Mermer Ocakları Flamingoları Gölden Kaçırıyor

Mermer Ocakları Flamingoları Gölden Kaçırıyor

Türkiye’nin bir çok şehrinde faaliyet gösteren mermer ocakları, hem görüntü kirliliğine, hem doğa tahribatına hem de canlıların yaşam alanlarına büyük zarar vermektedir. Flamingolar tarafından yoğun ilgi gören Burdur’daki Yarışlı Gölü, mermer ocaklarının işgali altında kaldı. Bölgede açılan 50 civarında mermer ocağı sebebiyle Yarışlı Gölü’nde yaşayan flamingolar artık gelmiyor. Mermer ocaklarının sürekli artması neticesinde Burdur’un Yeşilova, […]

Türkiye’nin bir çok şehrinde faaliyet gösteren mermer ocakları, hem görüntü kirliliğine, hem doğa tahribatına hem de canlıların yaşam alanlarına büyük zarar vermektedir. Flamingolar tarafından yoğun ilgi gören Burdur’daki Yarışlı Gölü, mermer ocaklarının işgali altında kaldı. Bölgede açılan 50 civarında mermer ocağı sebebiyle Yarışlı Gölü’nde yaşayan flamingolar artık gelmiyor.

Mermer ocaklarının sürekli artması neticesinde Burdur’un Yeşilova, Karaman ve Tefenni dağlarında büyük çevre kirliliği gözlerden kaçmıyor. Burdur’un dağlarında mantar gibi açılan mermer ocakları sebebiyle hem yeraltı kaynakları zarar görüyor, hem de tarımsal faaliyet yapan insanların zarar görmesi sebebiyle çiftçiler tarım yapamaz hale geliyor. Ayrıca mermer ocaklarının çevreye verdiği zararlar sebebiyle Burdur’da bulunan Yarışlı Gölü, Salda Gölü, Ak Göl ve Burdur Gölü gibi irili ufaklı bir çok göle uğrayarak yaz sezonunu geçiren farklı türdeki göçmen kuşlar etkileniyor. Bu sebeple başta dikkuyruk, akçabalıkçıl ve halk arasında telli turna olarak bilinen flamingolar göle uğramaz oldu.

Doğa yürüyüşü yapan gruplar ve kuş gözlemcilerinin geldiği Göller Yöresindeki Yarışlı Gölü’nde, her sene binlerce flamingonun uğrak yeri olan gölde flamingolaru göremediler. Bunun başlıca sebebi olarak gölün çevresinde bulunan dağların mermer ocaklarıyla dolması olarak gösterildi. Göl çevresinde elliden fazla mermer ocağının faaliyet göstermesi ile sürekli dinamit patlatılması gürültü kirliliği iş makinelerinin verdiği rahatsızlık sebebiyle Yarışlı Gölü’ne ilk defa bu sene flamingolar uğramadı. Doğa harikası yere gezi düzenleyen gruplar flamingo gözlemi için geldikleri alanda kuşları göremeyince şaşkınlık yaşadılar. Patika Grubunun kurucusu olan gönüllü Sibirya’dan Afrika’ya göç yapan ve geri dönerken de bir ay boyunca Yarışlı Gölü’nde misafir kalan flamingoların artık uğramadığını dile getirdi.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Sigaradan Sevenlerine Üzücü Haber

Aktivist, geçtiğimiz dönemlerde Muğla’dan Konya’ya kadar Göller Yöresi olarak anılan, Akdeniz ardı coğrafyada bilinçsizce yapılan mermer işletmeciliği sebebiyle, artık kuşların bile buralara uğramadığını söyledi. Kuşlar için çok önemli olan Yarışlı Gölü’nün aynı zamanda kuluçkaya yatan yüzlerce kuş türü için sığınak barınak görevi yaptığını ifade ediliyor.

mermer ocakları

Yarışlı Gölü’nde diğer göllerden bulunmayan farklı bir şey var, o da sodalı olması. Sodalı su bir çok kuş türü açısından oldukça önemlidir. Çünkü üremelerine çoğalmalarına katkı sağlar. Burdur ve Salda gölleri arasında kurutularak oluşturulan bu göl, kırılgan narin yapıya sahip bir göl. Denizler akarsular ormanlar gibi göllerin de farklı bir ekosistemi bulunmaktadır. Göllerin ekosistemleri bilinenin tam tersine çok değerli yaşam fırsatları sunar. Yarışlı Gölü bu manada uzun göç yolculuğuna çıkan kuş türlerinin enerjilerini toplayabilecek rahatlayabileceği son sığınak olduğunu bilinmesi gerekir.
Son yıllarda sürekli mermer ocağı açıldığını ve hala açılmaya devam ediliyor. Bu eşi bulunmaz göl farklı iki kaynaktan beslenmektedir. Biri yağmur sularından beslenir ki bu günün çanak şeklinde oluşmasına ve sebep olur. İkincisi de gölün güneyinde yer alan kendi kaynak sularıdır. Maalesef şu anda her kaynak üzerinde bir mermer ocağı kurulmuştur. Bu akıl tutulmasının bir örneğidir. Gözü dönmüşlüğün para hesabının, dalavere işlerinin nelere kadir olduğunu hep birlikte görmekteyiz. 
Yağmur yağdığı zaman mermer ocaklarındaki kaya tozları göle taşındığı için bu tozlar gölün tabanına yapışarak beton etkisi yapıyor. Bu çamur gölde yaşayan bütün canlıları gölde yaşayan kurbağalar, böcekler, mikroskobik canlılar, şu sinekleri, balıkları aklınıza ne gelirse bütün canlıları öldürüyor. Göle baktığınız zaman sanki kavanozdaki ölüsü gibi olduğunu hemen anlarsınız. Çünkü gölün ekosistemi bozuldu.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  2023 Yılında İnsanlık Nasıl Olur

Şu durumda gölde kuşlar için gıda üretimi yok ve göl günden güne ölüme terk edildi. Kuşların suya girmekten çekiniyor, bunun yerine göl kenarında yeme ihtiyaçlarını gidermek için çalışıyor. Çünkü göz renginin bile mermer tozları sebebiyle kirli beyaz bir renge dönüştüğü bir gerçek yaşanıyor. Artık flamingolar ve diğer bir çok kuş türü Yarışlı Gölü’nü terk ediyor.

Bir önceki yazımız olan Kredi ile Alınan Ev (Konut) Satılır mı? başlıklı makalemizde banka ipotekli ev satın alınır mı, ipotekli ev satın alınır mı ve ipotekli konut satılır mı hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?