MATEMATİĞİN TEMEL KAVRAMLARI KONU ANLATIMI

MATEMATİĞİN TEMEL KAVRAMLARI KONU ANLATIMI

MATEMATİK – TEMEL KAVRAMLAR KONU ANLATIMI  Matematikte temel kavramlar konusundan YKS’de birkaç tane soru çıkmaktadır. 3 veya 4 soru YKS’de kesin çıkmaktadır. İlk önce rakamla, sayı arasındaki farkı açıklayalım. Rakam, tek basamaklı olan sayıları denir. Televizyonlarda konuşmacılar bazen konuşurken yanlışlık yapmaktadır. İşte, enflasyon rakamları, 2015 rakamları, gibi sözler diyorlar. Yanlış. anlatımda bulunmaktadır oysa sayı demeleri […]

MATEMATİK – TEMEL KAVRAMLAR KONU ANLATIMI 
Matematikte temel kavramlar konusundan YKS’de birkaç tane soru çıkmaktadır. 3 veya 4 soru YKS’de kesin çıkmaktadır. İlk önce rakamla, sayı arasındaki farkı açıklayalım. Rakam, tek basamaklı olan sayıları denir.

Televizyonlarda konuşmacılar bazen konuşurken yanlışlık yapmaktadır. İşte, enflasyon rakamları, 2015 rakamları, gibi sözler diyorlar. Yanlış. anlatımda bulunmaktadır oysa sayı demeleri gerekiyor rakam 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 bunlar yani tek basamaklı. Aslında onlar sayı demek istiyorlar… sayılar ise, rakamların bir araya gelmesiyle çokluk belirtmek için belli kurala göre dizilmiş ifadeli sayılara denir.

Doğal sayılar, kümelerin eleman sayılarını belirten sayılar. Yani N eşittir 0 1 2 3 diye sonsuza kadar giden kümelerin elemanlarına doğal sayı denir. en küçük doğal sayı 0.
Sayma sayıları ise, doğal sayıların aynısı ama 0 hariç… 1 den başlar, sonsuza kadar devam eden sayılar kümesidır.
Tam sayılar, 1 den başlayıp sonsuza kadar giden pozitif sayılar ile yine 1 den başlayıp sonsuza kadar giden eksi sayılarda yani negatif olan sayılar da negatif tam sayılar kabul edilmektedir. pozitif tam sayılar, negatif tam sayılar ve sıfırın oluşturduğu kümeye tam sayılar kümesi denir. Kısaca 0 pozitif sayı değildir işareti olmayan bir tamsayı diye adlandırıyoruz. kimyada nötr gibi…
Rasyonel sayılar kümesi Q ile gösterilir irrasyonel sayılar virgülden sonraki kısmı bilinmeyen veya a b elemanıdır tam sayılar kümesinin ve ben kapsar.
İrrasyonel yani rasyonel olmayan sayılar denir. İrrasyonel sayılar kümesi Q üssü ile gösterilir. yani rasyonel olmayan sayılara irrasyonel sayılar demektir. İngilizce ya da Fransızca kökenli kelimelerden alınan bu isimler rasyonel, mantıklı anlamına gelmektedir. irrasyonel de mantıksız mantığı olmayan anlamındadır diyebiliriz.
 Reel sayılar,
Reel de günümüzde çok kullanılan gerçek anlamda bir kelimedir. Türkçe gerçek sayılar diye adlandırılır sayı doğrusunda ki bütün sayılarla birebir eşleşebilen sayıların oluşturduğu kümeye gerçek sayılar kümesi denir ya da reel sayılar kümesi denir R harfi ile gösterilir.
Sayılar matematiğin temelini oluşturur. İlkokuldan başlayarak üniversiteye kadar hayatımızın her alanında karşımıza çıkacak olan bu sayılar konusu ileriki aşamalarda birbirleri ile ilşkileri ve problemler çözüleceği ve dolayısı ile de dört işlem becerilerinin geliştirileceği muhakkaktır.
Matematikte temel kavramlar ile ilgili konu açıklamaları yaptık. örnek çözümleri, örnek soruları eğitim videolarında izleyebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Beşamel Soslu Tavuklu Karnabahar Yemeği Tarifi başlıklı makalemizde beşamel soslu karnabahar ve tavuklu karnabahar yemeği hakkında bilgiler verilmektedir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Çekilin Yoldan! 45 Plakalı Araç Geliyor

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?