Mesir Macunu Nedir, Nasıl Yapılır

Mesir Macunu Nedir, Nasıl Yapılır

 Manisa Mesir Macunu’nun Ortaya Çıkış Sebebi Manisa’da her yıl nisan ayında düzenlenen Mesir Macunu Festivali’nin düzenlenme sebebi nedir, biliyor musunuz? Bilmeyenler için anlatmaya çalışacağız. Meşhur mesir macunu içerisinde 41 farklı baharat ve şifalı otlardan oluşan bir macundur. Mesir Macununun ortaya çıkması Osmanlı padişahlarından Yavuz Sultan Selim Han’ın hastalanan eşi Ayşe Hafsa Sultan’a şifa bulmak için, yaşadıkları dönemin […]

 Manisa Mesir Macunu’nun Ortaya Çıkış Sebebi

Manisa’da her yıl nisan ayında düzenlenen Mesir Macunu Festivali’nin düzenlenme sebebi nedir, biliyor musunuz? Bilmeyenler için anlatmaya çalışacağız. Meşhur mesir macunu içerisinde 41 farklı baharat ve şifalı otlardan oluşan bir macundur. Mesir Macununun ortaya çıkması Osmanlı padişahlarından Yavuz Sultan Selim Han’ın hastalanan eşi Ayşe Hafsa Sultan’a şifa bulmak için, yaşadıkları dönemin ünlü ve çok başarılı hekimi olarak kabul edilen Merkez Efendi tarafından meydana getirmiştir.

Mesir Macunu’nun Faydaları Nelerdir

Mesir macunu insana kuvvet verir, insan kalbini ferahlatır, zihni açar, dikkat dağınıklığını giderir, sinirleri yatıştırır, insanı sakinleştirir, nefes darlığına iyi gelir. Mesir Macunu sırt ağrılarını, bel ağlarını giderir. Mesir Macunu romatizma, siyatik ağrılarına iyi gelir. Ayrıca mesir macunu insan göğsünü yumuşatır, idrar yapmakta zorluk çekenlere kolaylık sağlar, damarlardaki kanı temizler, yemek yemekte zorlananlar için iştah açıcı olarak kullanılır. Mesir Macunu hoş kokulu, lezzetli ama yemesi biraz zahmetli bir şifa kaynağıdır.

Manisa Mesir Macunu Festivali

Mesir Macunu Şenlikleri Ne zaman Yapılır

Mesir macunu şenlikleri her yıl nisan ayı içerisinde genelde 15 Nisan’da yapılır ama hava ve sosyal durumlara göre tarih değişikliği yapılabilmektedir. Bu sene nisan ayında  mesir macunu dağıtımı yapılacaktır. Siz  en iyisi Manisa B.B. sitesinden takip edebilirsiniz.

Mesir Macunun İçinde Hangi Baharatlar Var

Mesir macununun içinde kullanılan baharatlar şunlandır;

Anason, çivit, çöpçün, çörek otu, hardal tohumu, havlıcan, hıyarşenbe, hindistan cevizi, hindistan çiçeği, kakule, kalbarda, karabiber, karanfil, kebabiye, kimyon, kişniş, limon tuzu, iksir, meyan balı, portakal kabuğu, revan kökü, safran, sakız, sarı halile, sinameki, şamlı ve şaşlı, şeker, rezene, tarçın, tarçın çiçeği, teke mersini, tiryak, vanilya, yenibahar, zencefil, zerde, zulumba sayabildiğimiz baharatlar mesir macununun içeriği ve şifa kaynağını oluşturmaktadırlar.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Kayısı Çekirdeğinin İnsanı Hayrete Düşüren Faydaları

Mesir Macunu  Şenlikleri Manisa ilimizde düzenlenir ve halka dağıtılır. İnanışa göre hazır satın alınan mesir macunları şifa vermemektedir. Şifa alabilmek için festival alanında halka dağıtılan yerden kapılması muteberdir. Yani şifa alabilmek için festival alanına giderek, bizzat yüksekten atılan mesir macunlarını satın almadan, yakalayıp sahip olmanız gerekiyor.

Endişe etmenize gerek yok, festival alanında mesir macunlarından herkese yetecek kadar bolca atılmaktadır. Size tavsiyemiz, mevsimin nisan olduğuna bakmayın, mutlaka yanınızda gelirken şemsiyenizi unutmayın! Hayır, hayır! Endişelenmeyin, çok yağmur yağacağı için değil, şemsiyeyi mesir macunu yakalamak için kullanacaksınız. Nasıl mı? Şemsiyenizi açtıktan sonra ters çevireceksiniz, yüksekten atılan mesir macunu kapacaksınız, yakalayacaksınız.
Manisa Mesir Macunu Şenlikleri sebebiyle ünlü hekim Merkez Efendi anılacak. Bu sebeple de farklı etkinliklerle mesir macunu Türkiye’ye ve tüm dünyaya bir kez daha hatırlatacak.

Bir önceki yazımız olan Berbat 2 Buluş; Cips ve Cola başlıklı makalemizde Cola nasıl bulundu?, George Crum ve Patates cipsi nasıl icat edildi? hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?