Maydanoz Yağının Saymakla Bitmeyen Faydaları

Maydanoz Yağının Saymakla Bitmeyen Faydaları

Şaka yollu olarak her şeye karışan insanlar için kullandığımız maydanoz, gerçekten her derde deva şifa kaynağı bitkiler arasındadır. C vitamini açısından adeta bir kaynak özelliği bulunan maydanoz tohumları şifa dağıtan yağın çıkarıldığı taneciklerdir. Hem Yeşil olarak tüketildiğinde hem de yağının çıkarılarak kullanılmasında maydanoz yağının faydaları oldukça fazladır. Maydanoz yağı nasıl elde edilir Maydanoz bitkisinin her […]

Şaka yollu olarak her şeye karışan insanlar için kullandığımız maydanoz, gerçekten her derde deva şifa kaynağı bitkiler arasındadır. C vitamini açısından adeta bir kaynak özelliği bulunan maydanoz tohumları şifa dağıtan yağın çıkarıldığı taneciklerdir. Hem Yeşil olarak tüketildiğinde hem de yağının çıkarılarak kullanılmasında maydanoz yağının faydaları oldukça fazladır.

Maydanoz yağının faydaları

Maydanoz yağı nasıl elde edilir

Maydanoz bitkisinin her türevi maydanoz yağı üretimi için kullanılmaktadır. Yani kökleri de dahil yaprakları ve tohumları ile yağ üretimi gerçekleştirilmektedir. Maydanoz yağı nasıl elde edilir sorusunun cevabı oldukça basittir. İster kendi başınıza yapabilirsiniz, isterseniz hazır satılan bu yağlardan kolaylıkla edinebilirsiniz.

Kendiniz yapmak isterseniz şu şekilde tarif verebiliriz; Maydanozların ayıklayıp yıkanması, sonrasında bir tencere içinde kaynatılması kâfidir. Ayrı bir tencerede buzlu su hazırlanması gerekir. Daha sonra bir süzgeçten faydalanarak kaynatılmış suyun içine maydanozların ortalama 15 saniye duracak şekilde daldırılıp çıkarılması ve akabinde buzlu suyun içine koyarak şoklanması gerekir.

Maydanoz yağının hazırlanışı

Soğutulan maydanozların temiz bir yağmur yardımıyla kurulanması, ardından blendırdan geçirilmesi,  zeytinyağı ilave ederek karıştırılması gerekir. Rengi parlak olarak elde edilen karışım bir cam kaba alınmalı, sonrasında üstüne streç film örtülerek buzdolabında bir gece bekletilmesi gerekir. Daha sonra karışım tülbent yardımı ile süzülmeli ve yağın ayrılması sağlanmalıdır. Bu şekilde ev yapımı maydanoz yağı sizin için kullanıma hazır hale gelmiş demektir.

Maydanoz yağı zayıflatır mı

Yaptığınız bu yöntem tabii ki evde maydanoz yapraklarından yağ elde etme yöntemidir. Maydanoz yağı zayıflamak için kullanılsa da farklı amaçlar için de ideal yağlar arasında yerini alır. Tohumları, yaprakları, kökleri farklı hastalıklar ve rahatsızlıkların tedavisinde kullanılır.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  ELMA ELMA!

Maydanoz yağının kullanım şekli

Maydanoz yağının cilde faydaları ile güzel görünüm elde etmek isteyenlerin vazgeçilmez tercihleri arasındadır. Elbette maydanoz yağının kullanım şeklini bilmekte yarar var. Aksi halde maydanoz yağının zararları söz konusu olabilir. Çünkü kullanım aşamasında yanlış veya eksik kullanımı amaca hizmet etmeyebilir.

