Kriket Sporunun İncelikleri

Kriket Sporunun İncelikleri

 Kriket Türkiye’de fazla bilinen bir spor dalı değildir, ancak yine de sporun bir branş olduğu için bu sporu da tanımakta fayda var. Kriket futbolda olduğu gibi 11 kişilik iki takım arasında oynanır. Kriket oynamak için top ve sopa gerekmektedir. Kriket dikdörtgen bir alan içerisinde oval 1 alan içinde oynanan takım sporudur.  Kriket nasıl oynanır Dikdörtgen alan […]

 Kriket Türkiye’de fazla bilinen bir spor dalı değildir, ancak yine de sporun bir branş olduğu için bu sporu da tanımakta fayda var. Kriket futbolda olduğu gibi 11 kişilik iki takım arasında oynanır. Kriket oynamak için top ve sopa gerekmektedir. Kriket dikdörtgen bir alan içerisinde oval 1 alan içinde oynanan takım sporudur.
 Kriket nasıl oynanır

Dikdörtgen alan içinde bir köşede yer alan atıcı adı verilen oyuncusunun diğer tarafta vurucu adı verilen takım arkadaşının bulunduğu topu fırlatılır. Bu fırlatma sonucunda, vurucu kişinin arka tarafında bulunan kaleye benzer bölüme değdirmeye çalışması, vurucu kişinin ise bu topu değdirilmek istenen bölüme gitmesini engellemek için elinde bulunan sopa ile topa vurmaya çalışmasına dayalı bir spordur. Sporcu başarılı ise atıcı olan sporcu takım arkadaşları topu yakalamak için çaba harcar. Alanda bulunan vurucu kişi karşısındaki topu değdirilmek istenen bölüme doğru koşmaya başlar, top eğer oyun alanı çizgisinin dışına çıkmadan yakalanırsa bir sayı kazanılır. Eğer top oyun alanı dışına çıkarsa 4 puan, top yere değmeden oyun sahası çizgisinin dışına çıkarsa 6 puan kazanılır. Topa vurucu pozisyonunda olan kişi en fazla sayı elde etmeye çalışır. Atıcı sporcu topu değdirilecek bölümden herhangi bir yerine değdirirse karşılaşılan topu yere değmeden yakalarsa bazı istisnai durumlar olabilir, vurulan sporcular oyun dışında kalır.

Kriket nasıl oynanır

KRİKET SPORUNUN FARKLI DURUMU

Kriket çok ilginç bir spor olduğu için bizi ilgilendiren bölümü bu sporu kuralları değil, kriket sporunun kafamızda oluşturduğu ilginç mantıktır. Atıcı adı verilen kişinin topu attığı  zaman top çoğunlukla ileriye doğru dönerek yol alır, topun dönme ekseni hareket etmekte olduğu dikey düzleme tam dik bir şekilde yere çarptığında, top yüzeyi ile topun düşeceği yer arasında sürtünme oluşuyor. İşte sürtünme kriket topunun dönüşüne mani olur, böylece topun dönüşü de yavaşlamış olur. Kinetik enerjisinin bir bölümü bu esnada kaybedilir, kaybedilmiş olan enerjinin bir bölümü yere temas yüzeyinin ısınmasına harcanırken, bir bölümü de öteleme kinetix enerjisine dönüşmektedir.
Krikette en önemli konu şudur; top dönme esnasında, etrafında topa yapışık olarak gözle görülemeyen sürüklenen ince bir hava tabakası bulunmasıdır. İşte bunun sonucunda kriket topunun alt ve üst bölümlerindeki hava akımının hızı arasında basınçta bir farklılık oluşmasıdır. Kriket topunu yakına düşürmek istendiği durumlarda topun üst bölümünde çok yüksek bir basınç ulaşması gerekmektedir. Bu şekilde topun hareket edişine göre ileriye doğru döndürülmesi mümkün olabilir. İşte kriketteki bu durum, hidrodinamik magnus etkisine örnek olarak gösterilebilir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  'Pıngıdık' Geleneği Finike'de Yaşatılmaya Çalışılıyor

Bir önceki yazımız olan Berbat 2 Buluş; Cips ve Cola başlıklı makalemizde Cola nasıl bulundu?, George Crum ve Patates cipsi nasıl icat edildi? hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?