Kümes Hayvancılığı Üretim Verileri

Kümes Hayvancılığı Üretim Verileri

Türkiye İstatistik Kurumu’nun haber bülteninde düzenli olarak paylaştığı kümes hayvancılığı üretimi ile ilgili veriler sürekli yukarı yönde işaret veriyor. Üretim değil aynı zamanda tüketim de aynı şekilde artış gösteriyor. Bu artışı tetikleyen etkenler arasında kırmızı etin fiyatındaki artış bir önemli rol üstleniyor. Yıllardan beri TÜİK tarafından kamuoyu ile paylaşılan tavuk yumurtası üretimi, kesilen tavuk istatistikleri, […]

Türkiye İstatistik Kurumu’nun haber bülteninde düzenli olarak paylaştığı kümes hayvancılığı üretimi ile ilgili veriler sürekli yukarı yönde işaret veriyor. Üretim değil aynı zamanda tüketim de aynı şekilde artış gösteriyor. Bu artışı tetikleyen etkenler arasında kırmızı etin fiyatındaki artış bir önemli rol üstleniyor.

Yıllardan beri TÜİK tarafından kamuoyu ile paylaşılan tavuk yumurtası üretimi, kesilen tavuk istatistikleri, kesilen hindi sayıları sürekli artış eğilimindedir. Bu grafik ortaya çıkarıyor ki bu durum yaklaşık 10 yıldır benzer şekilde grafiğin yukarı yöne doğru artmasında etkili oluyor.

Örneğin geçtiğimiz yıl tavuk yumurtası üretiminde yüzde 5,2 oranında yıllık artış kaydedildi. tavuk kesim sayısı da 105 milyonu geçerek yüzde 11’den fazla artış gösterdi. kesilen hindi sayısındaki artış orada yüzde yirmilere dayandı. Bir önceki yılla kıyaslandığı zaman da artışın hindi lehine yüzde 67 oranına ulaştığı görülüyor. Bu durum sadece geçtiğimiz yıl için geçerli değil son 5 yıl hızlı bir artış trend göstermektedir. Kırmızı etteki artışın önü alınamazsa bu seyir devam edecektir.

Türk mutfağının vazgeçilmezleri arasında bulunan yumurta vatandaşın en çok tercih ettiği pratik yiyecekler arasında bulunuyor. Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yapılan değerlendirmelerde yumurta üretimi bu yılın ilk ayında geçtiğimiz yılın aralık ayına göre yüzde üç buçuk oranında artış göstererek bir buçuk milyardan fazla olduğu bildirildi.

Tavuk eti üretimi

Türkiye İstatistik Kurumu’nun verilerine göre kümes hayvancılığı üretimi giderek artış gösterdi. Buna göre Türkiye’de üretilen yumurta miktarı aylık olarak değerlendirildiği zaman bir önceki aya göre yüzde 3,5 oranında arttı, ancak geçen senenin aynı ayı ile mukayese edildiği zaman bu oran yüzde 2,6 azaldığı bildirildi.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Nasıl Kendi İşimin Patronu Olurum?

Ocak ayında kesilen tavuk sayısı bir önceki aya göre de aynı şekilde yüzde 10 civarında azalırken, geçen senenin aynı ayı baz alındığında yüzde 8,6 olarak, 84 milyon civarında olduğu bildirildi. Kesimi yapılan hindilerde de bir önceki aya göre yüzde 60 civarında azalış olduğu saptanırken, geçen senenin aynı ayına göre yapılan değerlendirmede yüzde 32,5 azaldığı bildirildi. Toplamda kesilen hindi sayısı ise 264000 civarında olduğu söylendi.

TÜİK verilerine göre Türkiye’de yapılan tavuk eti üretimi ocak ayında Aralık ayına göre yüzde 10 civarında azaldı. Geçen senenin aynı ayı ile karşılaştırıldığı zaman bu durum yine yüzde 9,7 olarak hesaplandığı bildirildi. Ocak ayında 143232 tondan fazla tavuk eti üretildiği söylenirken, hindi eti üretiminin bir önceki aya göre yüzde 42,7 oranında azaldığı tespit edildi. Geçen senenin aynı ayı ile mukayese edildiği zaman bu oran yüzde 30,5 olarak gerçekleşti ve 2900 ton civarında olduğu bildirildi.

Bir önceki yazımız olan Tıbbi Sekreter Nasıl Olunur Ne İş Yapar Maaşı Nedir başlıklı makalemizde Kimler tıbbi sekreter olmalıdır, tıbbi dökümantasyon ve sekreterlik bölümü ve Tıbbi sekreter çalışma şartları hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?