Kümes Hayvanları Yetiştiriciliği Yapmak

Kümes Hayvanları Yetiştiriciliği Yapmak

Doktorların insanlara sürekli beyaz et tüketmeleri yönündeki telkinleri sebebiyle kanatlı hayvan üretimi son yıllarda artış gösterdi. Bu gelişmelerden istifade isteyenler kendilerine göre plan, hesap yapıyor. Sizler de kümes hayvancılığı yapmak istiyorsanız sizlere önemli bilgi paylaşımı yapmak istiyoruz. Sizlerin de bildiği gibi para kazanma yöntemleri günümüzde oldukça değişkenlik göstermeye başladı. Geçmiş dönemlerde hayvancılık yapmak için geleneksel […]

Doktorların insanlara sürekli beyaz et tüketmeleri yönündeki telkinleri sebebiyle kanatlı hayvan üretimi son yıllarda artış gösterdi. Bu gelişmelerden istifade isteyenler kendilerine göre plan, hesap yapıyor. Sizler de kümes hayvancılığı yapmak istiyorsanız sizlere önemli bilgi paylaşımı yapmak istiyoruz. Sizlerin de bildiği gibi para kazanma yöntemleri günümüzde oldukça değişkenlik göstermeye başladı. Geçmiş dönemlerde hayvancılık yapmak için geleneksel yöntemler kullanılıyordu. Oysa günümüzde modern tesislerde devlet teşviği alarak kolayca girişimci olabilmektedirler.

Özellikle son yıllarda şehirlerde hızlı bir nüfus artışı sebebiyle tüketim toplumu olduk. Yani köylerde üretim sona erdi diyebiliriz. Artık üretim köylerde değil şehirlerde organize bir şekilde yapılmak zorundadır. Kanatlı hayvan üreticiliği de bu üretime dahildir. Son yıllarda herkesin dikkatini çeken oldukça fazla tavuk üretim markaları bulunmaktadır. Markalar başlangıçta küçük bir dükkanda başladılar sonrasında hedeflerini büyüttüler. Büyük tesisler açtılar ve Türkiye markası oldular.

Sizler de kümes hayvancılığı yetiştiriciliği zor olduğunu düşünmeyin. Genç girişimciler iş fikirlerini değerlendiriyor, uygun olanları hayata geçiriyor. Böylece yüklü miktarlar kazanmaya başlıyorlar.

Elbette ticarette risk faktörü de vardır. Her türlü riski minimize ederek yoluna devam edenler kazançlı çıkıyor. Hindi ya da tavuk yetiştiriciliği yapmak isteyenler konuyu enine boyuna araştırmalı, artılarını eksiklerini öğrenmelidir. Elbette ilk akla gelen tavuk yetiştiriciliği yaparak para kazanmak olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Kanatlı hayvan yetiştiriciliği ya da tam anlamıyla tavuk veya hindi üreticiliğinden kazanmak isteyenler hangi aşamaları hangi teknikleri kullanmalıdır, kimler bu işten para kazanabilir?

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Evde Dikiş Seti Paketleme İşi

Büyük bir hindi veya tavuk çiftliği kurmak zor mudur? Bu soruların cevaplarını yapacağınız araştırmalar sonucunda bulabilirsiniz. Bunun için sizlere kısa ipuçları verebiliriz. Kanatlı hayvan yetiştiriciliği ülkemizde et ihtiyacını karşılamak amacıyla üretildiği gibi yumurta tavukçuluğu da yapılmaktadır.

Siz et amaçlı piliç yetiştiriciliği mi yapacaksınız, yoksa yumurta üretme amaçlı tavukçuluk mu yapacaksınız? Buna karar verdikten sonra işinize plan yapmanız gerekir. Yumurta üretimi için Tavukçuluk yapılabildiği gibi sadece et satmak için piliç üretimi amaçlı bu iş yapılmaktadır.

İsterseniz her ikisi aynı anda yapılabilmektedir. Kanatlı hayvan yetiştiriciliği ya da kümes hayvanları yetiştiriciliği yaparak para kazanmak isteyenlere kısa ipuçları vermeye çalıştık. Ayrıntıları enine boyuna araştırdıktan sonra öğrenmenizi tavsiye ederiz.

Kanatlı Türleri

  • Bıldırcın
  • Devekuşu
  • Etlik Piliç
  • Hindi
  • Kaz
  • Keklik
  • Pekin Ördeği
  • Sülün
  • Yumurta Tavukçuluğu

Yukarıdaki listeden yer alan bıldırcınlar evcilleştirilir. Et ve yumurta üretimi için insanlara hizmet verilmektedir.

