Lojistik Bölümü Nedir İş İmkanları Gelir Durumu

Lojistik Bölümü Nedir İş İmkanları Gelir Durumu

Lojistik bölümü iş imkanları ve gelir durumu pozitif yönde gelişiyor diyebiliriz. Dünya genelinde yaşanan hızlı değişim sonucunda pazar anlayışı, müşteri ihtiyaç ve istekleri, işletmelerin anlayış farklılıkları, beraberinde lojistik ya da lojistik yönetimi kavramını gündeme taşımıştır. Geçmiş dönemlerde herkesin belleğindeki lojistik kavramı genelde askeri anlamda araçların ya da ihtiyaç duyulan malzemelerin taşınmasına yönelik bir tanıma ifadeyi […]

Lojistik bölümü iş imkanları ve gelir durumu pozitif yönde gelişiyor diyebiliriz. Dünya genelinde yaşanan hızlı değişim sonucunda pazar anlayışı, müşteri ihtiyaç ve istekleri, işletmelerin anlayış farklılıkları, beraberinde lojistik ya da lojistik yönetimi kavramını gündeme taşımıştır.

Geçmiş dönemlerde herkesin belleğindeki lojistik kavramı genelde askeri anlamda araçların ya da ihtiyaç duyulan malzemelerin taşınmasına yönelik bir tanıma ifadeyi temsil ediyordu. Bugün ise hayatın her alanında herhangi bir ürünün, malzemenin, eşyanın nakli veya bir yere teslimi için zamanın çok önemli olduğu yönünde gelişti.

Lojistik bütün fonksiyonları ile küresel bir sektör haline geldi. Bu bağlamda üniversiteler lojistik yönetimi bölümü lojistik eve taşımacılık sektöründe hizmet edecek uluslararası lojistik meslek elemanı yetiştirmek için birbiriyle yarışır hale geldiler.

Lojistik bölümü mezunu ne iş yapar

Farklı isimler altında üniversitelerde okutulan lojistik bölümü mezunu çok önemli görevleri yerine getirir. Dökümantasyon ve veri girişi yaparlar. Operasyon işlemlerinde bizzat görev alırlar. Lojistik mesleğinde aktif olarak rol alan bir çalışan mutlaka veri girişi yapar, bunları arşivler. Yani işlemlerin firmada kayıt altına alınmasına yardımcı olur.

Bu işlemler yapılırken fatura kesme, etiket çıkarma, irsaliye kesme, işlemlerinde görev almış 2 yıllık önlisans lojistik bölümü mezunu olanlar doğal olarak bu sıralamada en alt seviyede kalır. 4 yıllık lojistik yönetimi ya da lojistik ve taşımacılık ile 4 yıllık lojistik mezunları önemli görevlerde üst seviye sorumlu olan kişilerdir. Yapılan işlemler genelde bilgisayar kayıtları girdi çıktı işlemleridir. Yani veri girişi ve dökümantasyon işlemleri lojistik bölümü mezunlarının en fazla ilgileneceği konuların başındadır.

2 yıllık önlisans bölüm mezunu olan lojistik elemana bazen ofis ortamında çalışırken bazen de sahada bizzat ürün dağıtım, teslimat işlemlerine katılır. Depolarda ambarlarda lojistik bölümünü bitiren eğitimli gençlere iş iş imkanı tanımaktadır.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Uçak Elektroniği Teknisyeni-Teknikeri Görevleri Maaşları

Ülkemizin hem uluslararası hem de ulusal bazda lojistik merkezi konumuna gelmesi ile ihracat ithalat işlemlerinde uluslararası lojistik meslek elemanına ihtiyaç duyulmaktadır. Bu kapsamda üniversitelerin 4 yıllık lojistik bölümü, lojistik yönetimi ya da lojistik ve taşımacılık eğitimi almış kişilerin bilgisine başvurulmaktadır.

Lojistik bölümünü öne çıkaran etkenler

Lojistik bölümünün geleceği

Lojistik alanında faaliyet gösteren firmaların sayısı sürekli artmaktadır çünkü ticaret sanal ortama taşınmıştır. İnsanlar mağaza mağaza dolaşarak ürün satın almak yerine e-ticaret sitelerinden ürünlerin karşılaştırmasını yaparak bütün özelliklerini tek tek okuyup anlayarak ihtiyacına binaen sipariş geçmektedir. Sonuçta satın aldığı herhangi bir ürün kapısına kadar getirilmektedir. Bu anlayış günümüzde istenilen seviyeye ulaşmış değildir.

Yakın gelecekte lojistik bölümü mezunu olan gençlerin tamamına istihdam olanağı sağlanacaktır. Kargo firmaları lojistik hizmetinde hazırlıksız yakalandıkları için hizmetleri yetiştirmede gecikmeler yaşanmaktadır. E- ticaret ve sanal kart ile alışveriş giderek artacaktır. İnsanlar mağazaya dükkana hatta ve hatta ya restorana gitmek yerine sipariş vererek hizmetin kapısına gelmesinin benimseyecektir. Bütün bu süreçler içerisinde lojistik bölümü sürekli değer kazanacaktır.

