Küçük ‘Trafik Dedektifleri’ Görevde

Küçük ‘Trafik Dedektifleri’ Görevde

İlkokul öğrencilerinin Trafik ve İlkyardım konusunda bilinçlendirilmesi amacıyla Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı Trafik Şube Müdürlüğü ekipleri ilkokul öğrencilerine zaman zaman trafik eğitimi veriyor. Bu amaçla emniyet kemerinin önemi, yolun güvenli olan bölümleri ve güvenli yerlerden karşıdan karşıya geçme gibi farklı konularda birbirine iç içe olan önemli bilgiler veriliyor. Karayolu Güvenliği ve Trafik Kuralları öğretilmesi amacıyla Türkiye’nin […]

İlkokul öğrencilerinin Trafik ve İlkyardım konusunda bilinçlendirilmesi amacıyla Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı Trafik Şube Müdürlüğü ekipleri ilkokul öğrencilerine zaman zaman trafik eğitimi veriyor. Bu amaçla emniyet kemerinin önemi, yolun güvenli olan bölümleri ve güvenli yerlerden karşıdan karşıya geçme gibi farklı konularda birbirine iç içe olan önemli bilgiler veriliyor.

Karayolu Güvenliği ve Trafik Kuralları öğretilmesi amacıyla Türkiye’nin değişik şehirlerinde benzer eğitimler veriliyor. Bu eğitimler sadece merkezdeki öğrencilere değil, taşrada yaşayan öğrencilere de ulaştırılması hedeflenmektedir. Trafik Eğitimi ve Araştırma Dairesinden trafik dedektifi vurgusu ile esas öğretilmek istenen bilinçli çocuklar yetiştirmek.

Yapılan etkinlikler kapsamında öğrencilere edindikleri bilgileri hayatta uygulamaları amaçlanıyor. En önemli unsur, emniyet kemeri üzerinde duruluyor. Çünkü trafik kazalarında emniyet kemerinin ne denli önemli görev üstlendiği küçük yaşlarda öğretiliyor.

Yaklaşık 2000000 civarında çocuğa trafik eğitimi verildi. Eğitimlere katılan çocuklara trafik dedektifi kimlik kartları dağıtılarak onların da sosyal sorumlulukta görev üstlenmesi planlandı.

Eğitimi oyunlaştırarak vermeye çalışan ekipler miniklere eğitim sonrasında gönüllü trafik dedektifi olduklarını gösteren kimlikler dağıtıyorlar. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü, Diyanet İşleri Başkanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve Polis Eşleri Yardımlaşma Derneğinin desteklediği, sponsor olarak  Opet tarafından yürütülen sosyal sorumluluk çerçevesinde  ‘Trafik Dedektifleri’ adı verilen proje, farklı illerimizde sürdürülüyor. Bu kapsamda Bölge Trafik Şube Müdürlüğü’ne bağlı polis memurları çocuklara trafik eğitimi veriyorlar. Öncelikle çocuklara karşıdan karşıya geçmek için güvenli yerlerin nasıl seçeceğini anlatılıyor. Daha sonra oyun şeklinde emniyet kemerinin önemi aktarılıyor. Eğitim veren polis memurları ayrıca, öğrencilerin servise binerken nasıl hareket etmeleri gerektiğini uygulamalı bir şekilde gösteriyorlar.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  F4 Uçakları Ne İşe Yarar
Emniyet kemerinin önemi

Öğrencilere karşıdan karşıya geçme kuralları gösterilirken trafik ikaz lambaları olarak sarı, kırmızı ve yeşil renkli balonlar kullanıldı. Böylece minikler polis ağabeyleri tarafından eğlenceli bir eğitim alarak hoşça vakit geçirdiler. Yapılan bu uygulamalı eğitim sonrasında öğrencilere kendilerinin trafik dedektifi olduklarını gösteren ve üzerlerine öğrencilerin ad ve soyadının yazıldığı kimlikler verildi.

Bir önceki yazımız olan Geliri Yüksek Meslekler Hangileridir başlıklı makalemizde Geleceğin Meslekleri, getirisi iyi olan meslekler ve ilgi gören meslekler hakkında bilgiler verilmektedir.


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?