Kumar İlletinin Çeşitleri

Kumar İlletinin Çeşitleri

İnsanlar için helal olan, kendi emeği ve kendi alın teri ile kazandıkları ve bu kazandıklarını çocuklarıyla, ailesiyle birlikte yemesi, tüketmesidir. Ancak kısa yoldan mal veya para kazanma hevesi bazı insanları kumar illetine ulaştırmaktadır.

Kumar Neye Denir

Kumar bir kimsenin kaybettiği malı başka bir kimsenin kazancına dönüştüren eylemdir. Kumar rengi ve çeşidi değişken bir duruma büründü. Şans oyunları, tahmin yarışları, bahisler ve oyun gibi görülen slot makineleri bağımlılık yapan haksız kayıp ve kazanç sistemleri arasındadır. At yarışı ya da maç sonuçlarını tahmine yönelik oynanan kuponlar kumarın en tehlikelileri arasına girmişlerdir.

Emek harcamaksızın elde edilen paralar kazananı asla mutlu etmez.  Her türlü meta ya da para piyangoları da kumarın en masumları gibi gösterilmektedir. İmanı güçlü olan, haram ve helal konusunda bilgi sahibi olanlar kesinlikle bu tür kumarlara tevessül etmezler.
Bu kumar illeti insanda kazanma hırsına artırarak kişinin hem bedenini hem de ruhunu hasta eder. Ailenin geçimi için kazanılan her türlü mal heba olur gider. Böyle kişi dolayısıyla her şeyini kaybeder iflasın eşiğine gelir. Müslüman bir kişi Allah’ın emirlerine uyar ve Allah’ın Maide suresinde bizler için buyurduğu ‘Ey insanlar, içki, kumar, putlar ve fal okları şüphesiz şeytan işi pisliktir. Bunlardan kaçının ki saadete eresiniz.’ ayetine kulak vererek asıl kurtuluşun Allah’ın yolundan gitmek olduğunu bilenler yanlış yollara sapmazlar.

TAKVA

Takva, kuvvetli bir himayeye girerek korunmak, kendini muhafaza altına almak demektir. Takva iman edip emir ve yasaklarına uyarak Allah’a karşı gelmekten sakınmak, dünya ve ahirette insana zarar verecek ilahi azaba sebep olabilecek söz eylem ve davranışlardan veya her türlü günahlardan sakınmaktır. Takva sahibine muttaki denir. Yüce Allah celle celalühü Kur’an-ı Kerim’de Cennet nimetlerini muttakilere vaat etmiştir. Yüce Rabbimiz bizleri görür, bilir, demeyi, hakkı, adaleti bilmeyi, o haram mı, ben yemem demeyi, Kur’an-ı Kerim, sünnet üzere yaşayıp ölmeyi, takva üzerine yaşayıp dünyadan gitmeyi, var cennette cemalini görmeyi nasip ve müesser eylesin. Amin

sözün özü
Sen haktan geldin, Hakk’a giden bir kulsun.
Bırak gafleti, için dışın pür nur olsun.

Bir önceki yazımız olan Kutlu Doğum Haftası Kutlamaları başlıklı makalemizde Kutlu Doğum Haftası Ne Zaman Kutlanır, Mevlid-i Nebi Haftası ve Mevlid-i Nebi Haftası Nedir hakkında bilgiler verilmektedir.


Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

FACEBOOK SAYFAMIZ