Merhamet, Daha Fazla Merhamet!

Merhamet, Daha Fazla Merhamet!

Allah insanı yaratırken merhamet özelliğini bolca yüklemiş, bunu yeri gelince bol bol kullanması gerektiğini öğütlemiştir. Merhametli insan Allah’a yakın olan insandır. Merhametli insan Büyük Hakikat’i bilen insandır. Merhametli olmak insanlarda zekayı geliştirdiği gibi kalbini de yumuşatır. İnsanlar kalbini merhamet ve sevgi ile doldurmalıdır, merhamet insan olmanın en önemli göstergesidir. Şefkatli bir insan asil bir insandır. […]

Allah insanı yaratırken merhamet özelliğini bolca yüklemiş, bunu yeri gelince bol bol kullanması gerektiğini öğütlemiştir. Merhametli insan Allah’a yakın olan insandır. Merhametli insan Büyük Hakikat’i bilen insandır. Merhametli olmak insanlarda zekayı geliştirdiği gibi kalbini de yumuşatır.
İnsanlar kalbini merhamet ve sevgi ile doldurmalıdır, merhamet insan olmanın en önemli göstergesidir. Şefkatli bir insan asil bir insandır. Merhamet ve sevgisi kalpte olan insanın dünya mutluluğu çevresine de yansır. Aksi takdirde merhamet yoksunu bir insan kötülüklerle meşgul olacak, dolayısıyla mutluluğu yakalayamayacaktır.

MERHAMETLİ İNSANIN ÖZELLİKLERİ

Merhamet sahibi bir insan herkes tarafından sevilen takdir edilen bir insandır. İnsan merhameti sayesinde insani özellikleri hayata taşır, böylece dürüstlüğü ve hakikati ortaya koyar, yaptığı her işte başarılı olur.
Merhametli insan sıkıntılı birini gördüğü zaman ona karşı duyarlı olmaya, sıkıntısını gidermeye, sorunlarına ortak olmaya çalışan insandır. Böylece merhamet duygusu aslında sevginin, dürüstlüğün yansıması olduğu da ortaya çıkacak, çevrenize yaydığınız bu güzel duyguların bütün dünyayı mutlu edeceğini bilmeliyiz. Bu sebeple öncelikle sevgiyi yeşertip geliştirmeli, ardından da merhametin sardığı yaraları görünce mutluluktan ve Allah’ın bize bahşettiği güzellikten haberdar olunca aldığımız enerji ve huzur bütün dünyayı kaplamalıdır.

Merhamet

Herhangi bir nedenle annesi ya da babası ölen öksüz çocuklar daha çok sevgiye, merhamete ihtiyaç duyar. Onlara karşı her insanda olduğu gibi bizde de bolca merhamet duygusu ortaya çıkar, çıkmalıdır. Bu merhamet sayesinde onların anne – baba eksikliği giderilmeli, onlara annelik – babalık yapılmalı, ihtiyaçları giderilmeli, onları sevindirmeliyiz. Böyle davrandığın zaman bir insan olduğumuzu bir insani değeri yerine getirdiğinizi herkes görecek, dolayısıyla insani değerlerimiz bizleri biz yapacak, huzurun, mutluluğun artmasına, yayılmasına vesile olacaktır.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Tatil= Deniz, Şezlong, Şemsiye

Bu durum sadece başkaları için merhamet göstermek ya da sadece insanlar için merhamet göstermek demek değildir, sokaktaki aç bir köpeği, kediyi ya da ormanlarda ağaç kalmış diğer vahşi hayvanları da merhamet kapsamı içerisinde değerlendirerek onlara da gerekli yardım elini uzatmamız gerekir.

İnsan olarak merhamet dediğimiz zaman nedense hep aç insanları doyurmak gelmektedir, ya da kimsesiz, sahipsiz insanlara yardım etmek, sahiplenmek aklımıza gelmektedir. Merhamet sadece insanlara karşı yapılan bir davranış, duygu değil, en küçük karıncadan, en büyük canlıya kadar yüreğimizi yakan acıya ortak olan bir duygu olarak bilinmelidir.

MERHAMETLE İLGİLİ HADİSLERDEN SEÇMELER

• İnsanlara merhamet etmeyene Allah da merhamet etmez. (Buhârî, Tevhîd, 2)

• Bir adam yanındaki çocukla Hz. Peygamber (s.a.s.)’e geldi. Adam çocuğu bağrına basıyordu. Hz. Peygamber (s.a.s.) “Ona karşı merhametlisin değil mi?” diye sorunca adam: “Evet” dedi. Bunun üzerine O (s.a.s.): “Allah O’na karşı senden daha merhametlidir. O, merhametlilerin en merhametlisidir” buyurdu. (Buhârî, Edebü’l-Müfred, 137)

• Yüce Allah: “Ben mehametlilerin en merhametlisiyim. Bana hiçbir şeyi ortak koşmayanları cennetime koyun,” buyurur ve bunun üzerine onlar cennete girerler. (Ahmed b. Hanbel, Müsned, 1, 4)

• Çölde yaşayan Araplardan bazıları Resulullah’ın (s.a.s.) yanına geldiler; (Onun çocukları öpüp sevdiğini görünce):

-Siz çocuklarınızı öpüyor musunuz? dediler. Hz. Peygamber (s.a.s.):

-Evet cevabını verince onlar:

-Ama biz vallahi çocukları öpmeyiz dediler. Bunun üzerine Peygamber Efendimiz (s.a.s.):

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  İzmir B.B. 400 Hedefledi 20 Elektrikli Otobüs Aldı

-Allah sizin kalbinizden merhameti söktüyse ben ne yapabilirim, buyurdu. (Müslim, Fedâil, 64)

Bir önceki yazımız olan Uluslararası Ayakkabı Numaralarının Karşılaştırılması başlıklı makalemizde Avrupa ya da Dünya ayakkabı numaraları standartları, Ayakkabı Numaralarının Uluslararası Denkliği ve ÇOCUK AYAKKABILARI NUMARA ÖLÇÜLERİ KARŞILAŞTIRMASI hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
Önceki Yazı
Sonraki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?