Kredili Mevduat Hesabı – Ek Hesap Nedir

Kredili Mevduat Hesabı – Ek Hesap Nedir

Kredili mevzuat hesabı hakkında bilinmesi gerekenler! Tüketiciler,  çok sık başvurdukları ek hesaptan para aldıkları kredili mevduat hesabı hakkında yeterli bilgiye sahip değiller. Mevduat hesabının avantajları ve dezavantajları nelerdir araştırmıyorlar. Biz de konu ile ilgili olarak yatırımcıları bilgilendirmek istiyoruz. Acil durumlarda kurtarıcı gibi düşünülen kredili mevduat (ek) hesabı kontrollü bir şekilde gözden geçirilmelidir. Eğer kontrolü kaybedersiniz borç batağı […]

Kredili mevzuat hesabı hakkında bilinmesi gerekenler!

Tüketiciler,  çok sık başvurdukları ek hesaptan para aldıkları kredili mevduat hesabı hakkında yeterli bilgiye sahip değiller. Mevduat hesabının avantajları ve dezavantajları nelerdir araştırmıyorlar. Biz de konu ile ilgili olarak yatırımcıları bilgilendirmek istiyoruz. Acil durumlarda kurtarıcı gibi düşünülen kredili mevduat (ek) hesabı kontrollü bir şekilde gözden geçirilmelidir. Eğer kontrolü kaybedersiniz borç batağı içine girmeniz an meselesidir.

Finans kurumları bütün kredili mevzuatlar için uyguladığını çalışmayı kredili mevduat hesabı için daha fazla dikkate alıyor. Bilhassa bankalar maaş müşterilerine benzer bir hesap açtırarak onlara para harcama fırsatı veriyor. Ancak ipin ucunu kaçıran banka müşterisi sonunda çözümlenemeyecek sorunlarla karşılaşıyor.

‘Kredili mevduat hesabı’ bir çeşit kredidir!

Neticede kredili mevduat hesabı adı altında kişinin maaş aldığı veya hesap açtığı bankası tüketici farkında olmadan kredi vermiş oluyor. Yani bir çeşit krediyi farklı isimler altında size vermiş oluyor. Her bankanın bu mevduat hesabına farklı isimler verir.

Sizler de bilirsiniz bazıları ek hesap derken, bazıları da avans hesap gibi harcamaya yönelik isimler veriyor. Bir banka müşterisi hesabında para olmasa bile kredili mevduat hesabından para çekebiliyor. Aslında hesabında para yokken banka ona küçük de olsa her ay faizli kredi vermiş oluyor.

Ek Hesap Nasıl Kullanılır

Belli bir limiti kadar bankanın size kredi kullandırdığı sizler de bilmelisiniz. Kredili mevduat hesabı hem banka katımızdan hem de kredi kartınızdan çekilebilmektedir. Her iki durumda da banka size dolaylı olarak Kredi vermektedir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Kümes Hayvanları Yetiştiriciliği Yapmak
Ek Hesap Nasıl Kullanılır

Kredilerde doğal olarak sizden faiz almaktadır. Düşük faiz oranı ile nakit avans çekme hakkımızı kullanmaktasınız. Bazı tüketiciler bu durumun çok farkında değil. Sanki banka ona bedava para kullandırma fırsatı veriyormuş gibi düşünerek her defasında eksiye düşmektedir. Yani her ay kredi çekerek faiz ödeme yolunu tercih ediyor. Bunu peşinen bilmekte fayda var.

Finans kurumları sizlere fırsat verdiği ek hesap ya da avans hesap kredisi için ödemeyi de zamanında ister. Zamanında ödemezseniz bir sonraki maaşınızdan otomatikman faiziyle birlikte sizin çektiğiniz Kredi avansı geri alır.

Kredili mevduat hesabı ne zaman kullanılmalıdır

Zorunlu olmadıkça bu tür kredili mevduat hesabına bulaşmayın deriz. Ancak bazı durumlarda ihtiyaç olursa mecburen bu fırsatı değerlendirmeniz gerekebilir. Kredi kartınızı kullanın. Mümkünse önce kredi kartıyla işlerimizi halletmeye bakın. Kredi kartı limitlerimiz dolduysa paraya ihtiyacınız varsa, o zaman kredili mevduat hesabından para kullanabilirsiniz.

Kısacası zorunlu olmadıkça bu hesaptan para çekmeyiniz. Eğer zorunlu olarak para çekmemiz gerekiyorsa ihtiyaç kredisi faizleri mevduat hesabı faizlerinden daha düşük olabilir. Bu durumu analiz yaparak Size uygun olan hesaptan para çekme bizi tavsiye ederiz.

Bir önceki yazımız olan Kredi ile Alınan Ev (Konut) Satılır mı? başlıklı makalemizde banka ipotekli ev satın alınır mı, ipotekli ev satın alınır mı ve ipotekli konut satılır mı hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?