Maruf’u Kerhi Hazretleri Kıssası

Maruf’u Kerhi Hazretleri Kıssası

Maruf’u Kerhî, İranlı bir ailenin çocuğudur. Annesi ve babası hıristiyan olduğu için çocuklarının da kendileri gibi Hıristiyan olmasını çok istemektedirler. Onu da kardeşleri ile birlikte kilisede eğitim alması amacıyla gönderirler. Maruf çok farklı bir çocuktur ve mutidir ama öyle kolay lokma da değildir. Her anlatılana inanmaz. Nihayetinde baba – oğul ve ruhul kudüs üçlemesini kesinlikle içine […]

Maruf’u Kerhî, İranlı bir ailenin çocuğudur. Annesi ve babası hıristiyan olduğu için çocuklarının da kendileri gibi Hıristiyan olmasını çok istemektedirler. Onu da kardeşleri ile birlikte kilisede eğitim alması amacıyla gönderirler. Maruf çok farklı bir çocuktur ve mutidir ama öyle kolay lokma da değildir. Her anlatılana inanmaz.

Nihayetinde baba – oğul ve ruhul kudüs üçlemesini kesinlikle içine sindiremez. Bu dini konular onun kafasını çok karıştırır ve gittiği kilisenin  rahibine durmadan  sorular sorar. Zavallı rahibi çaresiz bırakır. Rahibin verdiği cevaplar adeta çaresizliğin göstergesidir. Rahip bu çocuğun soruları karşısında cevaplarının sığ, mantığın yetersiz kaldığını hisseder. Ondan kurtulmanın tek çaresi onu konuşmamakla cezalandırmak olduğunu düşünür. Ama Maruf çok zekidir ve her defasında sözü konuya getirir. Rahibin çocuktan kurtulmak için tek çözümü kalmaktadır ve o da bunu uygular ve falakada onu yoruluncaya kadar döver.

Maruf’u Kerhi Hazretleri

Maruf’u Kerhi Hazretleri Yaşamı

İşin kötüsü cahil babasının da rahibe inandığı için suçsuz olduğunu anlatamamasıdır. Kendini yalnız hisseden Maruf çaresiz, alır başını çok uzaklara gider.

Devir yokluk kıtlık devridir. Hele evini terkeden bir çocuk için yokluk- açlık büyük sıkıntıdır. Sıcak havada dikenli yolda durmadan yolculuk eder. Yorgunluğunu gidermek için bir mescidde de mola verir. Müslüman inancında, yolcunun duası kabul olacağından yolculara yani misafirlerine ekmek, yiyecek verilir. İşte bu karşılıksız hizmet Marufu çok etkiler. Nihayetinde Küfe şehrine varır. Sessizce bir mescide girer orada talebelerine ders veren bir hoca söyledikleriyle onu çok etkiler.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  İbadet Anlayışı ve Din Görevlisi

Maruf bu hocadan İslamiyet hakkında gerekli bütün bilgileri alır ve kendini yetiştirir, döneminin en değerli İslam alimlerinden olur. Maruf’u Kerhi Hazretleri Kıssası ile kendine hisse çıkarabilenlere ne mutlu. İnancınız ne olursa olsun başkalarının inancına da saygı duyun.

Bir önceki yazımız olan Yahya Baba Hazretleri başlıklı makalemizde Allah dostu ve aşçı yahya baba hazretleri hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?