Küçük Yaştan İtibaren Diş Bakımının Faydaları

Küçük Yaştan İtibaren Diş Bakımının Faydaları

Diş bakımının daha bebeklikten itibaren düzenli olarak yapılması gerektiğini çoğu insan düşünememektedir, ancak küçük yaşlarda çocuklara diş fırçalama alışkanlığı kazandırmak gerekir. Çünkü 6. aydan itibaren çıkmaya başlayan ve üç buçuk yaşına kadar devam eden süt dişleri aslında kalıcı dişler için temel teşkil ettiği için, çok iyi bakılması gerekmektedir. Eğer zamanında gereken önem verilmez ise, süt dişlerinin […]

Diş bakımının daha bebeklikten itibaren düzenli olarak yapılması gerektiğini çoğu insan düşünememektedir, ancak küçük yaşlarda çocuklara diş fırçalama alışkanlığı kazandırmak gerekir. Çünkü 6. aydan itibaren çıkmaya başlayan ve üç buçuk yaşına kadar devam eden süt dişleri aslında kalıcı dişler için temel teşkil ettiği için, çok iyi bakılması gerekmektedir. Eğer zamanında gereken önem verilmez ise, süt dişlerinin erken kaybı daha sonra gelecek olan kalıcı dişlerin de sağlığını önemli ölçüde etkiliyor. Konuyla ilgili olarak Diş Hekimi Emre Kural’ın verdiği bilgileri sizlerle paylaşıyoruz.

Bebeklik döneminden itibaren çıkmaya başlayan süt dişlerinin, normal dişlere göre daha az mineral içermesinden dolayı organik dişler olarak kabul edilmektedir. Bu sebeple, çürümeye elverişli oldukları bilinmelidir. Hem hızlı, hem de kolayca çürümektedirler. Çocuklar bu durumu zamanında fark edemez ve çürük belirtilerini dikkate alamazlar, ancak acılar dayanılmaz boyutlara ulaştığı zaman durum fark edilir. Fakat iş işten çoktan geçmiş olur. Çünkü çocukluk yaşlarda diş bakımı çok önemsenmez. Eğer büyükler çocuklarıyla zamanında ve yeteri kadar ilgilenmezlerse bu çürüme daha da belirgin bir şekilde hızlanır. Ailelerin çocuklarına ilgi göstermesi, onlarla diş fırçalama konusunda da birlikte hareket etmeleri gerekir. Bebeklik yaşlardan itibaren ebeveynlerin ve bilhassa annelerin yaptığı en büyük hatalardan biri biberon, emzik, reçel ve şeker türevi tatlı gıdalara çocukları alıştırmalarıdır. Çocuğa tatlı alışkanlığı kazandırarak, dişlerin çürümesine ve şekil bozukluğu oluşmasına, büyükler de yanlış davranışları sayesinde ortaklık etmiş olmaktadır.

DİŞLERDE ÇÜRÜK OLUŞUMU NASIL ÖNLENİR

Çürük oluşumunu önlemek için henüz bir aşı icat edilmemiştir, fakat çürük oluşumunu engellemek için bazı önlemler alınabilir. Günümüzde en çok kullanılan ve en etkili yöntem fissür örtücü malzemedir. Bununla diş çürükleri önlenebilir. Yapılan uygulama ile diş üzerindeki oluşan oluklar kapatılarak o bölgeye mikropların gitmesi, yemek artığı gibi maddeler engellenerek çürük oluşumu önlenebilir. Bu işlem de 6 yaşında başlanarak ağızda çıkan kalıcı dişler için uygulanabilmektedir. Dişlerde çürümeyi engellemenin bir başka yolu da dişlerin çürük oluşumuna karşı direncini artırma yöntemidir. Bu da dişlere yüzeysel olarak flörür uygulayarak yapılabilir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Annelik Nasıl Anlatılır
Küçük Yaşta Diş Bakımının Faydaları

SÜT DİŞLERİ NEDEN ÖNEMLİDİR

İnsanın ağzında çıkan ilk dişler olarak kabul edilen süt dişleri, beslenme kaynaklı olarak özellik kazanır. Bunun sonucunda da sağlıklı beslenilirse çürüme olmaz, ancak sağlıksız gıdalarla ve yanlış beslenme sonucunda bu dişler erkenden çürüyerek düşebilirler. Süt dişleri kapladıkları alan bakımından kendilerinden sonra gelecek olan sürekli dişlere yol ve yer açmak amacıyla rehberlik görevi üstlenmektedirler. Bu dişler erken çekilirse kendinden sonra gelecek olan dişler için üstlendiği doğal tutuculuk özelliğini kaybedecektir. Böylece, sürekli dişlerin olması gerekenden farklı bir şekilde çıkıp, estetik açıdan çirkin bir görünüme görünmesine sebep olacaktır.

Süt dişlerinin çürükleri tedavi edilebilir mi?

Süt dişleri zamanında tedavi edilmediği için ağızda kötü koku, beslenme bozukluğu, çiğneme zorluğu gibi farklı sorunlar ortaya çıkar. Bu sebeple kalıcı tedavi edilemeyen diş sorunları ilerde kendini kemik gelişiminde bozukluk, diş çarpıklığı gibi ortaya çıkaracaktır. Bu sebeple, ‘yerine gelecek dişler düzgün çıkar, her şey düzelir’ yanılgısından vazgeçerek zamanında süt dişlerine de gereken tedavi uygulanmalıdır.

Bebeklerde ağız bakımı nasıl yapılır?

Bebeklerin ağızları süt ile beslendikleri için, yumuşak doku ve kaslarla gelişimini devam ettirir. Ancak anne sütünün yetersiz kaldığı durumlarda biberon kullanımına izin verilebilir. 1 yaşından itibaren de kaşıkla beslenmeye başlanabilir. Bebeklerde biberonla beslenme iki yaşına kadar sürdürülebilir. Aynı şekilde, bebeklerin yalancı emzik kullanımına da, bu süre zarfında izin verilmesinde bir sakınca yoktur. Eğer parmak emme alışkanlığı varsa bu durumu engellemek amacıyla kulak, burun, boğaz uzmanına giderek tedavi yoluna gidilmelidir. Çünkü ileride solunum yolları rahatsızlıkları ve çenede olumsuz gelişmeler olarak kendini gösterebilir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Çakranızın Farkında mısınız?

Bir önceki yazımız olan Evde Bebek Çocuk Bakıcılığı İşi başlıklı makalemizde Çocuk bakıcılığı kazancı, Evde çocuk bakıcısı arıyorum ve gündüzlü bebek bakıcısı işi hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?