LGS’ye Önceden Hazırlanmak Gerekiyor!

LGS’ye Önceden Hazırlanmak Gerekiyor!

Temel eğitimden liseye geçiş olarak kabul edilen LGS, MEB tarafından açıklanan takvime göre yapılacak. Zamanında gerekli hazırlıkları yapanlar istediği liseye girme hakkı kazanacaklar. Ortaokulların liseye yönlendirilmesi için farklı sınavlar uygulandı. Bazen OKS sınavı, bazen SBS ve en son TEOG adı verilen Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş sistemi niteliğindeki merkezi sınav yapıldı. Sınav kaldırıldı dendi ama yine […]

Temel eğitimden liseye geçiş olarak kabul edilen LGS, MEB tarafından açıklanan takvime göre yapılacak. Zamanında gerekli hazırlıkları yapanlar istediği liseye girme hakkı kazanacaklar.

Ortaokulların liseye yönlendirilmesi için farklı sınavlar uygulandı. Bazen OKS sınavı, bazen SBS ve en son TEOG adı verilen Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş sistemi niteliğindeki merkezi sınav yapıldı. Sınav kaldırıldı dendi ama yine bir şekilde devam ediyor. Ortaokul son sınıf öğrencilerinin katıldığı Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş sınavı LGS olarak lanse edildi. Hazırlanmak için ne yapmalı, nasıl hazırlanmalı, sizlere küçük hatırlatmalar yaparak sınav kaygınızı, sınav stresini azaltmaya çalışacağız.

Türk Eğitim Sisteminde ikinci sınıftan itibaren deneme sınavları, değerlendirmeler gibi farklı isimler altında başlayan sınav maratonu dördüncü sınıftan itibaren normal ders sınavları şeklinde devam eder, beşinci, altıncı, yedinci sınıfta da farklı sınavlar uygulanır. Dolayısıyla Türk eğitim sisteminde öğrenciler sınavlara aşinadır, sınavlarda ne yapmanız gerektiğini çok iyi biliyorsunuzdur ama yine de LGS’de neler yapmamız gerektiğini kısaca hatırlatalım.

LGS SINAVINDAN ÖNCEKİ HAFTA NE YAPILMALIDIR

LGS sınavına yaklaşan günler sebebiyle tempomuzu birazcık azaltmamız gerekir. Çalışıp öğrendiğimiz konuları minik tekrarlar yaparak yeni konuları öğrenmeye zaman ayırmalıyız. Eğer hala tam olarak öğrenemediğiniz, bilemediniz sorular varsa sınıf öğretmenlerine, ders aldınız başka öğretmenlere sorarak cevabını bulmaya çalışın. Sınava girebilmek için sağlıklı olunması gerektiğinden sağlığınıza dikkat etmeli, sağlıklı besinlerin tüketilmesine dikkat edin. Özellikle sizi sınavda zor durumda bırakacak sakatlanmalardan kaçınmalısınız.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Namık Kemal Üniversitesi Hakkında Bilgi
LGS

LGS SINAVINA GİRMEDEN ÖNCE NELER YAPILMALIDIR

LGS sınavına 1 gün kala ders çalışmayı bırakmalı, dinlenmeye, kafanızı sakinleştirmeye zaman ayırmalısınız. Bunun için sakin orman yürüyüşleri yapabilirsiniz, ailenizle birlikte gidebilirsiniz, kalabalık ortamlardan uzak durarak sakin bir gün geçirmeniz tavsiye edilir. Daha önce benzer sınavlara girmiş arkadaşlarınızdan ya da büyüklerinizden geçmiş yıllarda yaşadıkları sınav anılarını dinlemeyiniz. Onların olumsuz sınav anıları sizi strese sokar, kaygınızı artırabilir. Bu sebeple asla ve asla sınav anısını anlatacak birisine dinlenmesine izin vermeyin. LGS önce teknolojik araç gereçleri kullanmamaya özen gösterin, özellikle bilgisayar, akıllı telefon, tablet, televizyon gibi dikkatinizi dağıtacak, sizi strese sokacak, kafanızı yoracak bu cihazları bir gün de olsa kullanmayın.

LGS GÜNÜ NASIL SORU ÇÖZÜLMELİDİR

Her sınavda olduğu gibi LGS’de soruları okumak için sakin olmanız gerekir. Hangi dersten daha başarılı iseniz, ilk olarak başarılı olduğunuz derslerden sınava başlamanız tavsiye edilir. Sınavda size dağıtılan cevap kâğıdına size ayrılan bölümlerini dikkatlice okuyarak doldurmalı, kitapçık türünün cevap kâğıdınıza işaretlemeli, size verilen soru kitapçığının sayfalarını kontrol ederek soru sayılarını, kitapçık sayfalarına göz atarak eksik olup olmadığını kontrol etmelisiniz.

Sınav esnasında soruları okurken, sorular olumsuz sorulduğu zaman altları çizilir ya da size dikkat çekmek için altı çizili kelimelerden soru sorulduğu için altı çizilmiş olan koyu renkli kelimelere çok dikkat etmelisiniz ve soruyu iyi anlamanız gerekmektedir. Önemli olan soruyu anlamadır, soruyu anlamadığınız zaman cevabı bulamazsınız, soruyu anladıktan sonra cevap kendini gösterecektir, hiç zorlanmadan cevabı bulup cevap kâğıdınıza işaretleyeceksiniz.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  DENEME YAZILARI NASIL YAZILIR

Sevgili öğrenciler, LGS’de diğer sınavlarda da normal bir sınav olduğunu unutmamalı, sakin bir kafayla heyecan yapmadan düşünerek hareket etmeli, sorulan soruyu anlamalı, cevabını bulmalı, başka bir şeye odaklanmaya gerek yoktur.

Unutmayın ki hiçbir sınav dünyanın sonu değildir. Alternatifler asla bitmez.

Bir önceki yazımız olan Özel Okul, Devlet Okulu Tercihi başlıklı makalemizde Çocuğu hangi okula göndermeliyiz, Okul tercihi nasıl olmalı ve Özel Okul mu Devlet Okulu mu hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?