Maliye bölümü hakkında bilinmesi gerekenler

Maliye bölümü hakkında bilinmesi gerekenler

Kamu kurumlarından birinde maliye işlerinde çalışma düşüncesinde olanlar üniversitelerin iktisadi ve idari bilimler fakültelerinde bulunan maliye bölümünü tercihleri arasına alır. Öncesinde bu programın artıları, eksileri, maliye bölümü okumanın avantajları ve olumsuz tarafları araştırılır. Yazıya aldığımız bu program hakkında sizlere kapsamlı bilgi vererek seçeceğiniz meslekte teferruatlı bilgiye ulaşmanıza katkı sağlamak istiyoruz. Maliye bölümü nedir, ne işe […]

Kamu kurumlarından birinde maliye işlerinde çalışma düşüncesinde olanlar üniversitelerin iktisadi ve idari bilimler fakültelerinde bulunan maliye bölümünü tercihleri arasına alır. Öncesinde bu programın artıları, eksileri, maliye bölümü okumanın avantajları ve olumsuz tarafları araştırılır. Yazıya aldığımız bu program hakkında sizlere kapsamlı bilgi vererek seçeceğiniz meslekte teferruatlı bilgiye ulaşmanıza katkı sağlamak istiyoruz.

Maliye bölümü nedir, ne işe yarar, iş imkanları nasıldır? Bölümü seçmeden önce neler yapılmalıdır, okul bittikten sonra hangi süreçler yaşanır, yazı sonunda doyurucu bilgiye ulaşmış olacaksınız.

Maliye bölümünün amacı nedir

Bu program muhasebe, hukuk ve iktisat bölümlerinin tümleşik yapıda ele alınarak okunduğu, mezuniyet sonrasında da genelde bürokrat konumunda iş pozisyonu yakalandığı bir alandır. Bölümün amacı, kamu personeli yetiştirmek olarak açıklanabilir.

Maliye bölümü önlisans ve lisans düzeyinde devlet ve özel üniversitelerde öğrenci yetiştirmektedir. Her iki programında amacı idari bilimler iktisat sosyal bilimler alanında ekonomik çıkarımlar, incelemeler, araştırmalar yaparak devlet ekonomisinin sistemli bir şekilde çalışmasına katkı sağlamaktır.

Kimler maliye bölümü okumalıdır

Bölüm doğrudan devlet idaresini konu aldığı için kamu sektöründe bürokrat olarak çalışmak ya da herhangi bir hizmet kolunda görev almak isteyenlerin akınına uğramıştır. Hem iktisadi ve ekonomik konular hem de hukuk bilgisi gerektirdiği için maliye bölümü okumak için bazı özel nitelikler aranır. Bunlar arasında iktisadi ve ekonomik sektörün yakından takip edilmesi, yorumlanması, analiz edilmesi, ekonominin yakından takip edilerek çıkarımlar yapılması, bütün bu çıkarımların hukuk çerçevesinde ele alınması gerekir.

Maliye bölümünde okuyarak devlet kademesinde söz sahibi olmak isteyenlerin hukuk kurallarını yakından takip etmesi, sayısal ve sözel becerilerinin gelişmiş olması yanında, hesaplama ağırlıklı olarak yeterli olması beklenir. Programda eğitim görüp hizmet vermek isteyen bireylerin gerekli öz disiplin, sabır, insan ilişkileri ve hoşgörü konularında yeterli bireysel özelliklere sahip olması esastır.

Maliye bölümü hakkında yorumlar

Maliye bölümünün iş imkanları nelerdir

Maliye bölümü doğrudan devlet teşekkürlerin de istihdam olanağı yakalanan bir program gibi algılanır. Halbuki devlet içerisinde çalışma imkanı sanıldığı kadar fazla değildir. Çünkü, vakıf üniversiteleri devlet üniversitelerinin hemen hemen tamamında maliye bölümü yer aldığı için mezun sayısı da bir o kadar fazladır. Devlet kademesinde çalışma imkanı yakalamak için KPSS sonucunda çok yüksek puanlar almak şarttır. Vergi denetmeni ihtiyacı bu bölümden karşılanır.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Yüksek Gerilim Sistemcisi Kimdir Ne İş Yapar

Peki, başka çalışma ortamları alanları yok mudur? Olmaz olur mu. Özel sektör iktisadi idari bilimlerden mezun olan yetenekli gençleri kendi bünyesine dahil ederek, kurumsal kimliğini en iyi şeklinde temsil edecek gençlere istihdam olanağı sunmaktadır. Başta bankalar, sigorta şirketleri, muhasebe firmaları olmak üzere birçok kurum ve kuruluş mali işlerinin yürütülmesi için maliye bölümü mezunu olan kişilere istihdam sağlamaktadır.

