Markalaşma ve Logo Sürecinin Aşamaları

Markalaşma ve Logo Sürecinin Aşamaları

MARKALAR NASIL DOĞDU Günümüzde ticari kuruluşlar markalaşma yoluna gitmek için farklı yöntemler geliştirmektedirler. Bunların başında herkesin dikkatini çekerim akılda kalabilecek önemli bir sembol, logo ve isim ihtiyaçları vardır. Bu isim bu ticari kurusun dünya çapındaki adı nedir bu isim onu temsil edecek tanıtacak insanların belleğine yerleştirecek dolayısıyla marka oluşturacaktır. İşte bu sebeple bütün mesele marka […]

MARKALAR NASIL DOĞDU
Günümüzde ticari kuruluşlar markalaşma yoluna gitmek için farklı yöntemler geliştirmektedirler. Bunların başında herkesin dikkatini çekerim akılda kalabilecek önemli bir sembol, logo ve isim ihtiyaçları vardır. Bu isim bu ticari kurusun dünya çapındaki adı nedir bu isim onu temsil edecek tanıtacak insanların belleğine yerleştirecek dolayısıyla marka oluşturacaktır.

İşte bu sebeple bütün mesele marka üzerine yoğunlaşmaktadır. Shakespeare’ in ‘olmak ya da olmamak, işte bütün mesele bu’ diye 500 yıl öncesinden haber verdiği bu olsa gerek. Marka marka marka, işte bütün mesele bu! Günümüzde ticari kuruluşlar için bu sebeple her ülkede markaları tescil eden bir kuruluş vardır. Bu işi Türkiye’de Türk patent enstitüsü yapmaktadır. Herkesin markalaşmak için üzerinde yoğunlaştığı herhangi bir ismi tescil ettirdiği, ücret ödediğini yerdir Türk patent enstitüsü.

MARKA NEDİR?

İnsanlara markanın önemini anlatmak o kadar zor değildir. Önce marka nedir onu anlatalım marka bir mal ya da hizmetin diğerlerinden ayırt etmeye yarayan işaretlerdir. Kelimeler, harfler, rakamlar, çizimler, resimler, şekiller, logolar, etiketler ve bunların kombinasyonları marka unsuru olarak düşünülebilir. Marka gereksinimi ilk olarak evcilleştirilmiş hayvanların sayılarının artmasını sağlamak için ortaya çıkmıştır. Hangi hayvanın sahibi kim olduğunu anlayabilmek için günümüzde de farklı yöntemler kullanılmıştır. Örneğin köylerde hayvanların sahibinin kim olduğunu kolaylıkla keşfedebilmek anlayabilmek için en ya da an dediğiniz kulak kesme yöntemi vardır. Hayvanların kulaklarını farklı şekillerde işaretli bir şekilde kesilmesi ilk marka örneği olarak aklıma gelen örnekler. Yine daha sonra kullanılan eşyalara da sahiplenmek amacıyla farklı çizim, resim, desen, semboller eklenerek markalaşma yoluna hızla devam edilmiştir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Laboratuvar Teknolojisi Bölümü Mezunları İş İmkanları Maaşları
logo bulmak

Milattan önce 3500 yılında Mezopotamya’da insanlar mallarını taşıdıkları malzemelere silindirik yapıda taş bir mühür basarak estetik görünümler oluşturarak ilk marka örneklerini sergilemiştir. Yine deniz ulaşımının gelişmesi ile denizdeki taşıtların hangi ülke ya da hangi gruba ait olduğunu ifade etmek için flamalar ve bayraklar kullanılmış, bunlar da marka örneklerine girebilir.

Anadolu uygarlıklarının değişmez sembolleri arasında gösterilen çift başlı kartal da Anadolu’nun ilk markaları olarak dikkatimizi çekmektedir. Bu markayı yani çift başlı kartal logosunu Hititler, Selçuklular ve daha sonra Osmanlılar da kullanmışlardır. günümüzde de bu semboller hala kullanılmaya devam edilmektedir. Çift başlı kartal logosunu günümüzde Konyaspor futbol takımı, Erzurumspor futbol takımı ve Erzincanspor futbol takımları da kullanmaya devam etmektedirler. İtiraf etmek gerekirse de bu logo, sembol ne derseniz deyin en çok da KONYASPOR‘a yakışmaktadır. Hem Anadolu Selçuklu Devletinin başkenti idiler hem de günümüzde de Türkiye Süper Liginde ÇİFT BAŞLI KARTAL logolu tek takımdır.

Marka kavramını özetlemek gerekirse, çağdaş anlamda marka kavramı işaretlerle doğdu günümüzde ise marka kavramı sahip olan şeylerin ötesinde daha farklı bir anlam ifade etmektedir. Fiziki varlıklarının toplam değerinin 10 kadının değerine sahip olan markalar, günümüzün ekonomisinin bir anlamda özünü oluşturmaktadır diyebiliriz. Uluslararası ilişkilerde yine markalar yön vermektedir.

TÜRK PATENT ENSTİTÜSÜ

Markaların ortaya çıkışını bu şekilde özetledikten sonra bu markaların kalite değerini korumak da büyük bir sorun olduğunu söylemek gerekir. Bu markaları korumak için tescil ettirmek gerekiyor bu işi de ilk başlangıçta söylediğim gibi her ülkenin patent enstitüsü var. Türkiye’de markaları korumak Türk Patent Enstitüsüne kalmıştır.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Tığ İşleri Yaparak Nasıl Para Kazanılır

Bir önceki yazımız olan Kredi ile Alınan Ev (Konut) Satılır mı? başlıklı makalemizde banka ipotekli ev satın alınır mı, ipotekli ev satın alınır mı ve ipotekli konut satılır mı hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?