Mehmet Akif Ersoy Kişiliği Hayatı

Mehmet Akif Ersoy Kişiliği Hayatı

Mehmet Akif Ersoy yüreğindeki vatan ve millet sevgisi hürriyet aşkı mücadele azmi ile kendi onurunu olduğu kadar ait olduğu inancı ve milletin onuruna da son derece düşkün bir kişiydi. Benzersiz bir kahramanlık destanı olan İstiklal Marşı ile milletimizin gönlündeki seçkin yerini aldı. Onun kaybolmayan heyecanı, sesi ve heyecanı ruhlarda silinmez izler bıraktı. Mütareke ve istiklal […]

Mehmet Akif Ersoy yüreğindeki vatan ve millet sevgisi hürriyet aşkı mücadele azmi ile kendi onurunu olduğu kadar ait olduğu inancı ve milletin onuruna da son derece düşkün bir kişiydi. Benzersiz bir kahramanlık destanı olan İstiklal Marşı ile milletimizin gönlündeki seçkin yerini aldı. Onun kaybolmayan heyecanı, sesi ve heyecanı ruhlarda silinmez izler bıraktı. Mütareke ve istiklal mücadelesi döneminde esarete mahkum olmak üzere olan milletini mücadeleye, kurtuluşa davet eden bir aksiyon adamı olan Akif’in hayatı son derece önemlidir. Sözleri ile de fiilleri ile birebir örtüşen bu değerli insanı anlamamak, anlayamamak bir eksikliktir.

Mehmet Akif Ersoy’u yürekten gelen bir sevgiyle, minnetle ve şükranla anarak teşekkür ediyoruz. Vatanseverin her Türk gencinin Mehmet Akif’i tanıması ve mezarını ziyaret ederek ruhuna fatiha okuması bir insanlık borcudur. Dualarımız Akif’e olsun, rahmet ona olsun, mekanı cennet olsun, Allah gani gani rahmet eylesin.

MEHMET AKİF
Mehmet Akif Ersoy Özgeçmiş

Mehmet Akif Ersoy’un Özgeçmişi

Tarih boyunca böyle insanlar çok az yetişmiştir. Mehmet Akif 1873 yılında İstanbul’da sade ve geleneksel bir hayatın yaşandığı Fatih’in Sarıgüzel semtinin Nasuh Mahallesi’nde dünyaya geldi. Asıl adı Fatih’tir. Fatih’te dünyaya geldi. Ev, restore edilip bakıma alınmıştır akif in ailesi orta halli bir aile inanç ikliminin bütün olgunluğu ve güzelliği ailesinde yaşanıyordu. Babası şanlı tarihimizde müstesna bir yeri olan Adriyatik sahillerindeki Arnavutluk kökenli Fatih Medresesi Müderrislerinden İpekli Temiz Tahir Efendi idi.

Babası aynı zamanda en önemli hocası da Fatih’in. Annesi de Orta Asya’nın en önemli şehirlerinden Buharalı mütefekkir geleneklerine göreneklerine çok düşkün bir kadındı. Bir yazarımız Akif için şunu söylemiştir; ”baba soyu Rumelili, ana soyu Buharalı doğuş yeri Fatih, yani tam bir doğu batı ve merkez İslamlığın sentezi bir çocuk. Mehmet Akif İstanbul’un en Türk, en yerli ve en yoksul mahallelerinden biri olan Fatih’te doğdu ve yine fatihte yaşadı hayatı ve toplumsal dokuyu burada tanıdı bir inanç ikliminin güzelliği ile birlikte toplumun yazılı olmayan kurallarını bulma fırsatını burada da gözlemledi.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  İyilikler Prensesi Ceren
Mehmet Akif Ersoy