Maydanoz yağının faydaları nelerdir

 • Hemoroid sorunu başta olmak üzere, erken yaşlanmayı önlemede, saç dökülmesinin giderilmesinde, idrar yolu enfeksiyonlarının tedavisinde maydanoz yağı faydalı bir üründür.
 • İktidarsızlık ya da cinsel isteksizlik problemi olanlar için afrodizyak etkisi ile önemli bir ürün olduğu göz ardı edilmemelidir.
 • Saç köklerinin güçlendirilmesi ve saçların uzamasına etkisi oldukça güçlüdür. Çünkü hücre oluşumu ve hücre yenileme etkisiyle saçların hızlı bir şekilde artmasına katkı sağlamaktadır.
 • Ağız kokularının giderilmesinde, nefes açmada, metabolizmanın hızlı çalışmasında, bağırsakların düzene girmesinde ve bunun sonucunda kabızlık sorununun giderilmesinde maydanoz yağı oldukça etkilidir.
 • Detoks etkisi sayesinde vücutta meydana gelen toksinlerin dışarı atılmasına yardımcı olur.
 • Ağrı kesici ve ateş düşürücü özelliği sayesinde maydanoz yağı kullanılır.
 • Kimyasallardan korunmak, doğal yollardan karasinek veya sivrisinek gibi haşerelerden korunmak için de kullanılır.
 • Karaciğerin güçlenmesine ve buna bağlı hastalıkların tedavisinde destekleyici ürün olarak kullanılmaktadır.
 • Cildin sıkıştırılması ve cilt lekelerine karşı korunma sağlanması amacıyla maydanoz yağının yararlı olduğu görülmüştür.
 • Kadınların muayyen günlerinin düzene sokulması ve adet sancılarının hafiflemesi için kullanılmaktadır.
 • İdrar söktürme özelliği sayesinde vücuttaki ödemin atılmasına katkı sağlar.
 • Tansiyon problemi olan insanların kullanması halinde tansiyon düzene girer.
 • Vücudun güzel bir görünüm kazanması cilt sağlığı için hücrelerin yenilenmesi amacıyla maydanoz yağının mucizevi etkilerinden istifade edilebilir.
BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Akasya Çayının Faydaları

Maydanoz yağı nasıl kullanılır

Peki maydanoz yağı nasıl kullanılmalıdır, maydanoz yağı nerelerde kullanılır? Cilt güzelliği ve cilt sağlığı amacıyla kullanılmak için tonik kür ve maske mahiyetinde kullanılabilir.

Maydanoz yağının yüze sürülmesinde herhangi bir sakınca yoktur. ancak badem yağı veya zeytinyağı ile seyredilmesi gerektirmektedir.

Doğal yollardan cilt temizleyicisi bir yağ elde etmek isterseniz elma sirkesi ile karıştırarak mükemmel bir tonik elde edebilirsiniz. Bunu cildinizi temizlemek için kullanabilirsiniz.

Saçların bakımında kullanımında mükemmel sonuçlar vermektedir. Bunun için öncelikle bir kase içine biraz zeytinyağı, biraz ısırgan yağı, bir kaşık çörek otu yağı ile keten tohumu yağının karıştırılması yeterlidir. Sonrasında içerisine birkaç damla maydanoz yağı ilave edilmelidir. Hazırlanan bu karışımın Benmari yöntemi ile ısıtılması gerekir. Ardından hazırlanan kür saçlar nemli iken diplerine kadar sürülmeli ve yaklaşık 2 saat beklenmeli ve sonrasında saçlar yıkanmalıdır.

Maydanoz yağı içilir mi, diye merak edenlere cevabımız; sade olarak kesinlikle içilmemelidir. Başka karışımlarla birlikte kullanılması tavsiye edilmektedir.

Maydanoz yağının zararları nelerdir

Faydasını çok iyi bildiğiniz maydanoz yağının zararları da göz önüne alınarak hareket edilmelidir. Doktor tavsiyesi olmadan kesinlikle maydanoz yağı ve türevleri kullanılmamalıdır. Çünkü; tansiyon düşmesi başta olmak üzere, emziren ve hamile kadınların risk altında olduğunu hatırlatırız. Böbrek rahatsızlığı çekenlerin de maydanoz yağını dikkatli kullanılması ve tek başına kesinlikle kullanılmaması gerekir.

Alerjik problemi olanların da maydanoz yağı yan etkileri olduğunu bilmesi ve bu durumu göz önüne alarak hareket etmesi gerektiğini hatırlatırız!

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Saç Boyatma ve Saç Dökülmesi

Maydanoz yağı nerede satılır, fiyatı ne kadardır?

Doğal olarak aktarlarda bitkisel doğal ürünler satan yerlerde ve dijital ortamlarda temin edilebilir. Maydanoz tohumu yağı ve maydanoz yağı kapsül olarak da satılmaktadır. Satın almayı düşünüyorsanız doğal yöntemlerle hazırlanmış maydanoz yağı ve türevlerinin olması gerektiğine dikkat ediniz. Maydanoz tohumu yağı ya da maydanoz yağı kapsülü farklı fiyatlarda satışa sunulmuştur. Ortalama 40 mililitre maydanoz yağı fiyatı 50-80 TL civarındadır.

Bir önceki yazımız olan Berbat 2 Buluş; Cips ve Cola başlıklı makalemizde Cola nasıl bulundu?, George Crum ve Patates cipsi nasıl icat edildi? hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?