Kuru Meyve Tanıtım Grubu, Dubai Gulfood’da Ürünlerimizi Tanıttı

Kuru Meyve Tanıtım Grubu, Dubai Gulfood’da Ürünlerimizi Tanıttı

Dünyanın en büyük ve en kapsamlı gıda fuarı olarak kabul edilen Dubai Gulfood ‘da Türkiye’nin geleneksel ihraç ürünleri arasında yer alan kuru incir, çekirdeksiz kuru üzüm, kuru kayısı ve Antep fıstığı tanıtımı yapıldı. Birleşik Arap Emirlikleri’nin Dubai kentinde gerçekleştirilen fuara 87 farklı ülkeden 4200 den fazla firmanın katıldığı bildirildi. Türkiye’den 154 firmanın fuarda stand açtığını […]

Dünyanın en büyük ve en kapsamlı gıda fuarı olarak kabul edilen Dubai Gulfood ‘da Türkiye’nin geleneksel ihraç ürünleri arasında yer alan kuru incir, çekirdeksiz kuru üzüm, kuru kayısı ve Antep fıstığı tanıtımı yapıldı.
Birleşik Arap Emirlikleri’nin Dubai kentinde gerçekleştirilen fuara 87 farklı ülkeden 4200 den fazla firmanın katıldığı bildirildi. Türkiye’den 154 firmanın fuarda stand açtığını açıklayan Kuru Meyve Tanıtım Grubu Yönetim Kurulu Başkanı, fuarda yaptıkları tanıtım sayesinde ülkemizin kuru meyveni ihracatı başta Ortadoğu ülkeleri olmak üzere bütün dünyaya pazarlama hedefleri hedeflediklerini dile getirdi.

Dubai Gulfood’da yiyecek-içecek, gıda makineleri, gıda teknolojisi, ambalajlama ürünleri, otel-motel ekipmanları, catering ekipmanları, mobilya ürünleri, aydınlatma donanımları, mobilya, ev eşyası, soğutma sistemleri, ocak üniteleri, fırın ekipmanları, ambalaj makineleri, buzdolapları ve dondurucular gibi tüketim malzemeleri sergilenmektedir.

Türkiye’nin yeni markası olan Türkiye’nin gücünü keşfet olarak lanse edilen ‘Turkey Discovery Potantiyel’ sayesinde hem yurt dışında hem de yurt içinde başlatılan tanıtım atağı sayesinde sektörel tanıtım yapılmaya başlandı. Bu kapsamda Dubai’de gerçekleştirilen kuru meyve tanıtım grubu fındık tanıtım grubu, unlu mamüller tanıtım grubu, zeytin ve zeytinyağı tanıtım komitesi, şekerli mamüller tanıtım grubu, kanatlı tanıtım grubu ve makarna bulgur tanıtım grubu ortak olarak Turkey standında tanıtım yapma fırsatı buldular.


Kuru Meyve Tanıtım Grubu

Türkiye 2014 senesinde Ortadoğu ülkelerine 124 milyon dolar satış yaparken, 2015 senesinde 159 milyon dolarlık kuru meyve ihracatı yapmıştır. 2015 senesinde girilen kuru meyve ihracatımızın Ortadoğu pazarının bize sağladığı yüzde 27’lik başarı sayesinde her yıl daha da başarılı olabileceğini gösteriyor.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Özel Güvenlik ve Koruma Bölümü Hakkında Ayrıntılı Bilgi

Kuru meyve ihracat pazarının esas pazarı Avrupa Birliği olduğunu vurgulanıyor. Kuru Meyve Tanıtım Grubu oluşturarak görev paylaşımı yapıldı ve ihracatımızı artırmak amacıyla Ortadoğu ve Uzakdoğu pazarlarında tanıtım hamleleri yapılıyor. Yaptığımız tanıtım çalışmalarının meyvelerini toplamaya başladık. Türk kuru meyve sektöründe 2023 yılına kadar hedeflediği üç milyar dolarlık ihracatı gerçekleştirmeyi başarabilecek mi?

Ortadoğu ülkelerine Türkiye’den yapılan kuru meyve ihracatının ilk sırasında 47 milyon dolar ile ceviz alıyor. Badem ise 33 milyon dolar olarak gerçekleşti. Ortadoğu ülkelerine ülkemizden 18 milyon dolar kuru kayısı ihraç edilirken, kuru incir 15 milyon dolar, Antep fıstığı ihracatı da 14.5 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Bir önceki yazımız olan Trüf Mantarı Yetiştiriciliği Yapmak başlıklı makalemizde Trüf mantarı çeşitleri, Trüf mantarı fiyatları ve Trüf mantarı nasıl yetiştirilir hakkında bilgiler verilmektedir.


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?