Kuzu Pirzola Tarifi Hazırlanışı Faydaları

Kuzu Pirzola Tarifi Hazırlanışı Faydaları

Pirzola hemen herkesin en sevdiği et yemekleri arasında yer alır. Kuzu pirzola lise hiç istisnasız herkesin asla “hayır” diyemeyeceği mükemmel lezzetler arasındadır. Tavada, güveçte, mangalda, fırında… zevkinize göre hazırlayabileceğiniz bu önemli lezzetin ipuçlarını sizlerle paylaşacağız. Diğer yemekler gibi yöresel bir özelliği olmayan bu enfes lezzet yolculuğuna hep birlikte çıkalım. Kuzu pirzola tarifi verirken beraberinde insana […]

Pirzola hemen herkesin en sevdiği et yemekleri arasında yer alır. Kuzu pirzola lise hiç istisnasız herkesin asla “hayır” diyemeyeceği mükemmel lezzetler arasındadır. Tavada, güveçte, mangalda, fırında… zevkinize göre hazırlayabileceğiniz bu önemli lezzetin ipuçlarını sizlerle paylaşacağız.

Diğer yemekler gibi yöresel bir özelliği olmayan bu enfes lezzet yolculuğuna hep birlikte çıkalım. Kuzu pirzola tarifi verirken beraberinde insana ne gibi faydaları olduğunu da hatırlatacağız. Öncelikle kuzu pirzola için gerekli malzemeleri sıralayalım, sonrasında yapılışının püf noktalarını, yazımızın en sonunda da kuzu pirzolanın ne gibi faydaları var bilgi verelim.

Şimdi başlayalım gözlerimizi bayram ettirecek midelerimizi fesata uğratacak yemeğin tarifine. tavada ya da mangalda yapmak en çok tercih edilen yöntemler arasındadır.

Kuzu pirzola için gerekli malzemeler

Evdeki kişi sayısına göre pirzola parçaları hazırlanmalıdır.

Beraberinde;

  • 100 mililitre sıvı yağ
  • domates
  • sivri biber
  • soğan,
  • kekik
  • karabiber

Kuzu pirzola yapılışı

Pirzola parçalarını kasaptan temin edebilirsiniz veya tanıdığınız bildiğiniz marketlerin et reyonundan alabilirsiniz. Tavada yapacaksanız tavanın içine bir miktar sıvı yağ dökünüz. Öncesinde pirzolaların zeytinyağı, karabiber, tuz ile harmanlanarak marine edilmesi gerekir. Tuz eklenmesi yanlış bir uygulama imiş gibi algılanabilir ancak yediğiniz zaman ettin lezzet kazanması için mutlaka tuz ile harmanlanması gerekmektedir. Aksi takdirde pişen etin hiçbir tadı olmayacaktır.

Elektrikli ızgara ile de aynı şekilde kuzu pirzola yapılışını gerçekleştirebilirsiniz. Boş iken iyice kızdırılmış olan tavaya hazırladığınız pirzola parçalarını güzelce yerleştiriniz.Ocaktaki tavanın içindeki sıvı yağın iyice kızması için koyduğunuz et parçalarının cızlaması gerekmektedir. Eğer bu sesi duyamıyorsanız demek ki tava içindeki yağın tam olarak ısındığı söylenemez. Dolayısıyla da etin istediğiniz şekilde pişmeyecek anlamına gelir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Tavuk Döner Tehlike Saçıyor!

Son yıllarda satılan döküm tavalar kuzu pirzola hazırlamak için en ideal olanı diyebiliriz. Çünkü iyice Isıtılan döküm tavalar üzerine çok az sıvı yağ ilave edilmesi ile mükemmel sonuçlar vermektedir. Çünkü normal tavalarda pirzola parçalarının yapışma sorunu meydana gelmektedir. Oysa döküm tavada pişirilen pirzola veya diğer et türevleri inanılmaz lezzetler sunmaktadır.

Aslında herkesin kendi yöntemini geliştirmesi çok da zor değildir. Deneme yanılma sonucunda tavada, elektrikli ızgarada, kömür ateşi üzerindeki mangalda, güveçte, fırında pirzola pişirerek en iyi sonucun hangisi olduğuna kendiniz karar verebilirsiniz. Ancak bizim size burada tavsiyemiz döküm tava ile kuzu pirzola hazırlanması yönünde olacaktır.

Yarım saat kadar pişirilen pirzola parçalarının çevrilip diğer taraflarının da pişmesini sağlayınız. Üzerinde dilimlediğiniz soğan parçalarını ve yeşil sivri biberleri közleyebilirsiniz. Domatesleri dilim demenize gerek yok. Bütün olarak koyacağınız 2-3 domatesin tavanın kenarında iyice pişmesini bekleyiniz.

Her iki tarafı da pişirilmiş olan kuzu pirzolayı servis tabağına alınız. Yanına özlediğiniz yeşil biber, soğan ve domatesleri de ekleyiniz. Üzerine zevkinize göre taze kekik veya karabiber serpiştirebilirsiniz. Yemeye hazır hale gelen pirzola sizleri beklemektedir. Beraberinde pirinç pilavı olmazsa olmaz olduğunu hatırlatmaya gerek yok.

Kuzu pirzola etinin faydaları

En çok ilgi uyandırarn faydası kısırlığı gidermesi olduğunu hatırlatmak isteriz. Çünkü taze olan kuzu eti erkek kısırlığına karşı savaş eden besin ögelerine sahiptir. Dolayısıyla kısırlık sorunu olan erkeklerin bol bol kuzu eti tüketmesi uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir. Yağlı olmamak koşulu ile Kuzu eti ile beslenenlerin sperm sayısı artmaktadır.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Zayıflamak İçin Karbonatlı Su içmek Faydalı mı?

Sağlıklı beslenerek kısırlık sorununa son vermek isteyenlerin kuzu eti tüketmeleri faydalı olacaktır. Hepsi bununla sınırlı değildir. Beraberinde balık süt ve süt türevleri, organik kümes hayvanlarının eti, yumurtası, sebze ve meyveler ile desteklenmesi kısırlık sorununun tedavisinde yardımcı olmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Berbat 2 Buluş; Cips ve Cola başlıklı makalemizde Cola nasıl bulundu?, George Crum ve Patates cipsi nasıl icat edildi? hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?