Kütüphaneler Haftası Hakkında Bilgi

Kütüphaneler Haftası Hakkında Bilgi

 KÜTÜPHANELER HAFTASI NE ZAMAN KUTLANIR Mart ayının son pazartesi günü ile başlayan hafta Türkiye’de 1964 yılından beri Kütüphaneler Haftası olarak kutlanmaktadır.  Haftanın kutlanma amacı, insanlarda okuma sevgisini ve okuma alışkanlığını geliştirmek, okumanın zevkine varmaktır. Ayrıca, küçük yaştan itibaren çocuklarda kitap sevgisini aşılamak, kitap okuyan insanların da kitap okuma alışkanlığını kaybetmemesi için tekrar kitabın önemini hatırlatmaktır. […]

 KÜTÜPHANELER HAFTASI NE ZAMAN KUTLANIR

Mart ayının son pazartesi günü ile başlayan hafta Türkiye’de 1964 yılından beri Kütüphaneler Haftası olarak kutlanmaktadır.  Haftanın kutlanma amacı, insanlarda okuma sevgisini ve okuma alışkanlığını geliştirmek, okumanın zevkine varmaktır. Ayrıca, küçük yaştan itibaren çocuklarda kitap sevgisini aşılamak, kitap okuyan insanların da kitap okuma alışkanlığını kaybetmemesi için tekrar kitabın önemini hatırlatmaktır. Okumanın mutluluğunu  hazzını anımsatmak için Kütüphaneler Haftası etkinlikleri düzenlenir.

KÜTÜPHANELER HAFTASI NEDEN KUTLANIR

Yapılan araştırmalara göre Dünya’daki ülkelerin ihtiyaç sıralamasında kitap ilk üçe girerken ülkemizde maalesef insanların ihtiyaç listesinde kitap en son sıralarda yer almamaktadır. Bu sonuçlar da bize gösteriyor ki Türk toplumu okuma alışkanlığı olmayan, okuma alışkanlığı var ise de yok olma noktasına gelmiş, diye yorumlayabiliriz.
İşte bu amaçla Kütüphaneler Haftası boyunca insanlara kitabın önemi, kütüphanenin insanlara katkısı, kitap okumama sorunlarının sebepleri, kütüphaneciliğin geliştirilmesi, kütüphanecilik sorunları, okullarda sınıf kütüphaneleri ve okul kütüphanelerin geliştirilmesi, düzenlenmesi, öğrencilere kitap okuma alışkanlığı kazandırma yolları gibi farklı konularda çalışmalar ve tartışmalar yapılır.
İnsanların ilk bilgi yuvası kütüphaneler olmuş, insanlar bilgi ihtiyaçlarını gidermek için kütüphaneler gitmişler, yeni bilgileri kütüphanelerde öğrenmişler ve bazı fedakar insanlarımız kütüphanesi olmayan köylere hayvanların sırtında kitaplar götürerek insanlığın aydınlanmasını katkıda bulunmayı amaçlamışlar, kitabı sevdirmek, farklı pencereden bakmak, baktırmak için insanlığın hizmetine koşmuşlardır.

Kütüphaneler Haftası etkinlikleri

GÜNÜMÜZDE OKUMA KÜLTÜRÜ

Günümüzde ise yaşamın her alanında olduğu gibi kitapta kütüphaneye gidilerek okunmuyor, kitaplar insanların avucunun içine girmiş durumda. Ancak e kitap adı verilen yeni nesil kitaplar gerçek kitapların yerini tutmuyor, insanı mutlu etmiyor, dolayısıyla da insan okumak için eline alabileceği, dokunabileceği sayfalarını çevirebileceği gerçek kitapları istiyor ve okumak için satın alıyor.
Şunu iyi bilmeliyiz ki bilgiye ulaşmanın en kolay yolu kitaptır. Kitaplar insana mutluluğu, doğru yolu gösterir, medeniyeti kitaplar, dergiler, gazeteler sayesinde öğreniriz ve takip ederiz. Dünyadaki gelişmelerden farklı görüşlerden, farklı inançlardan kitaplar sayesinde haberdar oluruz, başka insanları kitaplar sayesinde tanırız.
İşte kütüphaneler haftası da bütün kitapları insanların hizmetine sunarak yeni dünyaları, dini görüşleri, yeni bakış açılarını insanlara öğretmek için okuyucularını bekler.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Avon ile Nasıl Para Kazanılır

Bir önceki yazımız olan Hızlı ve Kolay Kredi Veren Bankalar başlıklı makalemizde finans kuruluşları, kredi ve kredi çekmek hakkında bilgiler verilmektedir.


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?