Mimari Dekoratif Sanatlar Bölümü Hakkında Kapsamlı Bilgi

Mimari Dekoratif Sanatlar Bölümü Hakkında Kapsamlı Bilgi

Tasarım, teknoloji, sanat sarmalının yoğurularak iç ve dış mimari yapısal dekorasyon çalışmalarında bulunmak, malzemelerin sanatsal bir dokunuşla dekoratif olarak birleştirilerek ortaya mükemmel eser çıkarmak isteyenlerin buluşma noktası mimari dekoratif sanatlar bölümü sizleri bekliyor. Program, mezun ettiği öğrencilere kültür varlıklarımızın yanında sanatsal mimari yapıların aslına uygun şekilde korunup gelişmesi ve yeni dekorasyon önerilerine açık hale gelmesine […]

Tasarım, teknoloji, sanat sarmalının yoğurularak iç ve dış mimari yapısal dekorasyon çalışmalarında bulunmak, malzemelerin sanatsal bir dokunuşla dekoratif olarak birleştirilerek ortaya mükemmel eser çıkarmak isteyenlerin buluşma noktası mimari dekoratif sanatlar bölümü sizleri bekliyor.

Program, mezun ettiği öğrencilere kültür varlıklarımızın yanında sanatsal mimari yapıların aslına uygun şekilde korunup gelişmesi ve yeni dekorasyon önerilerine açık hale gelmesine imkan tanımaktadır.

Sizler de tasarım ya da çizin becerilerine sahipseniz estetik bir duyguya sahip, şekiller arasında detayları görebiliyorsanız, sabırlı, dikkatli, titiz, sanatsal gücünüz gelişmiş; beraberinde teknolojiyi kullanabiliyorsanız işte size uygun mükemmel bir başlangıç yeri. Mimari dekoratif sanatlar teknikeri yetiştiren yüksek öğrenim kurumlarında eğitim alarak yola güzel bir başlangıç yapabilirsiniz.

Eğer sanat, mimari tasarım, teknoloji sarmalını beğenip bu alanda yürümek, yol almak, mesafe kat etmek isterseniz size akademik olarak basamak alternatifleri de mevcuttur.

Mimari dekoratif sanatlar programının amacı, etik sorumluluğu alabilecek, beraberinde öğrendiği bilgiyi uygulama aşamasında içselleştirme, toplumsal ve evrensel boyutta kavramsal bilgilerle mutlu olabilecek, sanatsal yönü gelişmiş teknik eleman yetiştirmektir, Aynı zamanda edindiği mesleki bilgileri hayatı boyunca öğrenmek isteyen yeni nesillere aktarmak için, gerekli iletişim becerilerine ve takım çalışmasına uygun elemanlar yetiştirmektir.

Mimari dekoratif sanatlar teknikeri maaşı

Mimari dekoratif sanatlar teknikeri ne iş yapar

Teorik olarak edindiği bilgileri mimari plana uygun bir şekilde tarihsel kültürel değeri olan her türlü saray, cami, köşk, bina… kısacası yapıların tamirat, bakım, süsleme işlemlerine bizzat dahil olur. Bu çerçevede alanında uzman iç mimar heykeltraş, ressam, seramik sanatçısı gibi restorasyon uzmanlarıyla birlikte hareket eden teknik elemandır. Yani sahada çalışan işçiler ile teknik bilgileri hazırlayan, projeyi çizen, yapılması gerekeni anlatan kişiler arasında mekik dokuyan elemandır. Bu kapsamda çalıştığı yerde eşgüdümü sağlar.

Çalışma esnasında ortaya çıkacak her türlü iş kazası ve benzer problemlerin giderilmesine yönelik önlemler alır. Uygulamaya esas olacak desenleri araştırır, tasarım yapar. Ortaya çıkan tasarımın planını hazırlar. Birlikte çalışacağı seramikçi, ressam, iç mimar, inşaat mühendisi gibi teknik elemanlarla sürekli görüş alışverişinde bulunur. Mimari dekoratif sanatlar teknikeri eski bina veya yeni inşa edilecek olan yapıların plana uygun bir şekilde dekore yapılması için kendine verilen direktif ve talimatları yerine getirir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Evde Çocuk Bakarak Para Kazanmak

Mimari dekoratif sanatlar teknikeri olmak için gerekli özellikler

Sanat, tasarım, mimari alanında kariyer yapmak, para kazanmak, hayatını idame ettirmek için belli başlı özellikler gerekir. Bunlar şu şekilde sıralanır;

