Laboratuvar Teknolojisi Bölümü Mezunları İş İmkanları Maaşları

Laboratuvar Teknolojisi Bölümü Mezunları İş İmkanları Maaşları

Araştırma ve geliştirme çalışmalarına ağırlık veren firmalar ile sağlık kurum ve kuruluşlarında laboratuvar ortamında çalışacak kişilerin tercih edebileceği güzel bir bölümü tanıtacağız. 4 yarıyıldan oluşan ve 2 yıl içerisinde tamamlanıp mezun olunan laboratuvar teknolojisi bölümü iş imkanı yüksek olan önlisans programları arasında gösterilmektedir. Kimler laboratuvar teknolojisi bölümü tercih etmelidir Teknolojik gelişmeleri yakından takip edebilen, yeni […]

Araştırma ve geliştirme çalışmalarına ağırlık veren firmalar ile sağlık kurum ve kuruluşlarında laboratuvar ortamında çalışacak kişilerin tercih edebileceği güzel bir bölümü tanıtacağız. 4 yarıyıldan oluşan ve 2 yıl içerisinde tamamlanıp mezun olunan laboratuvar teknolojisi bölümü iş imkanı yüksek olan önlisans programları arasında gösterilmektedir.

Kimler laboratuvar teknolojisi bölümü tercih etmelidir

Teknolojik gelişmeleri yakından takip edebilen, yeni sistemlerin merak eden, ürün geliştirme, üretim, kalite kontrol yetenekleri olan, bölümün hakkında bilgi sahibi olmuş ve sonrasında ilgili ilke ve kavramları benimsemiş kişiler bu programa yönelebilir.

Laboratuvar ortamında çalışacak kişilerin analiz yapma, sabırlı olma, yeni sistemleri uygulama teknoloji ile yakından alakadar olması, kontrol yapması, işi hazırlaması özümsemesi kendinden beklenen önemli görevlerden bazılarıdır.

Laboratuvar teknolojisi okumak isteyenlerin özgüveni yerinde, araştırmayı seven, üretimden yana tavır koyan, ahlak kurallarına uyan, kültürel ve sosyal hayata destek olan, yeni teknikleri kullanmaya meraklı, yeterli teknik bilgi sahibi kişiler olması istenir.

Laboratuvar Teknikeri Kimdir

Laboratuvar teknolojisi iş olanakları

Bölümden başarı ile mezun olduktan sonra iş bulup çalışmak isteyenlerin tekniker ünvanı ile girip iş yapabileceği yerler arasında şunlar bulunur;

Başta devlet kurumları olan Tarım İl Müdürlükleri, Köy Hizmetleri, Tarımsal Araştırma Enstitüleri, Devlet Su İşleri, firmaların gıda kontrol laboratuvarları, belediyelere ait olan atıksu arıtma tesisleri, zirai mücadele ile ilgilenen kurum ve kuruluşlar. Ayrıca bitki, su, toprak ve gübre analizleri için eleman tahsis eden firmaların laboratuvarlarında, eğitim kurumlarının ilgili bölümlerinde, gıda üzerine faaliyet gösteren işletmelerde yem fabrikaları kendileri için istihdam olanağı bir sunabilirler.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Odyometri Bölümü ve Odyometrist Hakkında Kapsamlı Bilgi

Bütün mesleklerde olduğu gibi isteyen kendine ait laboratuvarda çalışmalar yürüterek ilgili kurum, kuruluş ve firmaların kendilerine sunacakları çalışmaları yapabilirler.

Nasıl laboratuvar teknolojisi teknikeri olunur

Bu programa girmeye karar veren gençler sadece 2 yıl ön lisans düzeyinde eğitim veren meslek yüksek okullarında okuyabilirler. Devlete ait ya da vakıf üniversitelerinin programlarında okumak için lise mezunu olmak yeterlidir. ÖSYM tarafından yapılan YKS sonucunda yeterli puana ulaşanlar tercih yaparak Laboratuvar Teknolojisi bölümüne giriş yapabilir.

