Kredi Notu (Skoru) Nedir Nasıl Sorgulanır

Kredi Notu (Skoru) Nedir Nasıl Sorgulanır

Kredi notu nedir nasıl öğrenilir     Kredi notu hakkında sizlere gerekli bilgilendirmeyi yapacağız. Bankalardan kredi çekmek amacıyla önemli bir kriter olarak kabul edilen Kredi notu nedir en az kaç olmalıdır? Bu konu ile ilgili sizlere gerekli bilgilendirmeyi yapacağız. Kredi notu öğrenme yolları nelerdir nasıl yükseltilir, sizlere konu hakkında bilgilendirme yapacağız. Finans kurumlarından borç olarak kredi çekme düşüncesinde olanların geçmiş […]

Kredi notu nedir nasıl öğrenilir    

Kredi notu hakkında sizlere gerekli bilgilendirmeyi yapacağız. Bankalardan kredi çekmek amacıyla önemli bir kriter olarak kabul edilen Kredi notu nedir en az kaç olmalıdır? Bu konu ile ilgili sizlere gerekli bilgilendirmeyi yapacağız.

Kredi notu öğrenme yolları nelerdir nasıl yükseltilir, sizlere konu hakkında bilgilendirme yapacağız. Finans kurumlarından borç olarak kredi çekme düşüncesinde olanların geçmiş bankacılık analizi yapan bir sistemin Türkiye’deki uygulamasıdır. Herhangi bireysel ya da tüzel kişiliklerin Finans kurumlarından ihtiyaçları olan parayı almak için belli kriterleri yerine getirmesi gerekir. İşte bu amaçla Kredi Kayıt Bürosu tarafından herkesin kredi alıp alamayacağını kontrol eden finansal geçmiş analizi yapan bu sistem herkese not vermektedir.

Puanlama esasına göre bireysel müşterilerin değerlendirmesini yapan bu sistem Türkiye’de bazı bireysel müşteriler ve firmalar tarafından kullanılmaktadır. Kredi Kayıt Bürosu Türkiye’de ortak bir sistem aracılığıyla tüketicilerin finansal geçmişlerini puanlar. Bu puanlama sisteminde tüketicilerin bankacılık çalışmaları kontrol altına ya da kayıt altına alınır.

Yurdumuzda bu görevi üstlenen kurum Kredi Kayıt Bürosu (KKB) olarak adlandırılır. Bu kurun ihtiyaç sahibi insanların bankalardan aldıkları borçların geri ödenip ödenmemesi düzenli bir şekilde zamanında borçların iade edilip edilmediğini kontrol eder. Bu sisteme bazı kurum kuruluşlar üye olur. Buraya üye olan kişiler ya da firmalar kurum kuruluşlar bankacılık işlemlerinde bu verileri dikkate alırlar. Bu sistem müşterilere puan vermektedir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Bilgisayar Donanım Teknisyeni Ne İş Yapar

Eğer banka müşterileri bütün işlemlerinin düzgün zamanında sorunsuz olarak yerine getirirse puanları yüksek olur. Tam tersine tüketiciler bankalarla olan ilişkilerini düzenli bir şekilde yürütemezse puanları düşük olur. Bazen ödeyen bazen geciktiren insanların notları da orta düzeyde olur.

Kredi notu nedir, Ne işe yarar

Kısaca; kredi notu banka müşterilerinin geçmişten günümüze kadar yaptıkları her türlü bankacılık faaliyetlerini kontrol altında tutan bir sistemdir, diyebiliriz. İşte bunun sonucunda da herkesin Finans kurumlarıyla olan münasebetleri belli bir puan sistemine göre derecelendirilir.

Bankalara kredi çekmek amacıyla gittiğiniz zaman bu sistemden faydalanılır. Sizin finansal risk durumunu değerlendirir. Buna göre talep ettiğiniz Kredi olumlu ya da olumsuz şekilde yanıtlanır. Bankaların sizin kredi notu puanımıza göre talep ettiğiniz Kredi miktarına Olumlu ya da olumsuz cevap verme hakkı bulunmaktadır.

Risk durumuna göre talep ettiğiniz kredi miktarı olumlu ya da olumsuz şekilde yanıtlamış tüketicilerin bankalardan talep ettiği kredi eğer kredi notu düşükse reddedilir. Kredi notu yüksekse hemen kabul edilir. Ancak ortalarda bir yerlerde iseniz bu durum bankacıları çok tedirgin eder. Kredi verip vermemekte kararsız kalırlar.

Kredi Notu Öğrenme

Kredi notu ne işe yarar? Kredi kayıt bürosu tarafından kontrol altında tutulan bu sistem sayesinde bankacılık işlemleri hızlanır. Tüketicilerin bankalardan talep ettiği kredi için bankaların araştırma yapması uzun zaman almaz. Böylece kısa süre içerisinde sizlere cevap verilir. Bu sayede zaman tasarrufu yapılmış olur.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Kolay İş Bulma Teknikleri

Kredi notu puanlaması nasıl yapılır

0 ile 1900 arasında bir değerlendirme yapılarak tüketicilere karne verilir. Doğal olarak bu karne sanal ortamda Finans Kurumu yetkilileri tarafından görülür. Ancak talep eden müşteriler kendileri de Findeks aracılığı ile kredi notunu öğrenebilir. Her Finans grubu riskli ya da iyi müşterilerini farklı puan türüyle değerlendirebilir. Ancak bankaların çoğu Findeks verilerini dikkate alarak O’nun derdi puanlama hesabına göre müşterilerine kredi verir.

Kredi notu değerlendirmesi

Size basit bir örnekle kredi notu değerlendirmesi hakkında bilgi verelim.

0 ile 700 arasında notu olan bir tüketici en riskli kişi olarak kabul edilir. Genelde bu kişilere bankalar kredi vermez.

700 ile 1100 arasında bulunan tüketicilerin puanı ise orta riskli grupta yer alır. Bankalar en çok bu gruptaki müşterilerden Kredi verip vermemekte kararsız kalır.

1100 ile 1500 arasında kredi notu bulunan tüketicilerin riski vardır. Ancak çok az riskli grupta olduğu düşünülür ve çok az bir araştırma neticesinde bu gruptaki tüketicilerde kredi çekme şansına sahiptir.

1500 ile 1700 arasında kredi notu olan tüketicilerin iyi müşteriler grubunda olduğunu söyleyebiliriz. Bu gruptakiler rahatlıkla kredi çekebilirler.

Nihayet en yüksek puana sahip olan grup 1700 ile 1900 puan arasında olanlardır. Bu grupta yer alan tüketiciler bankacılık geçmişleri oldukça temizdir. Borcuna sadık müşteriler grubunda olarak değerlendirilir. Bu tür insanlara bütün bankalar hiç tereddütsüz istedikleri kadar kredi ödeyebilir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Avon ile Nasıl Para Kazanılır

Bir önceki yazımız olan Kredi ile Alınan Ev (Konut) Satılır mı? başlıklı makalemizde banka ipotekli ev satın alınır mı, ipotekli ev satın alınır mı ve ipotekli konut satılır mı hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?