Mevduat nedir, Mevduat hesabı ne demektir?

Mevduat nedir, Mevduat hesabı ne demektir?

Mevduat ne demektir mevduat hesabı nedir? Yatırım amaçlı olarak bankalarda açılan hesaplara mevduat hesabı adı verilmektedir. Bu durum katılım bankalarında ‘özel cari hesap’ adını almaktadır. Mevduat nedir? Vadeli ve vadesiz olarak, karşılıksız veya karşılıklı bankalara yatırılan döviz, kıymetli madenler veya nakit paraya mevzuat adı verilmektedir. Bankalara yatırılan bu yatırım araçlarını kişi veya kurum adına banka hesaplarında […]

Mevduat ne demektir mevduat hesabı nedir?

Yatırım amaçlı olarak bankalarda açılan hesaplara mevduat hesabı adı verilmektedir. Bu durum katılım bankalarında ‘özel cari hesap’ adını almaktadır.

Mevduat nedir? Vadeli ve vadesiz olarak, karşılıksız veya karşılıklı bankalara yatırılan döviz, kıymetli madenler veya nakit paraya mevzuat adı verilmektedir.

Bankalara yatırılan bu yatırım araçlarını kişi veya kurum adına banka hesaplarında kayıt altında tutmak için açılan hesaplara da mevduat hesabı adı verilir.

Mevduat Çeşitleri

Mevduat hesapları bireysel ya da işletme adına açılabilir. Bireysel olarak açılırsa tasarruf mevduatı denir. Eğer hesap işletmeler adına açılırsa buna ticari mevduat adı verilir. Bu hesap bankaların başka şubelerinde açılırsa bankalar mevduatı adı verilir. Resmi kurumlar tarafından bankalarda açılan hesaplara ise resmi mevduat hesapları adı verilmektedir.

Mevduat hesabı iki türlü açılmaktadır. Vadeli mevduat, hesabı vadesiz mevduat hesabı.

Türkiye’de en çok tercih edilen vadeli mevduat hesabıdır. Bankacılık sisteminde iki türlü mevduat hesabı açılır. Parasını belli bir süre yatırım aracı amaçlı bankaya yatırılan vadeli mevduat hesabını tercih eder. Ancak para transferleri, hesap ödemeleri için hesap açtırılacaksa genelde vadesiz mevduat hesabı tercih edilir.

Katılım hesabı nedir

Mevduat hesapları katılım bankalarında katılım hesabı adı altında vadeli mevduat hesabı açılırken, özel cari hesap adı altında ise vadesiz mevduat hesabı bu görevi yerine getirmektedir.

Vadesiz mevduat ne demektir

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Vergi Denetmeni Kimdir Mesleğin Özellikleri Nelerdir Vergi Denetmeni Maaşları

Karşılıksız ve süresiz bir şekilde bankalar nezdinde açılan hesaplara vadesiz mevduat hesabı denir.

Banka mudileri paralarını koruma amaçlı olarak bankaya yatırır. Genelde çalışanların maaşlarını alması amacıyla bu hesap açtırılır. Vadesiz mevduat hesabı sayesinde para transferleri, otomatik fatura ödemeleri, EFT gibi işlemler yapılmak için kullanılır.

Hesap sahibi olan kişi ya da kurumlar istedikleri zaman hesaplarından parasını çekme hakkına sahiptir. İsteyen müşteriler bu hesaptaki birikimleri farklı yatırım araçları ile çeşitlendirebilir.

Vadeli mevduat hesabı nedir

Banka müşterilerinin belli süre içinde kar amaçlı olarak açtıkları hesaptır. Hesap sahibi bankaya açtırdığı hesapta belli süre için para yatırır ve yatırdığı paranın getirisi  vadesine göre önceden hesaplayabilir. Banka, hesap sahibinin parasına bu süre için faiz öder.

Vadeli mevduat hesapları kişinin isteğine göre bir aydan bir yıla kadar vade ile hesapta bekletilir. Bu durum bankalara göre farklılık gösterebilmektedir. İsteyen kişi 15 günlük, 20 günlük, 45 günlük hesaplar da yaptırabilir.

Eskiden vadesinden önce para çekildiği zaman faiz ödemeyen bankalar son zamanlarda farklı bir uygulamaya giderek para sahibinin parasını bankada tuttuğu süre için faiz ödemesi yapmaktadır. Aslında son zamanlarda bankaların yaptığı uygulama vadesiz mevduat hesabını devre dışı bırakacak bir sistem gibi düşünülebilir.

Vadeli mevduat hesabı açan bankalar tüketicilerin paralarını en iyi şekilde değerlendirmeleri için fırsat vermektedir.

Mevduat ne demektir

Türkiye’de en çok sorgulanan araştırılan vadeli mevduat faiz oranları şunlardır;

  • Yapı Kredi Bankası vadeli mevduat faiz oranları
  • Garanti Bankası vadeli mevduat faiz oranları
  • Akbank vadeli mevduat aiz oranları
  • İş Bankası vadeli mevduat faiz oranları
  • Türk Ekonomi Bankası vadeli mevduat faiz oranları
  • Ziraat Bankası vadeli mevduat faiz oranları
  • Vakıfbank vadeli mevduat faiz oranları
  • Finansbank vadeli mevduat faiz oranları
  • Denizbank vadeli mevduat faiz oranları
  • Halkbank vadeli mevduat faiz oranları
BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Yarı Zamanlı Ek İş; Stand Görevlisi Olmak

Bir önceki yazımız olan Çeviri Yaparak Para Kazanmak başlıklı makalemizde Çeviri ajansı açmak, Çeviri işinden gelir elde etme ve kitap çevirme işi hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?