Laboratuvar Teknikeri Çalışma Ortamı

Laboratuvar Teknolojisi bölümü taban puanları başarı sıralaması

TYT puan türünde, isteyen ikinci öğretim, isteyen örgün, normal eğitim ortamında üniversitede okuyabilir. Laboratuvar Teknolojisi başarı sıralaması taban puanları minimum 206 maksimum 275 puan şeklinde öğrenci yerleştirmiştir. Bunlar vakıf üniversitelerinin taban puanları olarak dikkat çekmektedir. En düşük devlet üniversitesi laboratuvar teknolojisi bölümü taban puanı 219 civarında kapanmıştır. Bu puanlama her sene yukarı ya da aşağı yönde değişkenlik gösterebilir.

Hangi üniversitelerde laboratuvar teknolojisi bölümü var

 • İstanbul Üsküdar üniversitesi
 • Kars Kafkas üniversitesi
 • Bitlis Eren üniversitesi
 • Tunceli Munzur üniversitesi
 • Sivas Cumhuriyet üniversitesi
 • Sakarya uygulamalı bilimler üniversitesi
 • Edirne Trakya üniversitesi
 • Artvin Çoruh üniversitesi
 • Manisa Celal Bayar üniversitesi
 • Çanakkale On Sekiz Mart üniversitesi
 • Kütahya Dumlupınar üniversitesi
 • Tokat Gaziosmanpaşa üniversitesi
 • Van yüzüncü yıl üniversitesi
 • Ordu üniversitesi Nevşehir Hacı Bektaş Veli üniversitesi
 • Uşak üniversitesi
 • Çukurova üniversitesi
 • Çorum Hitit üniversitesi
 • Konya Selçuk üniversitesi
 • Karadeniz teknik üniversitesi
 • Aydın Adnan Menderes üniversitesi
BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Amway Üyeliğinden Gelir Elde Etmenin Ayrıntıları

Laboratuvar teknolojisi teknikeri ne iş yapar

Programdan mezun olup iş hayatına atılan tekniker şu işleri yapar; Toprak, su, gıda, bitki ve yem sanayisinde analiz yapar. Bitkileri koruma amaçlı olarak kendine verilen araştırma değerlendirme görevlerini yapar.

Sektörde gelişmenin sağlanması için gerekli araç gereçleri en iyi şekilde kullanarak üretim, kalite kontrol, ürün geliştirme gibi işleri yerine getirir. Atıksu tesislerinde kendine verilen görevleri en iyi şekilde yerine getirir. İlaç gıda ve tarımsal üretim yapan fabrikalar da çalışır. Üniversite ya da belediyelerin laboratuvar ortamlarında çalışmalar yürütür.

Kısaca, laboratuvar bulunan araştırma, analiz, değerlendirme işi ile alakalı olan her türlü kurum, kuruluş ve işletmenin vazgeçemediği elemanlar arasındadır.

Laboratuvar teknoloji teknikeri maaşı ne kadar

Eğer kamu kurum ve kuruluşlarına ait herhangi bir laboratuvarda çalışma hakkı elde edilirse, alınacak maaş devlet memuru standart maaşı kadardır. Ancak teknik personel olması hasebiyle yapılacak ekstra çalışmalar ile gelir katlayabilir. Buna mukabil özel işletmelerde, firmalarda, kurum, kuruluşların laboratuvarlarında çalışmak durumunda kalınırsa maaşın devlet kurumlarına göre çok düşük olacağı herkesin bildiği bir gerçektir.

Bilhassa, mümkünse KPSS neticesinde atama yapılabilen devlet kurum kuruluşlarına girip çalışmayı denemelisiniz. Bu durumda laboratuvar teknolojisi teknikeri maaşı bir insanın normal ihtiyaçlarının giderilmesine yetecek kadar denilebilir.

Sonuç olarak söyleyebiliriz ki, teknik bir personel olarak çalışacak laboratuvar teknolojisi teknikeri iş imkanları ve maaşı düşündüğünüz ün çok altındadır. Çünkü ülke gerçekleri ve parametreleri bunu ortaya çıkarıyor. Hele hele 2 yıl eğitim alıp yüksek ücretle çalışmayı düşünmek çok da gerçekçi bir yaklaşım gibi gözükmüyor.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Yaz Tatilinde Para Kazandıran İşler

Bir önceki yazımız olan Kredi ile Alınan Ev (Konut) Satılır mı? başlıklı makalemizde banka ipotekli ev satın alınır mı, ipotekli ev satın alınır mı ve ipotekli konut satılır mı hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?