Mihriban Türküsünün Gerçek Hikayesi Sözleri Ve Müziği

Mihriban Türküsünün Gerçek Hikayesi Sözleri Ve Müziği

 Merhum yazar, şair Abdurrahim Karakoç’un yaşamış olduğu bir aşk neticesinde mahlas olarak kullandığı bu unutulmaz eser, sevdiği kız için yapılmış türküsüdür Mihriban. Aslında Türküye adını verdiği kızın ne saçları sarı, ne de adı gerçekten Mihriban’dır. İnce ruhlu yazarımız Abdurrahim Karakoç’un insana verdiği değerden dolayı sevdiği kişinin gerçek adını telaffuz etmemesi elbette büyük bir inceliktir. Yazar […]

 Merhum yazar, şair Abdurrahim Karakoç’un yaşamış olduğu bir aşk neticesinde mahlas olarak kullandığı bu unutulmaz eser, sevdiği kız için yapılmış türküsüdür Mihriban. Aslında Türküye adını verdiği kızın ne saçları sarı, ne de adı gerçekten Mihriban’dır.

İnce ruhlu yazarımız Abdurrahim Karakoç’un insana verdiği değerden dolayı sevdiği kişinin gerçek adını telaffuz etmemesi elbette büyük bir inceliktir. Yazar Abdurrahim Karakoç sevdiği kişinin gerçek adını vermez ama hayat tadında bir aşk hikayesini şiire döker, sonra da bu şiiri usta eller türküye dönüştürür. Musa Eroğlu ile bütünleşmiş eseri Mahsun Kırmızıgül  söylerken adeta o dönemi yansıtıyor.  Böylece de her görüşten insanın ortak noktada buluştuğu güzel bir eser ölümsüzleşir ve geniş kitlelerin ortak değeri haline gelir. Bütün film, konser ve dinletilerde biraz romantizm estirmek için ayrılığın ve özlemin sembolü olur adeta.

Mihriban Türküsünün Belgeseli

Abdurrahim Karakoç yaşadığı aşkı, yaşadığı döneme göre kaleme alır. Yaşadığı dönemde elektrik olmadığı için gaz lambası ışığı altında yazar sevdiğine. Bu şiir dizelerini oluşturmaya başladığında mevsim kış, hava soğuk, lambadaki alevler de üşürmüş.
Şair ve yazar yaşadığı dönemde insanların özellikle de erkeklerin karşı cinse olan ilgisini açık bir şekilde ifade etmesi, herkese duyurması doğru bir davranış olarak kabul görmediği için gizli gizli mektup yazmış, ancak mektubunu da dizeler şeklinde yazmış yazar.

Sevdiği kız da aynı şekilde dizelerle cevap vermiş, hatta türkünün bazı bölümlerinde ‘unutursun, unutursun’a vurgu yapılmış, ancak sevdiği kız da unutmayacağını söylemiş ısrarla. Şair, yazar Abdurrahim Karakoç insanların daha önce yaşadıklarını hep unuttuğunu örneklerle dize dize yazarak dile getirmiş, gerçek bir aşk hikayesinin türkü haline dönüşmüş güzel bir Anadolu sevdasıdır Mihriban.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Muş Türküsü’nün Gerçek Hikayesi

Mihriban Türküsünün Sözleri

Sarı saçlarını deli gönlüme
Bağlamışım çözülmüyor mihriban mihriban
Ayrılıktan zor belleme ölümü
Görmeyince sezilmıyor mihriban
Sevdiğim mihriban

Yar değince kalem elden düşüyor
Gözlerim görmüyor aklım şaşıyor
Lambada titreyen alev üşüyor
Aşk kağıda yazılmıyor mihriban
Sevdiğim mihriban

Tabiblerde ilaç yoktur yarama
Aşk değince ötesini arama
Her nesnenin bir bitimi var ama
Aşka hudut çizilmiyor mihriban
Sevdiğim mihriban.

Bir önceki yazımız olan Berbat 2 Buluş; Cips ve Cola başlıklı makalemizde Cola nasıl bulundu?, George Crum ve Patates cipsi nasıl icat edildi? hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?