Leyleklerin Davranışları ve Güzergahları Vericilerle Kontrol Ediliyor

Leyleklerin Davranışları ve Güzergahları Vericilerle Kontrol Ediliyor

Uydu üzerinden leylek popülasyonunun hareketlerini gözlemek amacıyla bir proje hazırlanıyor. 19 Mayıs Üniversitesi Ornitoloji Merkezi görevlisi olan Doçent Doktor Kiraz Erciyas Yavuz, bu iş için en uygun yer olan Kızılırmak Deltası’ndaki kuş cennetinde bir proje başlatılacağını ve bu kapsamda leyleklerin üzerine takılacak uydu vericileri sayesinde kuşların davranışları ve göç güzergahlarının tespit edileceğini dile getirdi. 19 […]

Uydu üzerinden leylek popülasyonunun hareketlerini gözlemek amacıyla bir proje hazırlanıyor. 19 Mayıs Üniversitesi Ornitoloji Merkezi görevlisi olan Doçent Doktor Kiraz Erciyas Yavuz, bu iş için en uygun yer olan Kızılırmak Deltası’ndaki kuş cennetinde bir proje başlatılacağını ve bu kapsamda leyleklerin üzerine takılacak uydu vericileri sayesinde kuşların davranışları ve göç güzergahlarının tespit edileceğini dile getirdi.

19 Mayıs Üniversitesi Ornitoloji Merkezi ve Samsun Büyükşehir Belediyesi işbirliğinde gerçekleştirilecek olan proje kapsamında, Kızılırmak Deltası’nda bulunan kuş cennetinde gerçekleştirilmesi düşünülen projede Samsun’a bağlı 19 Mayıs ve Bafra ilçelerinde bulunan 57 bin hektarlık geniş bir alanda leyleklerin uydu üzerinden davranışları ve hareketleri kontrol altına alınacak. Proje ile ilgilenen 19 Mayıs Üniversitesi Ornitoloji Merkezi görevlisi olan Doçent Doktor Kiraz Erciyas Yavuz gerçekleştirilmesi düşünen proje içinde 5 tane leylek üzerine uydu vericisi takılarak leylek popülasyonunun davranışları ve göç güzergahları hakkında bilgi edinilecek. Ayrıca 50 tane leylek yavrusuna da renkli halkalar yapılarak geri dönüşleri ile ilgili tespit yapılacak.

Her yıl Kızılırmak Deltası’ndaki kuş cennetinde 1000’e yakın leylek çiftçinin ziyarete geldiğini belirten Kiraz Erciyas Yavuz, “Ülkemizde leylek popülasyonu açısından en uygun yer olan Kızılırmak Deltası’nın kuş cennetinde mayıs sonu, haziran başı gibi 5 tane sağlıklı leyleğe uydu vericisi takmayı düşünüyoruz. 50 tane leylek yavrusuna da renkli halkalama yapacağız. Ülkemizde ilk defa leyleklerle ilgili böyle bir proje yürütülüyor. İlk kez üzerine uydu vericisi takılan leylekler uzaktan kontrol edilecek. Böylece leyleklerin hal ve hareketleri kontrol edilecek. Aynı zamanda göç güzergahlarının da öğrenilmesi amaçlanmaktadır.” dedi.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Akıllı Telefonların Savaşı Kızışıyor!
leylekler
vericili leylekler

Doçent Doktor Kiraz Erciyas Yavuz, leylekler üzerine takılacak vericiler sayesinde günlük konum bilgilerinin de alınacağını dile getirerek, “Kızılırmak Deltası’nda yaşayan leyleklerin kış mevsiminde Afrika’ya gittiğini düşünüyoruz. Taktığımız bu vericiler ile leylekler gerçekten bu uzunluktaki mesafeyi hangi rotaları kullanıp gittiğini tespit edeceğiz ve kış mevsimini ne kadar süre Afrika’da geçirdiklerini öğrenmeye çalışacağız. Aynı şekilde geri dönüş güzergahlarını ve dinlenme noktalarını da vericiler sayesinde tespit edeceğiz. Ayrıca leyleklerin davranışları hakkında da bilgi sahibi olacağız. Yuva yapıp terk edip giden leylekler aynı yere geri döndükleri zaman kendi çıktıkları yumurtanın bulunduğu yuvaya mı gelecekler, yoksa başka bir yuvaya mı taşınacak, bunu hep birlikte öğreneceğiz.” dedi.

Doçent Doktor Kiraz Erciyas Yavuz, 19 Mayıs Üniversitesi Ornitoloji Araştırmalar Merkezi’nin ilk defa böyle bir proje gerçekleştirmeyi düşündüğünü ifade ederek, “Bugüne kadar 100 bin civarında leylek yavrusunu halkadık ve bunları bilimsel çalışmalarda kullandık, fakat ilk kez leylekler üzerine verici taktık, halkalama yaptık. Birlikte yapılan bu uygulama ile nasıl bir sonuç alacağımızı heyecanlı bir şekilde bekliyoruz.” dedi.

20 bin hektarlık sulak bölgeye sahip olan Kızılırmak Deltası’nın 5000 hektarlık bölümü ‘Yaban Hayatı Geliştirme’ bölgesi olarak Ramsar Sözleşmesi ile koruma altına alınmış bulunmaktadır. Delta havzasında küçüklü büyüklü 20’den fazla göl ile sazlık ve bataklık alanlar bulunmaktadır. Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti, Avrupa Kuş Alanları envanterinde bulunan en dikkate değer dört kriterin üçünü bünyesinde barındırmaktadır. Ülkemizde kayıt altında bulunan 478 kuş çeşidinin 350’si burada görülürken, 140’tan fazlası da Kızılırmak Deltası’nda üremektedir. Ayrıca dünya genelinde nesli tükenme tehlikesi altında bulunan 25 kuş türünden 15 tanesi burada görülerek kayıt altına alınmıştır. Kızılırmak Deltası’nda bulunan kuş cennetinin dünya genelindeki diğer kuş cennetlerinden ayrı olan özelliği, yılın her döneminde farklı kuş türlerinin burada görülmesidir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Bisikletin Dengede Durması

Bir önceki yazımız olan Ucuz Konut Sahibi Olmak= Prefabrik başlıklı makalemizde prefabrik ev sahibi olmak, prefabrik yapı firmaları ve Prefabrik yapılar hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?