MasterCard ile Visa Card Arasındaki Fark

MasterCard ile Visa Card Arasındaki Fark

Hayatımızın bir parçası haline gelen bankalar ve onların verdiği Master kart ile VİSA kart ya da Visa kart logolu banka kartları ve kredi kartları neyi ifade eder? Çoğu insan cebinde taşıdığı kartların üzerinde bulunan VİSA ya da Master Card logolarının kendi bankalarıyla hiç alakası olmadığını düşünür. Gerçekten de durum düşündüğümüz gibi midir? Ödeme kolaylığı sağlamak amacıyla […]

Hayatımızın bir parçası haline gelen bankalar ve onların verdiği Master kart ile VİSA kart ya da Visa kart logolu banka kartları ve kredi kartları neyi ifade eder? Çoğu insan cebinde taşıdığı kartların üzerinde bulunan VİSA ya da Master Card logolarının kendi bankalarıyla hiç alakası olmadığını düşünür. Gerçekten de durum düşündüğümüz gibi midir?

Ödeme kolaylığı sağlamak amacıyla cebinde taşıdığı ve günlük hayatını kolaylaştıran kredi kartı ya da banka kartı üzerinde yer alan VİSA veya Master Card logoları neyi ifade etmektedir, ne anlama gelmektedir…

Sizlere bu konu hakkında az öz bilgi sunacağız. Elbette iki farklı logo varsa bunlar bir şeyler ifade etmektedir. Her ikisi de nakit para akışına öncülük etmektedir. Bu logoların temsil ettiği firmalar dünyanın en önemli ekonomik Finans kuruluşlarıdır. Bankalara belli komisyon karşılığında kartların kullanımında kolaylık sağlayan 2 süper ekonomik Finans şirketi.

DEV FİNANS ŞİRKETLERİ

Bu logoları kartlara koyarken aslında kontrolün kendi ellerinde olduğunu da sembolize etmektedir. Dünya genelinde bankaların çoğu para operasyon işlemleri sırasında Master Card ya da VİSA kart altyapısını kullanmayı tercih etmektedir. İşte alışverişlerinizde size kolaylık sağlayan bu iki dev firmanın sunduğu fırsatlar sayesinde dünyanın neresinde olursanız olun POS cihazları ile kredi kartlarınızı kullanarak hayatınızı kolaylaştırmaktasınız.

Master Card – VİSA kullanımı

Master Card ile VİSA kart arasında çok fazla farklılık olmamasına rağmen yine de aralarında küçük nüans farkları bulunmaktadır. Dünya çapında hangi kartın daha fazla ilgi gördüğü konusunda fazla bilgi yoktur. Çünkü bu tamamen dünya genelindeki banka ve finans kuruluşlarının komisyon ödemesi ile alakalıdır. Hangi banka hangi kartı kullanacağına kendisi karar vermektedir. Yani banka müşterileri direkt olarak VİSA kart ya da master kart tercihi yapamamaktadır.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Kanserle Savaş Haftası

Master Card veya VİSA kullanımı ülkemizde de farklılık göstermektedir. Biraz önce bahsettiğim gibi kartların hangisinin kullanılacağına bankalar karar vermektedir. Banka müşterileri ise çalıştıkları bankanın hangi sistem ile anlaşırsak onunla işlerini kolaylaştırmış oluyor kartları kullanırken pek fazla avantaj sunacakları konusunda bir şey söyleyemeyiz. Ancak zaman zaman her iki sistemde kampanyalar düzenleyerek müşterilerinin faydalanmasını sağlamaktadır.

Böylece tüketicilerde farkında olmadan elindeki kartın özelliği sayesinde avantajlı alışverişler yapabilmektedir. Para harcarken kazanma fırsatı yakalama noktadır.

VİSA -Master Card ne işe yarar

Sürekli olarak elinizde elinizde alışverişlerde kullandığımız banka kartları veya kredi kartları üzerindeki logolarda yer alan VİSA ve Master Card ne işe yarar nedir sizlere kısaca bilgilendirelim.

Master Card nedir?

Birleşik Devletler de hayata geçirilen bu kart banka müşterilerine kredi kartı ile alışveriş yapma fırsatı sunmaktadır. Bankalara ve tüketicilere ödeme sistemi sayesinde kolaylık sağlamaktadır. Dünya çapında tüketiciler ve bankaların hem kredi kartı hem de banka kartı sayesinde kolay ödeme fırsatından yararlanma imkanı sunar.

Master Card,  World Elite Master Card, Platinum Master Card  şeklinde kullanıcılarına farklı avantajlar sunmaktadır. Bu sistem önemli organizasyonlardan sponsorluk görevini de yerine getirmektedir.

VİSA kart nedir?

İngiltere menşeili olan VİSA şirketinin dünyada 40’a yakın ülkede kolay ödeme fırsatı sunduğunu söyleyebiliriz. Avrupa’da 4000 civarında banka bu finans şirketinin kartının altyapısıyla müşterilerine para akışı bir sistemdir.

VİSA KARTın en önemli avantajlarından biri ön ödemeli ya da kredi kartı şeklinde de kullanma fırsatı vermektedir. Yani banka kartı ve kredi kartı ortak özelliği ile kullanılabilen önemlidir sistem özelliği bulunmaktadır.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Çocuklara Oyun ve Aktivite Merkezi Açmak
VİSA -Master Card

Mastercard ile Visa kart arasındaki farklılıklar nelerdir

Dünyada Master Card ve Visa kart kredi kartı ve banka kartı sistemlerinin yaklaşık yüzde 70’ler seviyesinde elinde bulundurmaktadır. Visa kart ile master kart arasında çok büyük farklılıklar bulunmamaktadır. Her iki logo taşıyan banka kartları veya kredi kartları hemen hemen bütün ATM veya BTM tarafından kullanıma açıktır.

Hangi kart daha çok tercih edilmektedir diye düşünürseniz sorarsanız Master Card daha çok kullanışlı olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü VİSA Kart göre master kart dünya genelindeki organizasyonlarda sponsorluk görevini iyi şekilde yerine getirdiği için bilinirliği fazladır.

Türkiye’de ise kart sahibi insanlar ellerindeki kredi kartı veya banka kartı üzerindeki bu iki dünya devinin logosu hakkında pek bilgi sahibi değildir. Çok da umurunda değildir. Onlar sadece para aldıkları ya da  banka müşterisi olduğunu bilir. Ona borcunu zamanında ödemek için çalışır. En doğrusu da budur zaten.

Master Card ile Visa kart arasında ne fark var pek umursanmaz. Dünyada en çok tercih ve beğenilen edilen kredi kartları hangileridir, merak ediyorsanız buraya tıklayarak öğrenebilirsiniz. Aslında almak isteyip de alınamayan kartlar desek daha doğru olur. İmkanı olan kartladan uzak dursa fena da sayılmaz ama nerdeyse imkansız.

Bir önceki yazımız olan Beşamel Soslu Tavuklu Karnabahar Yemeği Tarifi başlıklı makalemizde beşamel soslu karnabahar ve tavuklu karnabahar yemeği hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?