Mavi Kapaklarla Engellilerin Hayatına Dokunan Dede-Torun

Mavi Kapaklarla Engellilerin Hayatına Dokunan Dede-Torun

Türkiye gündemini yıllarca meşgul eden mavi kapak toplama kampanyalarını hatırlarsınız. Engellilerin hayatına dokunan mavi kapak kampanyaları çeşitli nedenlerle sona erdi. o dönemlerde herkes yürüme engeli olan kardeşlerimize tekerlekli sandalye kazandırmak amacıyla gördüğü her kapağı topluyordu. Neticede önemli bir iş yapılacak, ihtiyaç sahibi olan engellilere tekerlekli sandalye verilmesine vesile olunacaktı. Bu kampanyaya destek olan işçi emeklisi […]

Türkiye gündemini yıllarca meşgul eden mavi kapak toplama kampanyalarını hatırlarsınız. Engellilerin hayatına dokunan mavi kapak kampanyaları çeşitli nedenlerle sona erdi. o dönemlerde herkes yürüme engeli olan kardeşlerimize tekerlekli sandalye kazandırmak amacıyla gördüğü her kapağı topluyordu. Neticede önemli bir iş yapılacak, ihtiyaç sahibi olan engellilere tekerlekli sandalye verilmesine vesile olunacaktı. Bu kampanyaya destek olan işçi emeklisi Eskişehirli Halit Aydoğan farklı bir açıdan kampanyayla yoluna devam etti.

Biraz geriye giderek mavi kapak toplama kampanyasının neden yürümediğini ve bitmesine nelerin engel olduğunu hatırlayalım. Pet şişe üreticileri doğaya atılan her şişenin kapağın geri dönüşümünden sorumlu oldukları için bir çözüm yolu aradılar. Bazı kurum ve kuruluşlarla anlaşarak ‘engellilere destek olma’ adı altında mavi kapak toplama kampanyası organize ettiler. Vatandaşlar ‘hayır işi’ olunca gördüğü her kapağı toplayarak hem engellilerin hayatına dokunmaya çalıştı, hem de ürettikleri plastiklerin geri dönüşümünden sorumlu olan para baronlarına istemeden destek oldular. İşin iç yüzü haber kanallarının bu konuyu araştırması sonucunda ortaya çıktı. Vatandaş bir çöpçü gibi aracı yapılarak mavi kapaklar toplatıldı. Niyet ayyuka çıkınca kapak toplama kampanyası sona erdirildi. Keşke iyi niyetler suistimal edilmeseydi…

Peki, Halit Amca ve torunu Melike Sarıtaş neden hala mavi kapak toplamaya devam ediyor? Mavi kapakları ne yapıyorlar, nasıl engellilerin hayatına dokunmaya çalışıyorlar? O’nun hikayesi bambaşka.

Tekerlekli sandalye kampanyası

Dede Torun Mavi Kapak

Eskişehir’de yaşayan Halit Aydoğan ve torunu Melike Sarıtaş’ın kampanyası hakkında bilgi verelim. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi bütün Türkiye’de olduğu gibi Eskişehir’de de mavi kapak projesine destek olmak maksadıyla kapak biriktiren Halit Aydoğan, Türkiye çapındaki organizasyonun sona ermesi ile bireysel olarak kampanya yürütmeye devam ediyor. Eskişehir içinde ve Türkiye genelinde kargo yoluyla kendilerine gönderilen mavi kapakları satarak tekerlekli sandalye ihtiyacı olan engellilere destek oluyorlar.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  ORTAOKUL EĞİTİM SİSTEMİMİZ

Tekerlekli sandalye kampanyasına destek olmayı insani bir görev olarak benimseyen öğrenci ve veliler de duyarsız kalmıyor, gördükleri her kapağı topluyorlar. Okullarımızda öğrencileri organize eden sınıf annelerinin de büyük rol oynadıklarını yakınen biliyoruz. Çorbada tuzu olan 4’ten 74’e BU ONURLU GÖREV için biz de şükranlarımızı sunuyoruz.