Devekuşu ise alternatif besin maddesi olarak ihtiyacı gidermek amacıyla insanlara protein kaynak olmuştur. Hayvancılığın büyük hamle yaptığı son yıllarda devekuşu çiftlikleri kurularak yumurtasından, etinden faydalanma yoluna gidilmiştir.

Yumurta Tavukçuluğu

Etlik piliç yetiştiriciliği ülkemizde ve dünyada geniş kesimleri ilgilendiren bir sektör haline gelmiştir. Hem işgücü hem de beslenme açısından kırmızı ete oranla ucuz olması, yağ oranının düşüklüğü, kolesterole iyi gelmesi sindirimin kolay olması gibi nedenlerle etlik piliç üretimi hayvancılık, özellikle de kanatlı hayvan yetiştiriciliği içinde ilk sırada yer almaktadır.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Evde Yaşlı Bakıcılığı İşinden Gelir Sağlamak

Hindi yetiştiriciliği de özel çiftliklerde protein kaynaklarına ulaşma yolunda endüstriyel kanatlı yetiştiriciliği içinde bu görevi yerine getirmek isteyenler tarafından icra edilmektedir. Özellikle hindi yetiştiriciliği sayesinde protein açığının giderilmesine yönelik büyük çalışmalar yürütülmektedir.

Kaz yetiştiriciliği özel durum gerektiren bir sektördür, çünkü su kaynakları açısından ülkemizin potansiyeli bulunsa da özen gerektiren bir sektör olarak karşımıza çıkmaktadır. Doğu Anadolu Bölgesinde Ağrı, Erzurum, Kars, Van illerinde yaygın olarak kaz yetiştiriciliği doğal ortamlarda yapılmaktadır.

Keklik yetiştiriciliği

Keklik yetiştiriciliği de Türkiye’de son yıllarda etinin çok lezzetli olması ve yağ oranının düşüklüğü sebebiyle özellikle sağlık sorunu olan insanlar tarafından ilgi görmektedir.

Sülün yetiştiriciliği ve Pekin ördeği yetiştiriciliği keza meraklılar tarafından ilgi ile takip ediliyor ve özel çalışmalarla bu türlerin devamlılığına katkı sağlanıyor.

Yumurta tavukçuluğu ülkemizde en fazla ilgi görülen kanatlı hayvan yetiştiriciliği türleri arasında yer almaktadır. Anne sütünden sonra en çok ihtiyaç duyulan besin türlerinden biri yumurta olarak kabul edilmektedir. Hekimler, besleyici değeri yüksek olması sebebiyle her insanın protein ihtiyacını gidermesi için yumurta yemesini tavsiye etmektedir. Bu bağlamda yumurta tavukçuluğu ülkemizin her bölgesinde ilinde yoğun ilgi gören bir sektördür. Kanatlı hayvan yetiştiriciliği içinde 1. sıraya koyabileceğimiz bu sektör kanatlı yetiştiriciliğinde mihenk taşına oluşturmaktadır.

Kanatlı sektörüne girmek, yatırım yapmak, para kazanmak isteyenlerin kanatlı hayvancılıkla uğraşmaktan keyif alması temel prensiptir. Türkiye’de yüksek öğrenim kurumlarında bu sektörün önemi açılan programlarla daha iyi idrak edilmiş vaziyettedir. Kümes hayvanları yetiştiriciliği bölümü okutulan programlar sektöre destek vermek amacıyla önemli bir açığı gidermektedir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Gemi Makineleri İşletme Bölümü Hakkında Geniş Bilgi

Buralarda eğitim alan gençler sektörde ihtiyaç duyulan eleman sıkıntısına da cevap vermektedir. Eğitim alanlar hayvan anatomisi, hijyen, mikrobiyoloji, kanatlı hayvan yetiştiriciliği, kanatlı hayvan beslenmesi, yem teknolojisi, yumurta tavukçuluğu, et teknolojisi, kesim teknikleri, pazarlama teknikleri, laboratuvar teknolojisi tekniklerini öğrenir. Beraberinde hizmet vereceği kurum-kuruluşa önemli katkılar sağlar.

Bir önceki yazımız olan Kredi ile Alınan Ev (Konut) Satılır mı? başlıklı makalemizde banka ipotekli ev satın alınır mı, ipotekli ev satın alınır mı ve ipotekli konut satılır mı hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?