Kuzu Göbeği Mantarı Protein ve Geçim Kaynağı

Kuzu Göbeği Mantarı Protein ve Geçim Kaynağı

Doğada çok zor bulunan kuzu göbeği mantarı oldukça değerli vitamin ve protein kaynağı olarak bilinmektedir. Kan yapıcı özelliği ile zihnin çalışmasını sağlar. Vücudun direncini artırır ve insanın dinç kalmasına katkı sağlar. Kuzu Göbeği Mantarı Neye İyi Gelir Protein olarak da  oldukça yüksek bir değeri bulunan kuzu göbeği mantarı kansere karşı da oldukça etkili olduğu bilinmektedir. […]

Doğada çok zor bulunan kuzu göbeği mantarı oldukça değerli vitamin ve protein kaynağı olarak bilinmektedir. Kan yapıcı özelliği ile zihnin çalışmasını sağlar. Vücudun direncini artırır ve insanın dinç kalmasına katkı sağlar.

Kuzu Göbeği Mantarı Neye İyi Gelir

Protein olarak da  oldukça yüksek bir değeri bulunan kuzu göbeği mantarı kansere karşı da oldukça etkili olduğu bilinmektedir. Bu mantar bağırsak ve mide rahatsızlığı olan insanlar içinde oldukça faydalı olduğu söylenmektedir. Kuzu göbeği mantarı Anadolu’nun birçok yerinde köylüler tarafından toplanarak gelir kaynağı haline dönüşmüştür.

Muğla’nın Ortaca ilçesine bağlı köylüler de kuzu göbeği mantar  toplamak için mevsimi iyi değerlendirerek oldukça iyi gelir elde etmeye başladılar. Kuzu göbeği mantarının kilosu 200 ile 300 lira civarında alıcı bulduğu söyleniyor.

Kuzu göbeği mantarı fiyatı

Kuzu Göbeği Mantarının Faydaları

Şifa kaynaklarında yer alan bilgilere göre kuzu göbeği mantarı başta mide ve bağırsak hastalıklarının tedavisinde olmak üzere kansızlık, protein ihtiyacı, vücut direnci ve kansere kadar birçok tedavinin yapılması amacıyla tüketilmektedir. Muğla’nın çoğu ilçesinde çok sık rastlanan bu değerli protein kaynağı yiyecek özellikle nisan ve mayıs aylarında gelen yağmurla birlikte meşe, gürgen, çam, dişbudak, ceviz ve elma ağaçlarının diplerinde yetişmektedir. 

Kuzu göbeği mantarı fiyatı

Köylüler kuzu göbeği mantarını toplayarak kilosunu  300 liraya kadar satıyorlar. Köyceğiz, Dalaman, Menteşe ve Ortaca’da yaşayan vatandaşlar için gelir kaynağı olarak görülüyor. Köylüler bu değerli yiyeceğin yerine göre 600-700 liraya kadar satıldığını söylüyorlar. Bu durumu bilen köylüler topladıkları kuzu göbeği mantarlarını hemen satmayıp daha sonra kurutup satmayı tercih edenler de var.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Çilingirler de Nöbette!

Muğla’da son yağmurlarla uyanan doğada, köylüler kuzu göbeği mantarın çıkmasını fırsat bilerek hemen dağlara akın ettiler. Bayram Mahallesi’nde oturan Anıl K. de bu fırsatı değerlendiren insanlar arasında. Anıl K., ‘Bizim bölgemizde havaların güzel gitmesi ve yağmurun bol yağması sonunda Şubat ayının sonlarında başlayarak Mayıs ayının sonuna kadar kuzu göbeği mantarlarından bulmak mümkündür. Bu değerli mantarları toplayarak bölgemize gelen tüccarlara satan köylülerimiz aile bütçesine büyük katkı sağlıyor. Fakat bu mantarların son zamanlarda hem çeşit hem de miktar olarak gittikçe azaldığını gözlemliyoruz. Mantarın türünün ve miktarının azalması sebebi ise yağmurların eskisi kadar bol yağmaması ve köylülerin bilinçsizce mantar toplaması.’ dedi

Kuzu göbeği mantarı özellikle ilaç sektöründe antibiyotik hammaddesi olarak kullanılmaktadır. Ayrıca bu değerli mantarın bilhassa Avrupa ve İskandinav ülkelerinde çok önemli olduğu için lüks restoranlarda büyük talep görmesi nedeniyle fiyatın oldukça yükseldiği, dolayısıyla köylüler için büyük bir girdi sağladığı belirtiliyor. Anıl K. doğanın bizlere lütfettiği bu değerli ürünü bilinçli tüketildiği zaman hiçbir sorun olmayacağını vurguladı.

KUZU GÖBEĞİ MANTARI NEDİR

Ortalama 6-16 santimetre boyunda krem ve koyu kahve renginde olan ‘Morchella’ cinsinden bir mantar türüdür. Üzerindeki desenler bal peteğine benzer ve üzerindeki şapka biçimindeki türüyle diğerlerinden kolayca ayrılabilir. Kuzu göbeği mantarının çoğalmasını sağlayan sporları askus diye bilinen bir kese içinde yer almaktadır. Bu keseden dışarıya atılan sporlar uygun ortam  bulduğu zaman toprakta  çimlenerek mantar oluşur. Kuzu göbeği mantarının Dünya’da üç yüzden fazla türü bulunmaktadır.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Seyahat Ederken Para Kazanılacak Meslekler

Dikkat edilmesi gereken en önemli konu ise, kuzu göbeğine benzeyen zehirli olan farklı kuzu göbeklerinin olmasıdır. ‘Sahte kuzu göbeği’ adı verilen ve zehirli olan, yenildiği zaman alerjik reaksiyona neden olan bu türlerden uzak durulması gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan Tıbbi Sekreter Nasıl Olunur Ne İş Yapar Maaşı Nedir başlıklı makalemizde Kimler tıbbi sekreter olmalıdır, tıbbi dökümantasyon ve sekreterlik bölümü ve Tıbbi sekreter çalışma şartları hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?