Türkiye gibi profesyonel manada işini yapan insanlara destek olmak yerine, ucuz işgücünden yaralanan firmalar bu alışkanlıklarını bırakmak zorunda kalacak. Eğitim alarak profesyonel manada hizmet üretebilecek lojistik ve taşımacılık, lojistik yönetimi, lojistik bölümü mezunu olan insanların değerini anlayacaktır.

Lojistik bölümü okunur mu?

Günümüz şartları ile düşündüğümüzde gelecekte bu bölüm mezunlarını da iş bulmakta büyük güçlük çekeceği düşünülür. Uzun vadede hesap yapıldığı zaman lojistik bölümü okumak akıllıca bir yatırım olacaktır. Çünkü hem ülke olarak hem de jeopolitik konum olarak Türkiye’nin bulunduğu nokta tam bir lojistik merkezidir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Yükselen Değer Ümraniye Ek İş Çözümleri

Uluslararası çapta da ekonomik hareketlilik ve insan kaynakları açısından yetişmiş elemanların global ölçekli firmaların ithalat ve ihracat işlerinde lojistik bölümü mezunu olan gençlerin eğitim ve tecrübelerinden faydalanılacaktır.

Lojistik ve taşımacılık sektörü hizmet, mal, bilgi sarmalında müşterilerinin ihtiyaçları doğrultusunda ekonomik bir plan çerçevesinde koordine edilmesi için bu programın okunmasında yarar vardır.

Lojistik bölümü

Lojistik bölümünü öne çıkaran etkenler

Türkiye’nin coğrafi konumu sebebiyle kilit rolü bu mesleğin cazibesini arttırmaktadır. Ayrıca ülkemizin hava, deniz, kara ulaşımında hem ulusal hem de uluslararası boyutta lojistik hizmetlerinin merkezi konumda olması da bir başka etken olarak öne çıkmaktadır.

Dünyada olduğu gibi Türkiye’de de gözde sektörler arasında yer amaktadır. Uluslararası ticaretin yaygın bir şekilde kullanılması ile rekabet de kızışacak, çalışacak kalifiye eleman arayışı da artacaktır. Kurumsallaşmış lojistik firmaları eğitimini almış yetenekli lojistik elemanlarına ihtiyaç duymaya devam edecektir.

4 yıllık ve 2 yıllık lojistik bölümü arasındaki fark

Meslek yüksek okulunda 2 yıl eğitim alarak lojistik bölümü okuyanlar tekniker ünvanı alır. Yapacağı işler de kargo firmalarının tanıtım, pazarlama, saha çalışmaları, araçların işleri şeklinde gelişecektir.

4 yıllık lojistik yönetimi lojistik ve taşımacılık bölümleri okuyanlar ise önlisans eğitimi alanlara nazaran pozisyon olarak daha seçkin yerler olacaktır. Eğitim dili genelde İngilizce olan 4 yıllık lojistik bölümü mezunları kurumsal firmaların önemli pozisyonlarında hizmet üreteceklerdir. Çalışma alanları lojistik planlama ve modelleme, tesis ve yer seçimi, optimizasyon çalışmaları gibi önemli görevler olacaktır.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Kredi Alabilme Koşulları Nelerdir?

Lojistik bölümü mezunları nerede çalışır

Programdan mezun olduktan sonra öğrenilen teorik ve uygulamalı bilgiler yansıtılacak. Başta lojistik firmaları olmak üzere taşıma sektörü, perakende sektörü, uluslararası perakende sektörü, yatırım şirketleri, yabancı ortaklı firmalar, dış ticaret sermayeli firmalar, ihracat birlikleri, ticaret ve sanayi odaları alternatif arasındadır.

Ayrıca kamu kurumunda istihdam olanağı da bulunmaktadır. Dış Ticaret Müsteşarlığı, Kalkınma Bakanlığı, Hazine Müsteşarlığı, Sermaye Piyasası Kurulu, İhracatı Geliştirme Merkezi gibi önemli yerlerde iş imkanı yakalanabilir.

2 yıllık lojistik mezunları lojistiğin merkezi kabul edilen limanlarda da çalışma olanları yakalarlar. Küçük firmalara nazaran limanlarda işler kapsamlı ve oldukça büyük olmaktadır.

Ofis ortamında çalışmak istemeyenler bizzat sahada evrak taşıma ya da ürün teslimatı gibi kurye işlemlerini yapabilir.

Lojistik mezunları ne kadar maaş alır

Alınacak ücret çalışılacak kurum, kuruluş ya da firmanın ücret politikalarına göre ve elbette mezun olduğunuz okul da alacağınız ücrete doğrudan etki eder. 2 yıllık lojistik bölümü mezunlarının maaşı, lisans programlarından mezun olan arkadaşlarına nazaran düşük kalacaktır. Ancak her ne kadar diploma farkı olsa da kişinin kendini geliştirmesi, dil bilmesi, hizmet üretmesi aradaki farkın, makasın kapanmasına doğrudan etki edecektir.

Kamu kesiminde çalışan lojistik bölümü mezunu asgari ücretin iki katı civarında maaş alma hakkı elde edebilir.

Bir önceki yazımız olan Tıbbi Laboratuvar Teknikeri Nasıl Olunur Ne İş Yapar başlıklı makalemizde Tıbbi Laboratuvar Teknikeri, Tıbbî laboratuvar teknikeri iş imkanları ve Tıbbi laboratuvar teknikeri maaşı hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?