“L” Sesi Dik Temel Harfler Öğretimi

“L” Sesi Dik Temel Harfler Öğretimi

 1. sınıf velilerinin en zorlu dönemleri olduğunu çok iyi biliyorum. Üstüne üstlük bir de çocukları çok nazlı ise vay hallerine. Dahası çocuk ne isterse yapılıyorsa tam bir işkence çekmektedirlerdir. L harfi yazma çalısması  ilk çalışma olacak. Ama aslında abartacak kadar önemli bir sorun olmadığını 3 ay sonra anlayacaklardır.  Durun durun o kar da korkmayın. Bu eziyetin 3 […]

 1. sınıf velilerinin en zorlu dönemleri olduğunu çok iyi biliyorum. Üstüne üstlük bir de çocukları çok nazlı ise vay hallerine. Dahası çocuk ne isterse yapılıyorsa tam bir işkence çekmektedirlerdir. L harfi yazma çalısması  ilk çalışma olacak.
Ama aslında abartacak kadar önemli bir sorun olmadığını 3 ay sonra anlayacaklardır.
 Durun durun o kar da korkmayın. Bu eziyetin 3 ay süreceğini söylemek istedim. Sanırım e harfine giriş yaptınız ve istediğiniz kadar güzel yazamadı çocuğunuz. Sorun değil. Sadece sizin ki değil bütün çocuklar  3 aşağı 5 yukarı aynı durumdalar. Sabırlı olursanız ve çocuğunuzun organları  el ve parmak kaslarını geliştirmeye yönelik çalışmaları oyun şeklinde verirseniz işin içinden kolayca sıyrılırsınız. Bu anlattıklarım zorluk çıkaran çocuklar için tavsiyemdir.
L SESİ ÖĞRETİMİ VİDEOSU
https://youtu.be/ZfIaRaH2LJ4
Zaten öğrencisi iyi olan veliler de bu yazımı okuma gayreti içinde olduklarını düşünmüyorum.
Çocukları yazma zorluğu çeken ailelere tavsiyem bol bol oyun hamuru ile oyun oynatsınlar. İşte yılan yaptırın, kalem yaptırın, bebek yaptırın yani parmaklarını güçlendirici çalışmalar yaptırın. Hazır boyama kitaplarını da boyama yaptırırsanız kalem tutmayı öğrenirler.
Dik Temel Harfler Öğretimi

“l – L” Sesi Dik Temel Harfler

L harfi yazma çalısmasında en önemli sorun zorlamaktır. Çocuğu fazla zorlamak iyi bir yöntem değildir. Aslında burada bir başka sorun da öğretmenlerden kaynaklanmaktadır. Programa bağlı kalmadan aceleci davranarak bir an önce harfleri öğretme derdinde olan öğretmenler çocukların oyun çağından geldiklerini unutup aşırı yükleme yapıp çocukların önüne duvar örmeleri sorgulanacak en önemli konudur.
Ne desek pek faydası olmayacak ama siz yine aşağıdaki videodan da faydalanarak yavaş yavaş bir şeyler yaptırmaya çalışın değerli veliler. “l – L” Sesi Dik Temel Harfler Öğretimi için farklı yardımcı kaynaklar deneyin.

Bir önceki yazımız olan Maddelerde Isı Alış-Verişi başlıklı makalemizde Isı alışverişi nasıl olur ve nesnelerde ısı alışverişi hakkında bilgiler verilmektedir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  1. Sınıf Türkçe Ses Bilgisi Değerlendirme Testi

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?