MARMARAY NASIL İNŞA EDİLDİ

MARMARAY NASIL İNŞA EDİLDİ

Marmaray tüp geçidinin yapılış aşamalarını anlatmaya çalışacağım. Çalışmaların Kapıkule ayağında arkeolojik sorun yaşandığı için aksamalar oluyor. Arkeolojik çalışmalar çok yavaş ilerliyor. Mühendisler ekibi toplayıp işe başlıyor ama işin nasıl yapılacağını pek düşünemiyorlar. Biraz şaşkınlık var, çünkü elemanlardan tam verimli şekilde nasıl faydalanacaklarını hesaplamaya gayret ediyorlar. İşler biraz hızlandırmaya çalışıyorlar ama bu girişimleri de pek sonuç […]

Marmaray tüp geçidinin yapılış aşamalarını anlatmaya çalışacağım. Çalışmaların Kapıkule ayağında arkeolojik sorun yaşandığı için aksamalar oluyor. Arkeolojik çalışmalar çok yavaş ilerliyor. Mühendisler ekibi toplayıp işe başlıyor ama işin nasıl yapılacağını pek düşünemiyorlar. Biraz şaşkınlık var, çünkü elemanlardan tam verimli şekilde nasıl faydalanacaklarını hesaplamaya gayret ediyorlar. İşler biraz hızlandırmaya çalışıyorlar ama bu girişimleri de pek sonuç vermiyor. Çok boşta bekleyen insan olduğundan şikayet ediyorlar. Çalışan çok ama çalışanlardan bazılarının boşta beklemeleri onları rahatsız ediyor. Mühendisler kazı çalışmalarına is gücü desteğinden faydalanmayı öneriyorlar.

MARMARAY
MARMARAY NASIL İNŞA EDİLDİ

Arkeolojik sahayı bitirmek 50 kişi ile bu iş 20 gün sürüyor. Mühendislerden birisi söyle diyor. ‘Biz şunu teklif ettik, 100 kişi ile 10 günde kazsak daha çabuk olmaz mı, diye önerdik ama kabul edilmedi, olmaz diyorlar’ diyerek dert yanıyor. Muhtemelen onların da kendilerine göre geçerli sebeplerim vardır ama ben bir mühendis olarak bunu anlamakta güçlük çekiyorum.’ diyor. Mühendisler işe koyulmak için sabırsızlanıyorlar. Mühendisler haftaları, günleri hatta saatleri sayıyorlar. Çünkü onlar için zaman çok önemli ama arkeologlar yüzyıllardan söz ediyorlar. Yani mühendislerle arkeologlar arasında farklı görüşler ortaya çıkıyor. Böyle büyük projelerde gecikmeler olması doğaldır.

Ama boğazım diyar yakasında işler durmadan tüm hızıyla devam ediyor. Devasa boyutlardaki 2 tünel açma makinası 2 yıl önce çalışmalarına başladı. Şimdi boğazın altındaki tünele doğru gidiyorlar. Önce Üsküdar istasyonuna ardından da suyun altından geçerek tünele varmak tünel açma makinaları şu ana kadar bir yola çıkmışlar tünel açma makinaları çok büyük kazıcı makinalar her biri 130 metre uzunluğunda ve ön taraflarında engel tanımayan dişleri var. Ekiplerden biri tünel açma makinasının içinde çalışıyor. Makinanın önündeki tıkanan kesimi ve dişlerini temizleyerek daha hızlı çalışmasını sağlıyorlar. binlerce metre delerken kesiciler çok çabuk yıpranarak körleşiyor ve bunu elbette değiştirmek gerekiyor.