74 yaşındaki Halit Aydoğan’ın kampanyaya devam etmesinin mihenk taşını şu küçük anekdot oluşturuyor; “Uzun uğraşlar sonucunda topladığım kapaklarla bir tane tekerlekli sandalye aldık ve ihtiyaç sahibine hediye ettik. Tekerlekli sandalye hediye edilen Tuncay adındaki çocuğun ‘Keşke bizim de yeterli miktarda paramız olsaydı biz de tekerlekli sandalye satın alabilseydik anneciğim. O zaman sen beni taşırken yorulmazdın.’ şeklindeki cümlesi benim çıkış noktası oldu.”

O çocuğun sarfettiği bu cümleler ölene kadar engelli çocuklara adanan bir hayatım öyküsü olarak devam ediyor. Kendilerine gönderilen kapakları plastik firmalarına satarak ihtiyaç sahibi engellilere teslim ediliyor. Dede-torun bugüne kadar yaklaşık 150 tekerlekli sandalyeyi ihtiyacı olan yürüme engelli kardeşlerimize hediye ettiler. Bu süreçte kendilerine Türkiye genelinden kargo aracılığı ile kapak gönderen gönüllü sayısı da günden güne artıyor.

Günde üç-dört defa kargo ile kendilerine kapak getiren kargo firmaları onları hiç rahatsız etmiyor. Yılda yaklaşık 3 ton kapak biriktiren gönüllü dede-torun Türkiye’nin de sevilen ikilisi olarak dikkat çekiyor. Herkesin takdirini toplayan dede-torunu tebrik ediyoruz. Yurdun her köşesinden mavi kapak toplama kampanyasına destek olan vatandaşlara da sevgi ve saygılarımızı sunuyoruz.

Mavi kapaklar tekerlekli sandalye oluyor

Torun Melike Sarıtaş’ın Kargo firmalarından küçük bir ricası var. Hayır işi yaptıkları için göndericilerden ücret talep edilmemesi gerektiğini hatırlatıyor. Çorbada onların da tuzu olsun istiyor. Bu konuda kargo firmalarının da üzerlerine düşen sosyal sorumluluğu yerine getireceklerini umuyoruz.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Vitray Ustası (Vitraycı) Kimdir Ne İş Yapar Ne Kadar Kazanır

Yürüme engelli olan bireylere ayak olmak, onların mutluluğuna ortak olmak amacıyla dede-torun her geçen gün hırslarını artırarak mücadelelerine devam ediyorlar. Buradan tekerlekli sandalye ihtiyacı olan insanların da kendilerine haber vermeleri durumunda yardımcı olacaklarını da hatırlatalım. Dede-torun mavi kapak toplama kampanyasını biz de destekliyor, kendilerine teşekkür ediyoruz.

Bir önceki yazımız olan Kredi ile Alınan Ev (Konut) Satılır mı? başlıklı makalemizde banka ipotekli ev satın alınır mı, ipotekli ev satın alınır mı ve ipotekli konut satılır mı hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

2 yorum

  1. Melike Hanım ve dedisinin üstlendiği bu yüce göreve bizim de elimizden geldiğince katkı sağlamamız gerektiğini düşünüyorum. Çünkü her sağlıklı birey, bir engelli adayıdır.

    Okulumuzun kendileri küçük, gönülleri büyük öğrencileri ile mavi kapak kampanyasına destek olmaya çalışırken yaşadığımız en büyük sıkıntı kargo firmaları ile bir anlaşmanın olmaması. Eğer bir anlaşma sağlanabilirse kampanyaya daha büyük çapta bir desteğin sağlacağı kanaatindeyim.

    • Bu ulvi görevde karşılıksız yer alacak kargo firmasının biz de sitemizden karşılıksız tanıtımını yapma sözü veriyoruz. 1 ADET BANNER İLE 1 YIL BEDAVA TANITIM yapacağız.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?