2 yıllık önlisans mezunları lisans diploması olan arkadaşlarına nazaran iş bulma konusunda maalesef dezavantajlı durumda olduklarını bilmelidir.

Maliye bölümü okumak için gerekli şartlar

Lise diploması olan her birey girdiği YKS sonucunda alacağı eşit ağırlık puanı maliye bölümü taban puanlarını aşması halinde tercih edeceği bir üniversitenin ilgili programına kayıt yaptırmalıdır. Bu durum 2 yıllık maliye bölümü için sadece YKS sonucunda elde edeceğin TYT puanı kafi gelecektir. 2 yıllık önlisans maliye bölümü taban puanları çok düşüktür. İsteyen her öğrenci mutlaka Türkiye’de özel ya da devlet üniversitelerine bağlı maliye bölümüne kayıt yaptırabilir. Çünkü kontenjanların büyük çoğunluğu yeterli ilgiyi görmediği için doldurulamıyor.

Durum 4 yıllık maliye bölümü okuyacak öğrenciler için de geçerlidir. Çünkü aynı şekilde alternatif çok olduğu için AYT sonucunda alacağınız eşit ağırlık puanı sizin Türkiye’de vakıf ya da devlete ait üniversitelerde bulunan iktisadi idari bilimler fakültelerinden yer alan maliye bölümü öğrencisi olmanıza kafi gelebilir. En düşük puanla bile örgün ya da ikinci öğretim şeklinde eğitim hakkı yakalayabilirsiniz.

Maliye hakkında

Maliye bölümü okumak mantıklı mı

Bu program birçok ekonomi ile alakalı olan programın karması olması münasebetiyle avantajlı gibi görünse de süreç sonunda mezun olan öğrencilerin karşılaşacağı oldukça fazla sürpriz olacak. Doğrusu yıllardır mezun olup yılan maliye bölümü mezunları bekledikleri devlet kademesindeki işlere bir türlü ulaşmayı başaramadılar. Okuyacak olan mezun olduktan sonra güzel bir iş hayal edenler de benzer senaryolara hazır olmalıdır. Zaten yukarıda kontenjanlardan bahsederken yeterli ilgiyi görmediği ve programların tam kapasite ile öğrenci yetiştirmediğini izah ettik.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Havale, EFT, Hesap İşletim Ücreti Almayan Bankalar

Geleceği okuyan, zor durumda kalmak istemeyen gençler başlamadan, gelecekte işsizlik sorunu yaşatmayacak bölümleri tercih ediyor. Maliye bölümü de ismi güzel fakat mezun olduktan sonra iş bulma konusunda mezun olan kişiyi üzecek bölümler arasında gösterilmektedir. Kendinize güveniyorsanız KPSS sizi zorlamayacaksa buyurun tercih edin, eğitim alın. Diplomanızı cebinize koyun ve devletin ihtiyacı olan vergi denetmeni, vergi memuru veya herhangi bir mali uzman olarak pozisyonunuzu kapın.

Maliye bölümü en çok tercih edilen üniversiteler

Yukarıda ifade etmeye çalıştığımız özel sektör seçeneği öğrencinin mezun olduğu üniversiteyi dikkate alır. Bu bağlamda Türkiye’de maliye bölümü en çok tercih edilen üniversiteleri listenizin en başına yazın. Bunlar; İstanbul üniversitesi maliye bölümü, Ankara üniversitesi maliye bölümü, Hacettepe üniversitesi maliye bölümü, Marmara üniversitesi maliye bölümü, Hacı Bayram Veli üniversitesi maliye bölümü olarak öne çıkmaktadır.