Kesicilerin tepesinde bu tünelleri yapan ana yüklenici firmanın tünel açma makinalarının baş mühendisi olan bir yetkili bulunuyor. İşlerin yolunda gittiğini buradan kontrol ediyor. Eğer işler yolunda giderse herhangi bir sorun çıkmazsa bir günde 6 metre ilerlenebiliyor. Bazen elverişsiz 1 bölgeye gelinebiliyor ve geri gitmek zorunda kalabiliyorlar. Böyle durumlarda sorun genelde kayanın yapısı oluyor. Bir çatlak olabiliyor. içinde sayısız ince çatlaklar meydana gelebiliyor. tünel açma makinası bir alanı delmeyi bitirmeden kaya çatlayarak parçalara ayrılıyor ve kendi içine doğru çekiyor. Bu yüzden makina ilerleyemiyor, böyle durumlarda tünel açma makinası bir yandan da kendi etrafına önceden dökülmüş yarım halka şeklindeki beton levhalarla duvar örmektedir. Amacı makinanın kolay çalışabilmesi, kolay ilerleyebilmesidir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Güvenlik Kameraları Ne Kadar Güvenli

İşler her iki tarafta da yolunda gitti ve uzun çalışmalar sonucunda büyük güne yaklaşıldı. Çünkü her iki taraftan da tünelli birleştirme anına yaklaşılmış durumda. yani makas değiştirme noktası olacak yere geliyor. Üsküdar iskelesi 100 metre ileride. Burda trenler bir hattan diğerine geçerek yön değiştirecekler. Tünel açma makinasının ön kısmı kahverengi, kızıl renkteki kesici boş. artık öteki taraftan da rahatça görülebilmektedir. Çünkü tünel birleşecek.

MARMARAY TÜNELLERİNİN KAZIM AŞAMASI

Yerin altında işler tüm hızıyla sürerken yerin üstünde yaşayan insanlar ise geceleri oluşan gürültüden rahatsız olmaktadırlar. Bu durumdan son derece şikayetçi oluyor semt sakinleri. Bu amaçla gece vardiyası iptal ediliyor ve şaftın yerine daha gürültüsüz çalışan bir elektrikli araç temin ediliyor. Tünelde fazla yol alınamıyor ama yapılan incelemeler tünel açma makinasının hedefinden bir santim bile sapmadığını gösteriyor. Bu mühendisler için harika bir haber oluyor. Dikeyde 1 milimetre, yatay hata ise 3 milimetre sapma var. Yani nerdeyse kusursuz denilebilecek bir hata kaydı oluyor. Tünelin biteceği noktayı makinalarla değil, ellerle iş gücüyle yapmaya çalışıyorlar. Bu biraz zaman alıyor. Kazıyolunu geçtiklerinde mekanik bir kazma makinası getirilecek işler hızlandırılacak. ardından tünel açma makinası kızakları yüklenip hidrolik krikolarla aktarma noktasının diğer tarafına götürülecek. Bu da yaklaşık 3 yada 4 hafta sürecek. tünel açma makinası 600 ton ağırlığında.

Marmaray projesi

Düşünecek olursanız yaptığınız için yapılan işin ne kadar büyük olduğunu tahmin edebileceksiniz. Tünel açma makinası salonun diğer ucundaki noktaya taşındığında yeniden kazanmaya devam edilecek. Yolun son bölümünü açmaya çalışacak 7 ay süren çalışmadan sonra tünel açma makinaları Üsküdar istasyona varmış olacaklar ve nihayet Üsküdar iskelesine geliyorlar. Makinalardan birisi buraya girmeye hazırlanıyor. diğer makina ise ön tarafta dışarı çıkmayı bekliyor. Kaya matkapları yatay duvarı deldikten sonra tünel açma makinası boşluktan 785 metre aşağıdaki su altı tüneline doğru yola koyulacak. Çünkü yapacak çok daha işi olacak. onun için makina bakıma alınıyor, kesicileri değiştiriliyor, disk içindeki kesicileri değiştiriliyor.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Türksat 4B İnterneti Ucuzlattı mı?

Yenikapı bölümündeki arkeolojik sebeplerden sekteye uğrayan çalışmalar şimdi de jeolojik nedenlerden çalışmalar biraz yavaşlamak durumunda kalıyor. Sorunu çözmek biraz teknik bilgiler gerektiriyor ve bu sorun üzerinde durularak ne yapılacağı düşünülüyor. Buradaki sorun, kayanın parçalanma biçimi. Çünkü kaya dikey olarak parçalanarak kapıcıların ağzını sıkıyor. Bu sebeple yeni tünel açma makinalarına ezme sistemi eklenmesi gerektiğine karar veriliyor. Bunlar parçaları küp şeker boyutuna getirerek böylece pompalar tutamayacak ve böylece bu sorun da çözüm bulunmuş oluyor.

