LPG mi – Benzin mi – Dizel mi?

LPG mi – Benzin mi – Dizel mi?

Akaryakıtta dışa bağlı bir ülke olduğumuz için gönlümüzce araçlarla istediğimiz yerlere gidip gelemiyoruz. Araç almadan önce de yakıt hesabı yapmak zorunda kalıyoruz. Sıfır ya da 2. el bir araç alırken lpg’li mi, benzinli mi, dizel mi yakıt tüketsin hesabını bilmek zorundayız. Her defasında bu denklem sürücüleri araç sahiplerini zorlamaktadır. Petrol fiyatları dolara endeksli olduğu için […]

Akaryakıtta dışa bağlı bir ülke olduğumuz için gönlümüzce araçlarla istediğimiz yerlere gidip gelemiyoruz. Araç almadan önce de yakıt hesabı yapmak zorunda kalıyoruz. Sıfır ya da 2. el bir araç alırken lpg’li mi, benzinli mi, dizel mi yakıt tüketsin hesabını bilmek zorundayız. Her defasında bu denklem sürücüleri araç sahiplerini zorlamaktadır.

Petrol fiyatları dolara endeksli olduğu için sürekli değişken bir fiyat endeksi içinde hareket ediyor. Doğal olarak yakıt tüketimi araçtan daha önce dikkate alınması gerekiyor. Son yıllarda yakıt tasarrufu yapmak için dizel araçlar tercih edilmeye başlandı. Çünkü otomobil üretici firmalar en ucuz yakıt olması ve daha uzun süre tükenmemesi sebebiyle motorin ile çalışan dizel araçlar üretmeye yöneldiler.

LPG mi Benzin mi

Mevcut araç sahibi olan tüketicilerde benzinli araçlarını lpg li kitler ile destekleyerek daha ucuz yakıt tüketimi hedefliyor. Akaryakıt fiyatlarındaki değişkenlik tüketicileri hesap yapmaya zorluyor. Lpg’li mi benzinli mi yoksa dizel mi yakıt almak gerekir.

Her taşıtın kendine göre hem avantajı hem de dezavantajı bulunmaktadır. Eğer ‘Benim için aracın performansı her şeyden önde gelir, yeter ki hızlı gitsin. Beni sarsmasın, araç kasmasın,’ diye bir düşünceniz varsa hiçbir şey düşünmeden benzinli araç tercih etmelisiniz. ‘Hayır benim öncelikli hedefim yakıt ekonomisi yapmak, bir yerden bir yere en ucuz şekilde ulaşmam gerekiyor. Yani yakıt sarfiyatı yapan akaryakıtları tercih ederim, diyenler hiç düşünmeden lpg’li araçlar ile yola çıkmalıdır.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Yaşam Destek ve Tedavi Cihazları Teknisyeni Kimdir Ne İş Yapar

İkisinin ortasında bir yer edinen yakıt ise dizel olarak karşımıza çıkıyor. Hem ekonomik hem de uzun süre yakıt almadan aracınızla yol alabileceğiniz uygundur yakıt seçeneği diyebiliriz.

Vatandaş bu şekilde hesap yaparken ülke ekonomisini hesap eden yetkililer de boş durmuyor. 5-6 yıl öncesinde en pahalı yakıt benzin iken otomobil üretici firmalar doğal olarak dizel araçlar üretmeye yöneldi. Dizel yakıt ile hareket eden taşıtların sayısı artmaya başlayınca benzin tüketimi azaldı. Ekonomiden sorumlu yetkililer vergi gelirlerini artırmak için mazota daha çok zam yapmaya başladılar. Benzin ve dizel fiyatları hemen hemen birbirine yaklaştı. Bu durumda dizel araç sahipleri ister istemez hayıflanmaya başladılar. Yeniden lpg’li mi, benzinli mi, dizel mi yakıt tercih edilmeli, diye hesap etmeye başladılar.

Aslında yukarıda örnekte açıkladığımız gibi hızlı bir şekilde lpg’li araç kullanımı artmaya başlaması yakın gelecekte likit petrol gazının fiyatında artış olmasının sürpriz olmayacağı anlamına gelebilir. Çünkü devletin en çok vergi topladığı kalemlerden birisi petrolden elde ettiği gelirler herkes lpg’li li araç kullanmaya başlarsa devletin kasasına girecek vergi de önemli ölçüde azalacaktır. Bir yolunu bulacaklar sistematik bir şekilde LPG fiyatları yavaş yavaş dizel ve benzin ayarına çekilecektir. Bu kısır döngü içerisinde araç sahipleri de yine şaşkın bir vaziyette hangi yakıt türünü kullanmak gerektiğini hesap edemeyecektir.

Araç alırken her şeyin en ince ayrıntısına kadar hesap edilmesi gerekir. Manuel vites mi otomatik vites mi daha az yakıt harcar? Yine lpg li mi benzinli mi yoksa dize lmi tercih edilmeli önceden hesap edilmelidir. Dönemsel olarak fiyatlar değişkenlik gösterir. Bir taşıt alıp kısa süreli kullanacaksanız benzinli araca LPG kiti taktırmaya gerek yok. Çünkü yaklaşık 2000 lira civarında bir masraf yapacaksınız. Sonra aracınıza fazla binmeden satacaksınız benzinli ya da dizel araç kullanmaya devam ediniz.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Horlama Neden Olur?

Dizel kullanılan araçlarda oluşan sorunlar

Dizel yakıt Türkiye’de şu an için ucuz gibi görünse de uzun vadede hesap edildiği zaman daha masraflı olduğu anlaşılır. Çünkü başta kalitesiz yakıt alımları sebebiyle dizel motorlar daha çabuk yıpranıyor. Bakım masrafları artıyor. Motorda oluşan hasarlar ciddi masraflar gerektirir.

Dizel araçların uzun süreli kullanılması neticesinde turbo özelliğinin bozulma ihtimali de artıyor. Dolayısıyla ekstra bir masraf da yine dizel araç sahiplerini bekliyor. Turbo özellikle araçların arızasından korunmak isteyenler yeni nesil intercoller özellikli araç seçerse bu masraftan kurtarabilir.

 LPG kullanılan araçlarda oluşan sorunlar

LPG ile kullanılan araçlarda ise motor aşınmaları oluşur. Haliyle daha fazla hasar olacaktır. Araç ortalama 50-60 bin kilometre yol gittikten sonra bazı parçalarda değişim yapılması zorunlu hale gelecektir. Lpg’li araçlarda uzun süre kullanım neticesinde yağ yakmaya sorunu, yakıt sarfiyatını da artış, çekiş gücünde düşüş gibi sorunlar oluşacaktır. Ayrıca supap, enjektör ve kapakta değişme ihtiyacı hissedilebilir. Dolayısıyla lpg’li mi’ benzinli mi, dizel mi kısır döngüsünden sağlıklı bir cevap vermeyiz.

Durumunuza göre yaşadığımız koşullar, coğrafi özellikler, yakıt tipi ve araç özelliğini ortaya çıkaracaktır. Aracınızı kullandıktan sonra satış aşamasında yine aynı sorun karşımıza çıkacaktır. Alıcılar dizel mi, benzin mi yoksa Lpg’li araç mı tercih ediyor. Çok bilinmeyenli bir denklemin çözümü zamana bırakılmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Beşamel Soslu Tavuklu Karnabahar Yemeği Tarifi başlıklı makalemizde beşamel soslu karnabahar ve tavuklu karnabahar yemeği hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?