Özel üniversitelerde ise en fazla tercih edilenler Atılım üniversitesi, Yıldırım Beyazıt üniversitesi, İstanbul Gedik üniversitesi.

Maliye bölümünün iş imkanları

Maliye bölümünü bitirenler ne iş yapar

Yüksek Öğrenim Kurumu’ndan başarı ile mezun olup diplomasına kavuşan öğrenciler girecekleri çeşitli sınavlar sonucunda şu ünvanları elde ederler;

 • Denetmen
 • Kontrolör
 • Değerlendirme uzmanı
 • Mali müşavir
 • Çalıştay denetçisi
 • İdari hakim
 • Kaymakam
 • Merkez Bankası uzmanı
 • Vergi uzmanı
 • Vergi müfettişi
 • Gelir uzmanı
 • Serbest piyasa uzmanı
 • Bakanlık uzmanı
 • Maliye müfettişi

Maliye bölümünde hangi dersler okutulur

 • İktisat
 • Muhasebe
 • Anayasa hukuku
 • İdare hukuku
 • İstatistik
 • Kamu yönetimi
 • Siyaset bilimi
 • Mali Yapı
 • Vergi hukuku ve Türk vergi sistemi
 • Ekonometri
 • Matematik
 • Envanter
 • Bilanço
 • Hukukun temel kavramları
 • Ceza hukuku
 • Mali denetim
 • Maliye politikası
 • Ortaklıklar muhasebesi
 • Devlet bütçesi
 • Refah ekonomisi
 • İcra iflas hukuku
 • Ekonomik ve Mali sorunlar
 • İktisadi ve Mali düşünceler tarihi
 • Finansal yönetim
BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Borcum Olmadığı Halde Niçin Kredi Alamıyorum

Maliye bölümü hakkında yapılan yorumlar

Makro-mikro ölçekte psikoloji, muhasebe-finans, matematik, hukuk gibi pozitif bilimleri doğrudan ilgilendirdiği için önemli bir program olarak görülmektedir.

Alınan dersler bakımından oldukça değerli bir program olduğu kabul edilirken, iş hayatında ise daha çok marketing ve pazarlama organizasyonlarının öğretildiği işletme bölümünün işverenler tarafından daha çok tercih edilmesinin garip karşılandığı söyleniyor.

KPSS için en ideal bölüm olarak görülmektedir. Sebebi de sınavda sorulan soruların çoğunun bu bölümde okutulan derslerden olmasıdır. Yani sorular bakımından avantaj sağlarken, sınava giren ve sınav sonunda işe alınacak kişi sayısının sabit olması aslında bölümde işlenen konuların sınava doğrudan yansımasının büyük bir avantaj olarak görülmesinin de yanlış bir hesap olacağı unutulmamalıdır.

Programı eleştiren bir başka kişi ise, vasat bir bölüm olduğu kanısında. Devletin kilit noktalarında çalışma hakkı bulunan bu program mezunlarının KPSS’de baraja takılarak sinir harbi yaşadığını dile getiriyorlar.

Özel sektörde çalışmak zorunda kalanların ise asgari ücretle veya birkaç yüz lira fazla maaşla muhasebe ofislerinde, mali müşavirlerin yanında, hukuk bürolarında çalışma durumunun söz konusu olduğu da bir gerçek olarak ifade ediliyor.

Maliye bölümü hakkında bilinmesi gerekenleri kapsamlı bir şekilde objektif olarak yansıtmaya çalıştık. Programda eğitim alan, mezun olan, işsiz kalan, KPSS sonucunda herhangi bir kurumda iş bulup çalışanlar düşüncelerini yorum bölümünde paylaşırsa yazdıklarımızın ne kadarı gerçek, ne kadarı gerçek dışı hep birlikte öğreniriz. Kimseye haksızlık etmek istemiyoruz, objektif bir değerlendirme yaparak maliye bölümü hakkında bilgi paylaşımı yaptık.

Bir önceki yazımız olan Satış Ortaklığından Nasıl Para Kazanılır başlıklı makalemizde Satış ortaklığı sistemi nasıl işler ve Satış ortaklığı sisteminden kar etmek hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?