MARMARAY YAPIMINDA KARŞILAŞILAN SORUNLAR

Üsküdar’da diğer makinanın beklediği yerde ekipler su baskınının ardından boşaltma yapmaları gerekiyor. Çünkü hiç beklenmedik sorunlar sürekli oluşmaktadır ve bunlara da sürekli çözüm bulmak ekiplerin görevi. Şimdi de su baskınına çözmek sorununu gidermek zorundalar. dakikada 1000 litre akan bir su, ekibi baya zor durumda bırakıyor. Ellerinde bulunan pompaların gücü dakikada 700 litre suyu boşaltabiliyor ama şimdiki sorun dakikada bir ton su oluşuyor. Bunu aşmak için farklı bir çözüm bulmaları gerekiyor ekstra pompalar ilk yüklenerek bu sorunda nihayet açılıyor çünkü buradaki su tamamen boşaltılmadan yeni duvar örmeleri imkansız.

Proje yöneticisi de kendi gözüyle durumu kontrol ettikten sonra su yalıtımını öneriyor. Bunun için su harcı doğrudan ıslak bölgeye enjekte ediliyor. Böylece su ile buluştuğu anda yoğunluk iki katına çıkarak sorun çözülmüş olacak. Ardından her iki tünel açma makinası da Üsküdar iskelesinden tünele doğru ilerlemeye başlayacaklar. Bu işlem toplam 4 ay sürecek. Boğazın derinliklerinde sessizlik hâkim. Boğazın altındaki tünel hayalet bir kasaba görünümünde. Su altı tüneli oluşturan son parça batırıldı. Çünkü küçük bir ekip tünel parçaları arasındaki çelik bağlantıları sağlamaya çalışıyor ama şehrin diğer yakasında Yenikapı’da heyecan verici gelişmeler var. Yıllar süren gecikmenin ardından Marmaray projesi nihayet kaldığı yerden devam etmeye başlıyor. Projenin tamamlanmasına doğru büyük bir adım atılıyor. Buradaki sorun da aşıldıktan sonra işler yoluna giriyor ve nihayet büyük proje tamamlanacak. İstanbul’da sıcak bir yaz mevsimi daha sona ermek üzere Marmaray projesi yavaşta olsa ilerliyor ama projedeki en uzun gecikmenin yaşandığı Yenikapı sahasında epey gelişme kaydediliyor. 4 yılın sonunda arkeologlar nihayet sahanın bir köşesini Marmaray mühendislerine devrettiler.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  TROY Nedir, TROY Nasıl ve Nerede Kullanılır?

İki şapkalı adam yani gururlu Türk ve sabrı taşan mühendis artık kaskını başına geçiyor ve çalışmalara nihayet başlayabiliyorlar. Diğer tarafta işler sona geldiği halde Yenikapı tarafındaki ekip henüz işe yeni kurulacak çünkü arkeolojik çalışmalar sebebiyle nihayet çalışma fırsatı bulabildiler.

MARMARAY DEĞERLERE DE SAHİP ÇIKTI

Marmaray’ın bilinmeyen yönlerini anlatmaya çalıştık. örneğin Yenikapı’daki arkeolojik çalışmalar sebebiyle Marmaray’ın uzamasının bir başka değerli kısma insana kazandıran bulgular ve değerler bunca beklemeye elbette yeter artar. Çünkü 5 yıl beklemek 8 bin yılın yanında nedir ki… Her şey çalışmaları hızlı yapmak, çabuk sonuçlandırmak değildir. Tarihi değerleri de dikkate almak, araştırmak, korumak önemli değil midir… Bu değerlerin korunması gerekiyor Marmaray projesi yapılırken kimsenin bilmediği, gereğinden fazla korunan şeyler de oldu. Marmaray projesi başlamadan önce yıkım kararı alınan binalar bile yıkılmadan korunmaları sağlandı. Bu yüzden altlarındaki tüneller genişletilmedi.

Bir önceki yazımız olan GAZIN YANMASI NASIL GERÇEKLEŞİR başlıklı makalemizde gaz nasıl yanar, Gazın alev alması için ve Gazın yanma aşaması hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?