Kutlu Doğum Haftası Kutlamaları

Kutlu Doğum Haftası Kutlamaları

Kutlu Doğum Haftası Nedir Kutlu Doğum Haftası Türkiye Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından desteklenerek Türkiye’de her yıl farklı bir gündem oluşturularak peygamberimiz Hazreti Muhammed’in (SAV) hayatının anlatılmasının amaçlandığı bir etkinliktir. Ilk olarak 1988 senesinde Peygamber Efendimizin doğum yıl dönümü olan 20 Nisan 571 tarihi esas alınarak kutlanmaya başlandı. Her sene değişik bir gündem ile kutlanması uygun görülen […]

Kutlu Doğum Haftası Nedir

Kutlu Doğum Haftası Türkiye Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından desteklenerek Türkiye’de her yıl farklı bir gündem oluşturularak peygamberimiz Hazreti Muhammed’in (SAV) hayatının anlatılmasının amaçlandığı bir etkinliktir.

Ilk olarak 1988 senesinde Peygamber Efendimizin doğum yıl dönümü olan 20 Nisan 571 tarihi esas alınarak kutlanmaya başlandı. Her sene değişik bir gündem ile kutlanması uygun görülen bu hafta son yıllarda sabit bir tarih ile kutlanır oldu. Üstelik Kutlu Doğum Haftasının adı da değiştirildi. Mevlid-i Nebi olarak kutlanması uygun görüldü.

Mevlid-i Nebi Haftası Nedir

Önemli dini günler arasında gösterilerek Peygamber Efendimizin sevgisini artırmak ona olan bağlılığı güçlendirmek adına her il ve ilçede güzel etkinlikler yapılmaktadır.

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından organize edilen manevi ve ahlaki değerlerimizin canlı tutulması ile sünnet, Kur’an, vicdan ve akıl rehberliğinin insanlara ulaştırılması amacıyla faaliyetler yürütülmektedir. Mevlid-i Nebi Haftası dolayısıyla Peygamberimizin kalplerde pekiştirilmesi onun sevgisinin artırılması sağlamaktadır.

Kutlu Doğum Haftası Ne Zaman Kutlanır

Kutlu Doğum Haftası önceleri sadece her yıl 20 Nisan tarihinde kutlanması benimsenmiş, ancak daha sonra kutlamaların bir haftaya yayılarak 14 – 20 nisan tarihleri arasında yapılması uygun görülmüştür.
İslam Dini’nde doğum günü kutlanması geleneği olmadığı için bazı çevrelerce kutlu doğum haftası yoğun eleştiriler almaktadır. Bunun sebebi de hristiyan geleneği olan doğum günü kutlamasının başka inançlara  benzemeye çalışılması gibi görülmüş, dolayısıyla da bi’dat kabul edilmesidir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Mehmet Akif Ersoy Kişiliği Hayatı
Kutlu Doğum Haftası Ne Zaman Kutlanır

Yüce kitabımız Kur’an-ı Kerim‘de kutlanması gereken bir tek geceden bahsedilmiştir, o gece de tam olarak belirtilmemiş ancak, peygamber efendimiz tarafından inananlar için ramazan ayında, son gecelerinde olduğu müjdelenmiştir. Bu gecenin adı da Kadir Gecesi‘dir. Bin aydan daha hayırlı olan Kadir Gecesi ramazan ayının yirmi yedinci gecesinde olduğu söylenmektedir.
Kutlu Doğum Haftası bazı kesimlerce eleştirilse de amaç ve düşünce peygamber efendimizin yaşantısı, örnek hayatı, kişiliği, ilahi mesajları konu alan gündem maddeleri ile bir hafta boyunca farklı etkinlikler işlenerek, insanlığa bu güzel kaynaktan kana kana içmeleri için bir vesile olarak kabul edilmelidir.
Kutlu Doğum Haftası’da özellikle çocuklar ve aileler düzenlenen kur’an okuma yarışmaları ve benzeri etkinlikler sayesinde dinimizin önemi ve güzellikleri anlatılarak güzel bir hava estirmektedir.
Kutlu Doğum Haftası 2013 yılından beri mecliste bulunan partilerin de katıldığı dini içerikli buluşma, kaynaşma ve birbirini anlama açısından da önemli mesafeler almak için vesile olmuştur. Bu sebeple farklı düşüncelere ve görüşlere sahip olan siyasi parti temsilcileri de Mevlid-i Nebi Haftası münasebetiyle birbirlerini anlamaya ve hoşgörüyle yaklaşmaya vesile olmuştur. Güzel havanın tüm Türkiye’de olduğu gibi dünyada da güzel bir fırsat olması için herkesin desteklemesi gerekir.

Bir önceki yazımız olan Allah mı, Tanrı mı? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?