Meslek Liselerine Değer Verilmiyor

Meslek Liselerine Değer Verilmiyor

 Türkiye’de gerektiği şekilde ilgi gösterilmeyen meslek liseliler, tercih ve yerleştirme sisteminin değiştirilmesi ile yine mağdur edilerek sevmedikleri bölümlerde okumak zorunda kalacaklar. Ülkemizde ara eleman ihtiyacını karşılamak amacıyla kurulan meslek liseleri maalesef hak ettiği değeri alamayıp kimsenin beğenmediği, tercih edilmeyen okullar statüsüne çevrildi. Oysa gerçekten meslek lisesi öğrencileri tam anlamıyla seçilerek yerleştirilirse, Türkiye’nin ara eleman ihtiyacı […]

 Türkiye’de gerektiği şekilde ilgi gösterilmeyen meslek liseliler, tercih ve yerleştirme sisteminin değiştirilmesi ile yine mağdur edilerek sevmedikleri bölümlerde okumak zorunda kalacaklar. Ülkemizde ara eleman ihtiyacını karşılamak amacıyla kurulan meslek liseleri maalesef hak ettiği değeri alamayıp kimsenin beğenmediği, tercih edilmeyen okullar statüsüne çevrildi. Oysa gerçekten meslek lisesi öğrencileri tam anlamıyla seçilerek yerleştirilirse, Türkiye’nin ara eleman ihtiyacı karşılanacak, sanayisi gelişecek ve meslek sahibi insanlar yetişecektir.

Bütün öğrenciler üniversite mezunu yapılmak istenen eğitim sisteminde büyük çarpıklık sergilenmektedir. İnsanlar becerilerine göre, ilgi ve yeteneklerine göre meslek sahibi edilirse meslek liselerinin önemi artacak, okullarda gerçek meslek sahibi elemanlar yetiştirilerek Türkiye’nin ihtiyacı olan meslek sahibi insanlar yetişecek.
Eğitim sistemimizin kanayan yarası meslek liseleri hiçbir hükümet tarafından yeteri kadar desteklemediği için amacına uygun olarak eğitim verememekte, dolayısıyla meslek lisesinde okuyan çocuklar da kendilerini dışlanmış, işe yaramaz, geleceğin işsizleri olarak görmektedir.

Meslek Liselerine Değer

Yukarıdaki acı tablo ortadayken şimdi de yapılan değişikliklerie ortaokul sekizinci sınıfta okuyan bir öğrencinin lise tercihlerini yapacağı zaman, öğrenci ve velilerin önceki yıllarda istediği lisenin dokuzuncu sınıfında okuma şansı varken, son değişiklikle öğrencilerin bırakın istediği liseye gitmesi, meslek lisesinde bile istemediği, sevmediği bölümlere gitmesinin önü açıldı.
Bir zamanlar ‘meslek lisesi memleket meselesi’ sloganı ile meslek liselerinin birazcık da olsa ilgi görmesi sağlanmış, ancak son yıllarda hükümetin uyguladığı yanlış politikalar sonucunda meslek liseleri tamamen gözden çıkarılmıştır.
Derhal hükümetin gerekli düzenlemeleri yaparak meslek liselerine hak ettiği değeri vererek, gerçek anlamda yetişmiş ara eleman ihtiyacını karşılamak amacıyla, meslek liselerinin en çok tercih edilen, zorla değil severek, isteyerek eğitim yapılan kurumlar haline getirilmelidir. Ülkemiz zaten eğitimli meslek sahibi insanlardan yoksunken bir de böyle yanlış düzenlemelerle ülkemizin sanayisinin gerilemesine de fırsat verilmemelidir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Kumar İlletinin Çeşitleri

Bir önceki yazımız olan Beşamel Soslu Tavuklu Karnabahar Yemeği Tarifi başlıklı makalemizde beşamel soslu karnabahar ve tavuklu karnabahar yemeği hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?