Madde ve Özellikleri Konusu

Madde ve Özellikleri Konusu

Maddenin tanımını yaparak dersinize başlıyoruz. Boşlukta yer kaplayan, kütlesi ve eylemsizliği olan her şeye madde adını veriyoruz. Maddenin şekil almış haline ise cisim dendiğini sanırım biliyorsunuzdur. Maddenin Karışım Özellikleri Konu anlatımı alttadır. Bir madde katı olabilir, sıvı olabilir ve gaz son zamanlarda yeni bir hali plazma hallerinden birinde bulunabilmektedir. Maddenin katı halinden bahsetmek gerekirse, katı haldeki […]

Maddenin tanımını yaparak dersinize başlıyoruz. Boşlukta yer kaplayan, kütlesi ve eylemsizliği olan her şeye madde adını veriyoruz. Maddenin şekil almış haline ise cisim dendiğini sanırım biliyorsunuzdur. Maddenin Karışım Özellikleri Konu anlatımı alttadır.

Bir madde katı olabilir, sıvı olabilir ve gaz son zamanlarda yeni bir hali plazma hallerinden birinde bulunabilmektedir.

Maddenin katı halinden bahsetmek gerekirse, katı haldeki maddelerin molekülleri arasındaki çekim kuvveti çok büyüktür, bu sebeple katıların belirli bir hacmi ve şekli bulunmaktadır. Katılar toplu halde bulunmaktadır. Herhangi bir yöne itildiğinde, madde bir bütün olarak gelmektedir.

Maddenin Karışım Özellikleri

Maddenin sıvı hali ise molekülleri arasındaki çekim kuvveti katılardakine göre daha küçüktür. Bu sebeple akışkandırlar ve sıvılar bulundukları ortama göre şekil alırlar. Sıvıları şişeye koydum zaman şişenin şeklini alır, vazoya koyarsak vazonun şeklini alır, silindir bir kabın içine koyarsak yine silindir şekli alır.

Maddenin gaz hali, molekülleri arasındaki çekim kuvveti yok denecek kadar azdır. Bu sebeple gaz molekülleri bulunduğu kabın her noktasına yayılır, belirli bir hacim ve şekilleri de yoktur. Hangi ortama koyarsak homojen olarak ortama yayılırlar. maddenin plazma hali ise, madde yoğunlaşmış atom ya da moleküllerle serbest elektronlardan oluşur. Belirli hacım ve şekilleri yoktur. Plazma haline örnek olarak plazma topunu söyleyebiliriz. Plazma halinin özelliklerine değinmek gerekirse, evrendeki maddelerin yüzde 96 sı plazma özelliği taşımaktadır.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  A’dan Z’ye YKS-TYT (Yükseköğretim Kurumları Sınavı)

Laboratuvar ortamında plazma hali iki kısımda gözlemlenebilir. gazları çok yüksek sıcaklıklara kadar ısıtılarak ve düşük sıcaklıklarda maddeyi yüksek enerji parçacıklarına etkinleştirmek ya da ışığına maruz bırakılarak yapılır. Dünyada bulunan plazmalar şimşek, yıldırım, kuzey ve güney kutup ışıkları, aura denmektedir buna, plazma topu, florasan, neon lamba olarak sayabiliriz. Uzayda bulunan plazmalar güneş, yıldızlar gezegenler arası ortam ve güneş rüzgarları olarak söylenebilir.

Konuyu daya iyi öğrenmek için daha fazla çalışmanız gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan Sıvıların Kaldırma Kuvveti Konu Anlatımı başlıklı makalemizde Basınç ve Kaldırma Kuvveti Videolu Konu Anlatımı ve Sıvıların Kaldırma Kuvveti hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?