MATEMATİK NASIL ÖĞRENİLİR

MATEMATİK NASIL ÖĞRENİLİR

MATEMATİK ÖĞRENMENİN KOLAY YOLU Türkiye’deki öğrencilerin çoğunun en büyük problemi matematik dersi ile arasının iyi olmamasıdır. Bu sebeple de matematik dersine olan önyargı öğrencileri matematik dersinden soğutmaktadır.  Matematik dersini anlamak için ne yapılmalı nasıl çalışılmalı farklı görüşler düşünceler ortaya konmuş öğrencilerin matematik dersine olan ilgisini artırmaya çalışılmıştır. Matematik dersini anlamak, verilen ipuçlarından bazıları şunlardır. Her […]

MATEMATİK ÖĞRENMENİN KOLAY YOLU

Türkiye’deki öğrencilerin çoğunun en büyük problemi matematik dersi ile arasının iyi olmamasıdır. Bu sebeple de matematik dersine olan önyargı öğrencileri matematik dersinden soğutmaktadır. 

Matematik dersini anlamak için ne yapılmalı nasıl çalışılmalı farklı görüşler düşünceler ortaya konmuş öğrencilerin matematik dersine olan ilgisini artırmaya çalışılmıştır. Matematik dersini anlamak, verilen ipuçlarından bazıları şunlardır. Her öğrenci aslında zekidir, anlayabilir. Matematik dersinde kolayca öğrenilelebilir ama tek sorun öğrencilerin planlama yapmadan derslere zamanında çalışmadan hep ertelemesi olarak göze çarpmaktadır. Bunun sebebi de üşengeçliktir. Öğrenciler tembellik yaptığı için anlamaya çalışmadığı için dolayısıyla da matematik dersini bir kalkan gibi kullanarak bütün derslerin önüne sürüp anlaşılmayan bir ders gibi gösterme çalışmalarından kaynaklanmaktadır.

MATEMATİK NASIL ÇALIŞILMALIDIR

Matematik çalışmak için birinci kural matematikten asla korkmamak gerekiyor. Buna karşılık matematik dersini küçümsemek de gereklidir. Matematik dersinden korkmamak için küçümsemek için şunu bilmek gerekir; matematiği ortaya çıkanlar matematik adını verenler de yine bizim gibi insanlardır. Matematikte bizim çözemeyeceğimiz karmakarışık şeyler yoktur, bu ders başka gezegenden gelmediği için bizim gibi insanların hesaplayıp ortaya çıkardığı için matematik dersini de herkes anlamaya çalışarak yapabileceğini bilmemiz gerekir.

MATEMATİK ÖĞRENMEK

Matematik evrensel bir dildir, dünyanın her yerinde sonucu aynı çıkmaktadır, dolayısıyla da yabancı dil öğretmekten, öğrenmekten daha kolay olduğunu bilmemiz gerekiyor.

Matematik öğrenmek için öğrencilerin kendini tanıması gerekmektedir. Yani matematik öğrenmek için herhangi bir altyapımız var mı, yoksa matematikte temel altyapı yok mu…

Temeli yoksa matematik size doğal olarak zor gelecektir ama sağlam bir temeliniz varsa üstüne yeni şeyler inşa etmek zor olmayacaktır. Temeli sağlam olan öğrenci işlem önceliği bilir, hangi işlemi önce yapacağını düşünür ve işin içinden kolayca çıkar. Öğrencilerin en büyük sorunu altyapısı sağlam olması için işlemi nereden nasıl başlayacağını tam olarak bilinmemektedir.

Matematik öğrenmek için ne yapılmalıdır? 

Matematik öğrenmek için önce sağlam  bir matematik altyapısı oluşturulması gerekir, bunun için önce konuyu öğrenmek, sonra bol bol tekrar yapmak gerekir ve tekrar tekrar yapmak. İnternetten bol bol video konu anlatımları izlemek, okulda öğretmeni iyi dinlemek gerekir, yine de anlaşılmıyorsa bu, özel öğretmen tutulması kaçınılmazdır.

Bir önceki yazımız olan Özel Okul, Devlet Okulu Tercihi başlıklı makalemizde Çocuğu hangi okula göndermeliyiz, Okul tercihi nasıl olmalı ve Özel Okul mu Devlet Okulu mu hakkında bilgiler verilmektedir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Trakya Üniversitesi Sizleri Bekliyor

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?