Mehmet Akif Ersoy’un Felsefesi

Yenilenmek, yerli kalmak, kendi olmak arasındaki tercihlerinin ilk çizgilerini burada idrak etti. Akif’in dünyaya geldiği bu mahalle aynı zamanda İstanbul’un fethinin de sembolüdür. Bu mahallede fethin hemen ardından ilk cami ve ilk medreseyi içinde bulunduran Fatih Külliyesi yapılmıştı. Burası bir ilim irfan yuvası olmuştu. İşte bu inanç ve geleneksel iklim Akif’in mahalle hayatına büyük bütün renkleri çizgileriyle yansıyordu. Onun çocukluğu koca bir Cihan İmparatorluğu’nun çıkış yıllarına rastlıyor, bu dönemde ikinci Mahmud’un ve üçüncü Selim’in başlattığı yenileşme hareketleri tanzimatla doruk noktasına varıyordu. Diğer yandan günümüze kadar devam eden aydın-halk yabancılaşması milletle devlet arasındaki problemi doğuruyor, toplumsal sorunlar her geçen gün artıyordu. Bazıları yenileşme ile başkalaşma arasındaki farkın bilincinde değildi. Atılan her adım sosyal ve siyasal maliyetler getiriyor, kendi öz benliğinden ilhamını alan bir yenilenme ne yazık ki gerçekleşmiyordu. Avrupa ülkelerinin Osmanlı tasfiye politikası bütün kararlılığıyla devam ediyordu.

 Mehmet Akif Ersoy’un Eğitim hayatı

İşte böylesine sancılı günlerde Akif 5 yaşındaydı. Emirbuhari mahalle mektebine başlamıştı. O yıl Abdülhamit Meclisi Mebusanı kapatıyor, devletin ve milletin selametini korumak için yetkisini kullanıyor ve devleti bölmek parçalamak isteyen işbirlikçilere ve her türlü tehlikeye karşı sıkı önlemler alıyordu. Akif 6 yaşındayken de Ruslar Tuna nehrini geçiyor, Plevne’de Gazi Osman Paşa’nın şanlı direnişine rağmen savunma hatlarını yarıyordu.Balkan dağlarına, eski başkent Edirne’ye geçerek ne yazık ki payitaht merkezine dayanıyor, Yeşilköy’e abidesini dikiyordu. Balkan toprakları kaybediliyor, tarihimizin kara yılları başlamıştı. Rumeli’den akın akın İstanbul’a göçler geliyor, İstanbul muhacir çığlıklarıyla yankılanıyordu. Bu acı ve ızdıraplı yıllar Akif’in karakterini ilmek ilmek işliyordu. Akif 8 yaşındayken babası onun Fatih Cami’ne götürüyordu. O zamanlar yaşadıklarını şiirlerine aksetmiştir Akif. Bunu bir şiirinden şöyle anlatmıştır. ”8 yaşında kadardım, babam gelir o gece sizinle camiye gitsek çocuklar erkence, giderseniz gelin ama namaza, uslu durun, meramınız yaramazlıksa, işte evde oturun.” diye anlatmaktadır.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Şerefli Gazilerimiz

Dönemin en gözde okullarından mülkiyeye kaydolduğu zaman kayıt harcı istenince de babası Akif’i bir köşeye çekerek cebinden kesesini çıkardı, kesenin içinde para yoktu. Tahir Efendi rehin bırakmak üzere gümüş saatini çıkartıp masaya koydu. Ancak katip saati almadı ve kayıt harcını daha sonra getirebileceklerini söyledi. İşte Akif’in Fatih Merkez Rüştiyesi’ne kaydı bu şartlarda gerçekleşmişti. Akif bu okulda okudu ve okuldan Arapça, Farsça ve Fransızca çok iyi öğrenmiş tercümeler yapabilecek seviyeye ulaşmış ve mezun olmuştur.

Yıl 1888 Akif acı bir olayla sarsıldı, çok sevdiği aynı zamanda hocası olan babasını kaybetmişti. Ardından bir acı olay daha… Yangın sonucu evleri kül olmuştu. Kuşkusuz bu acılar bir yandan Mehmet Akif’in yüreğimde derin izler bırakıyor, öbür yandan da onun hayata karşı güçlü olmasını, olgunlaşmasını sağlıyordu. Mehmet Akif Ersoy’u bu kadar kısa yazıyla anlatmak kolaycılık olur. Eserleri mutlaka okunmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Uluslararası Ayakkabı Numaralarının Karşılaştırılması başlıklı makalemizde Avrupa ya da Dünya ayakkabı numaraları standartları, Ayakkabı Numaralarının Uluslararası Denkliği ve ÇOCUK AYAKKABILARI NUMARA ÖLÇÜLERİ KARŞILAŞTIRMASI hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?