiler vereceğiz. Kredi Kayıt Bürosu tarafından banka müşterilerinin bankacılık geçmişi üzerinden yapılan değerlendirme kredi notu olarak bilinmektedir. Yani KKB tarafından kurulan Findeks her bireyin kredi notunu hesaplamaktadır. Bankacılık çalışmaları yani müşterilerin bankalardan aldığı kredilerin geri ödenmesi, kredi kartlarından düzenli bir şekilde ödenip ödenmemesi üzerinden aldığı not tüketicinin kredi notu olarak bahsedilmektedir.

Kredi notu düşük olan insanlar paraya ihtiyaçları olduğu zaman bankalarda kredi talep ettiklerinde olumsuz cevap alır. O halde kredi notu nasıl artırılır kredi notunu yükseltmek için ne yapılmalıdır. Konu hakkında sizlere bilgilendirme yapacağız.

Kredi notunu yükseltme taktikleri

  1. Borçları yapılandırma

Ödeme güçlüğü çeken tüketiciler borçlarının yapılandırması gerekmektedir. Bankalardan aldığımız kredileri ödemede aksamalar varsa doğal olarak mevcut kredi unuttuğunuzda bırakın yükselmeyi, tam tersine düşmeye devam edecektir. O halde Kredi notunuzu arttırmak için borçlarınızı yapılandırmanızı tavsiye ediyoruz.

  1. Kredi ödemelerinde bütçemize uygun davranma

Bir aylık bütçe ne kadar bunu kendiniz belirlemelisiniz. Aylık bütçemize göre kredi ödemelerinizi planlamanız gerekir. Eğer bitkinin üzerinde kredi ödeme yapmaya kalkarsanız o zaman doğal olarak zorlanacaksınız. Maaşınız kredinizi ödemeye geçmiyorsa yapmanız gereken vadeyi uzatmaktır. Vadiyi uzatmak size avantaj sağlarken aynı zamanda uzun vadede para kaybı anlamına gelmektedir. Gereksiz vade uzatmayınız. Ne kadar kredi çekeceğinize aylık gelirine göre, faiz oranlarına göre karar vermelisiniz.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Yurtdışında Eleman Arayan Firmalar
Kredi Notu Öğrenme
  1. Tek çatı altında borçlarınızı birleştirme

Kredi notunu artırmak için bir başka yöntem borçların tek çatı altında birleştirilmesidir. Yani farklı yerlerden kredi borcu aldıysanız ve bunu ödemek sizi zorluyorsa tek çatı altında borçlarınızı birleştirebilirsiniz. Bunu yapmak için bankalarla görüşerek borç yapılandırması isteyebilirsiniz. Böylece diğer bankalarda bulunan birden fazla kredi borcunuzu yeni kredi çekmek istediğiniz kurum öder. Siz tek bir kuruma borçlanmış olursunuz.

  1. Kredi limiti yükseltme

Kredi notunu yükseltmek için bir başka yöntem ipotek vererek Kredi limiti yükseltme çalışmasıdır. Üzerinize kayıtlı ipotek olarak gösterebileceğiniz herhangi bir gayrimenkul varsa Kredi limitiniz ipotek göstereceğiniz gayrimenkulün değeri üzerinden yüzde 80 civarında artmaktadır. Böylece hem kredi çekme hem de kredi kartı ile farklı bankalardaki borçlarınızı birleştirerek 48 ay taksitle ödeme fırsatı yakalayabilirsiniz.

Kredi notu yükseltmek için unutmamanız gereken en önemli kural, mevcut ödemelerinizi kesinlikle aksatmamaktır. Yani bir gün bile olsa ödemeleri geciktirmemek gerekir. Bir günlük ödeme gecikmesi kredi notunu olumsuz yönde etkileyecektir. Bu sebeple her türlü bankacılık ödemelerini zamanından önce yapmamız gerekiyor.

Bir önceki yazımız olan Üniversite Öğrencileri İçin Ek Gelir Fırsatları başlıklı makalemizde Blog yazarlığı yapmak, ders notları satmak ve içerik editörlüğü makale yazarlığı hakkında bilgiler verilmektedir.


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?