Kredi Notunu Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Kredi Notunu Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Farklı amaçlarını gerçekleştirmek düşüncesinde olan insanlar kredi çekmek için finans kuruluşlarına giderler. Kredi alabilmek için kredi notunu etkileyen unsurlar hakkında bilgi sahibi olmaktır. Yani kredi notu hesaplanırken hangi yöntemler uygulanır bilmekte fayda var. Yapılan kredi başvuruları kredi notu yeterli olduğu takdirde kabul edilir. Kredi notu düşük olan tüketiciler almak istedikleri krediyi alamazlar. Son yıllarda tüketicilerin hızlı kredi kullanma yönünde eğilim […]

Farklı amaçlarını gerçekleştirmek düşüncesinde olan insanlar kredi çekmek için finans kuruluşlarına giderler. Kredi alabilmek için kredi notunu etkileyen unsurlar hakkında bilgi sahibi olmaktır. Yani kredi notu hesaplanırken hangi yöntemler uygulanır bilmekte fayda var.

Yapılan kredi başvuruları kredi notu yeterli olduğu takdirde kabul edilir. Kredi notu düşük olan tüketiciler almak istedikleri krediyi alamazlar.

Son yıllarda tüketicilerin hızlı kredi kullanma yönünde eğilim gösterdikleri ortaya çıkmıştır. Ancak bu artan talep karşısında finans kuruluşları çok seçici davranmaya başladılar. Verdikleri krediyi geri sorunsuzca döndürebilecek olan tüketiciler tercih edilmektedir. Bu sebeple de kredi notu esas alınarak tüketicileri tercih etmektedirler.

Kredi almak için kredi notu yüksek mi olmalı?

Farklı kıstasları bünyesinde barındıran ve farklı yöntemlerle hesap edilen kredi notu çok belirleyici olsa da bankalara göre değişkenlik arz etmektedir. Not değişmez ancak bankaların kredi verme sıkıntısı varsa çok önemli bir kriter olarak dikkate alınmayabilir. Bu durum aslında bankaların kredi döndürme sorunuyla doğrudan alakalıdır. Sebebi de kredi talebinde bulunan müşteri sayısı ile doğru orantılıdır. Yani bir bankaya ne kadar çok kredi talebi gelirse banka da doğal olarak kredi vermek istediği müşterilerini ince eleyip sık dokumaktadır.

Tam tersini düşündüğünüz zaman, herhangi bir bankaya fazla kredi talebi gelmezse bu finans kuruluşu ister istemez kendine başvuru yapan az sayıdaki tüketicilerin taleplerini fazla kriter öne sürmeden kabul etmek zorunda kalabilir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Beden Eğitimi Öğretmenliği Hakkında Bilgi

Kredi notu nasıl hesaplanır?

Her şeye rağmen kredi notu temel dayanak noktası olduğunu unutmamak lazım. Peki kredi notu nasıl hesaplanır hangi kriterler baz alınır. Sizlere bu konu hakkında kısa kısa bilgilendirme yapalım.

Yasal takip durumu

Öncelikle yasal takip durumunuz olup olmadığına bakılır. Yani bir başka bankaya ya da finans kurumuna borcunuz olup olmadığını kontrol edilir. Bu da kredi kayıt bürosu tarafından anında ekrana yansıtılarak sizin yasal takipte olup olmadığınız belli olur. Eğer böyle bir sorun yoksa bu ölçütü açmış olursunuz.

Çek, senet ve kredi kartı kayıtları

Kredi talebinde bulunan kişi bankaya gelmeden önce diğer kamu kurum kuruluş ya da özel kurum ya da kişilere senet çek ya da kredi kartı borcunun olup olmadığını bilmelidir. Eğer herhangi bir kişi ya da kuruma kredi kartı borcununuz, senet borcunuz veya çek borcunuz yoksa bu kriteri de geçmiş olursunuz.

Kredi notu hesaplama yöntemi

Mal varlığı kriteri

Yapılan başvurularda tüketicilerin mutlaka üzerine bir gayrimenkul ya da taşınır mal olması önemli bir fırsattır. Yani tüketici kendi üzerine kayıtlı bir emlak veya bir taşıt varsa kredi notunun yükselmesine etki eder.

Eğitim durumu

Kredi notunu belirleyen etkenler arasında kişinin eğitim ve kariyer durumları da puana dolaylı olarak etki eder.

Meslek ve iş tecrübesi

Tüketicilerin hangi meslek ile iştigal ettiği, maaş durumu, çalışma tecrübeleri, hayat kalite standardı, eğitim düzeyi gibi ölçütler kredinin geri ödenmesinde önemli bir rol üstlendiği için kredi notu puanına dolaylı yönden etki eder.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Uzay Mühendisi Kimdir, Ne İş Yapar

Yaş kriteri

Kredi çekebilmek için reşit olmak gerekir. Yani 18 yaşından büyük olmak zorunludur. fakat üst limit de bankalar tarafından doğrudan tüketiciye söylenmese de 65 yaşını geçenlere pek kredi vermek istemezler. Bu sebeple kişinin yaşı Kredi notunu belirleyen etkenler arasındadır. 30 ile 50 yaşları arasındaki tüketicilerin doğal olarak ideal kredi kullanacak kişiler olduğu hesaba katılır.

Gelir durumu

Kredi notu hesaplama yöntemi için en belirleyici kriter gelir durumu olduğunu söyleyebiliriz. Tüketicinin aylık geliri bankalar için çok önemli bir kriterdir. Aylık net geliri üzerinden kredi talepleri değerlendirildiği için kredi notu belirlenirken de tüketicinin aylık net gelirler önemli bir kriter olarak etki eder.

Kredi notu farklı bileşenlerden oluşmaktadır. Bizim sizlere maddeler halinde sıraladığımız ölçütler en çok hesaba katılan durumlardır. Fakat her şeye rağmen tek belirleyici kriter kredi notu değildir.

Bir önceki yazımız olan Kredi ile Alınan Ev (Konut) Satılır mı? başlıklı makalemizde banka ipotekli ev satın alınır mı, ipotekli ev satın alınır mı ve ipotekli konut satılır mı hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?