M. Kemal Atatürk’ün Çok Bilinmeyen Yönleri

M. Kemal Atatürk’ün Çok Bilinmeyen Yönleri

 ATATÜRK’Ü NE KADAR TANIYORSUNUZ?

Anadolu’ya geçen direniş güçlerini birleştiren, Anadolu’yu uyandırarak yurdumuzu kurtaran kahraman, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Atatürk hakkında ne kadar bilgi sahibiyiz? Bu konuda hazırlanmış olan belgeselde Atatürk’le ilgili bilinmeyen gerçekler ortaya çıkarılıyor.
İlkokula başlamadan M. Kemal Atatürk’ü duyduk, Atatürk öğrendik. İlkokul sıralarında Atatürk sevgisini pekiştirdik. Evlerde, iş yerlerinde, okullarda Ata’mızın posterlerini en güzel yerlere astık. Atatürk’ün ölüm yıldönümünde, başarılarında hep O’nu andık.
Atatürk’ü başkalarından duyduk, başkalarının anlattığı şekliyle öğrendik. Peki Atatürk’ün bize anlatmak istediklerini ne kadar anlayabildik ya da bize gerçekten anlatabilirler mi?

Atatürk iyi bir devlet adamı, iyi bir asker, güzel bir insan, büyük kurtarıcı olmasının yanında Atatürk’ü ‘Atatürk’ yapan, onun ileri görüşlülüğü, dünyayı okuyuşu gibi birçok faktörün işlendiği, farklı özellikler bu hazırlanan görseller ile  sizlerin gözü önüne sermektedir.

Atatürk’ün gerçek düşüncelerini, ülkesi için yapması istenilen çalışmaları Hakimiyeti Milliye adlı çıkarmış olduğu gazetede yazmış, anlatmış. 1906 yılında ‘arkadaşlar bizden evvel birçok teşebbüs yapılmıştır, fakat onlar başarılı olamadılar. Çünkü onlar işe teşkilatsız başladıkları için başarı yakalayamadılar.’ diyerek örgütlenme ve planlı çalışmanın başarıyı yakalamak için şart olduğunu o günlerde herkese anlatmaya çalışmıştır. Atatürk iyi bir örgütleyici, iyi bir planlamacı olduğu için büyük işler başarmıştır.

M. Kemal Atatürk’ün İlginç Fotografları 

Resimleri büyütmek için üzerine tıklayınız!

 

 

Atatürk’ün İlginç Yönleri

Fevzi Çakmak  kapıda karşıladığı tek kişiydi. O geleceği zaman sofrasında içki olmazdı. Ona karşı büyük saygı duyardı. Şoförü ile gece yarısı köşkten çıkar, hiç kimseden korkmazdı. Halkın içinde dolaşırdı. Türklerin dinini daha iyi anlaması için Atatürk  Kur’an-ı Kerim’i Türkçeleştirdi. Kendisi de Kuran okununca çok duygulanan, ağlayan biri. İslam peygamberi  Hazreti Muhammed’i en büyük komutan olarak kabul eder. Manevi kızı Nebile’ye “Hadi bir ezan oku” diyen bir baba.

Atatürk’ün İnönü ile pek anlaşamazdı, komutanlığını severdi. Ona karşı bir vefası vardı. Bu yüzden çocuklarına sahip çıktı.

Bir önceki yazımız olan Sığacık’a Gitmeyen Kalmasın başlıklı makalemizde Sığacık gezi incelemesi, Sığacık tanıtımı ve Sığacık turu hakkında bilgiler verilmektedir.


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Facebook’ta Bize Destek Olun