 • Grafiksel ayrıntıları algılayabilmeli
 • Çizim ve tasarım gücü üst seviyede olmalı
 • Yeterli görme keskinliğine sahip olmalı
 • Eller ve göz eşgüdüm halinde hareket etmeli
 • Parmaklar ve eller ustalıkla kullanılabilmeli
 • Estetik duygusu gelişmiş olmalı
 • Çalışma saatlerinin esnek olduğu bir mesai anlayışını peşine kabul etmeli
 • Seyahat etmek için engeli bulunmamalıdır

Mimari dekoratif sanatlar teknikeri çalışma koşulları

Bölümden mezun olanlar genelde inşaat, restorasyon, tamirat, bakım gibi işlemlerin yapıldığı yerlerde çalışırlar. Doğal olarak buralarda rutubet, boya, toz gibi insanı rahatsız edebilecek koşullar yaşanabilir. Genelde açık hava diye tabir edeceğimiz sahada sanat icra edilir. Çok az da olsa kapalı ortamlarda çalışma durumu söz konusu olabilir. Bazen atölye ortamlarında çalışılarak bazı çalışmaların montajının yapılması gibi işlerde yapılabilir.

Bütün bu süreçler gösteriyor ki mimari dekoratif sanatlar teknikeri olacak bir kişinin hem güzel bir eser ortaya çıkarmak için fedakarlık yapması, hem de sonuçta bedensel yorgunluğun yaşanabileceğinin anlaşılması gerekir.

Nasıl mimari sanatlar teknikeri olunur

Üniversitelerimizde bulunan mimari dekoratif sanatlar bölümünü okuyup mezun olmak yeterlidir. Buraya giriş yapmak için ise üniversite sınavında asgari düzeyde alabileceğiniz TYT puanı kafi gelebilir. Çünkü yukarıda izah etmeye çalıştığımız süreçlerin boğazı insanlar için zahmetli, yorucu ya da değersiz olduğu öngörülmektedir. Bu bakımdan özel ya da devlete ait üniversitelerde okutulan mimari dekoratif sanatlar bölümü taban puanları çok düşüktür. Çünkü bu programda okumak için ayrıca sevgi, ilgi, istek ve yetenek gerekiyor.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Kolay İş Bulma Teknikleri

2 yıl ön lisans eğitimi alan teorik ve pratik olarak dersler görüp bölümü bitirenler önemli yerlerde sanatını icra etme hakkına sahip oluyor.

Mimari dekoratif sanatlar teknikeri iş imkanları

Yazımızın başlığı zaten kendini ele veriyorsun mimari dekoratif işlem yapılacak yerler. Daha ziyade kültürel varlıklarımız, diye kabul edeceğimiz milli saraylar, vakıflar, hamamlar, köprüler, konaklar ve benzeri değerli varlıklarımız oluyor. Bu durumda da Türk mimarisinin sanatını yansıtabilecek kişilerin çalışma ortamı, iş bulma fırsatı yakalayabilecek kurum ve kuruluşlar, Milli Saraylar Genel Müdürlüğü, Kültür Bakanlığı’na bağlı birimler, Vakıflar Genel Müdürlüğü, özel idareler, belediyeler oluyor. Bazı durumlarda özel kuruluşlar benzer çalışmalar için mimari dekoratif sanatlar teknikeri çalıştırma ihtiyacı hissedebiliyor.

Son yıllarda modern plastik sanatlar alanında da iş imkanları yakalamak söz konusudur.

Türk mimarisinin gelişmesine yönelik peyzaj çalışmaları, restorasyon işlemleri, dekorasyon çalışmaları, seramik işçiliği, bilgisayarda tasarım çalışmaları, mimari dekoratif sanatlar teknikeri iş imkanları arasına katılmaktadır.

Çalışmak için alanında kendini ispat etmiş, adından söz ettiren kişiler olmak her meslekte olduğu gibi bu mesleğin de olmazsa olmazıdır. Tarihi açıdan, ekonomik açıdan, turistik değeri bulunan yerlerin süslenmesi, bakımı, tamiratı için iş yoğunluğunun bulunduğu yerlerde çalışma imkanları söz konusudur.

Her mesleğin kendine göre zor tarafları bulunur. Başkasının emri altına girmek istemeyen, kendi hesabına çalışmak isteyenler bağımsız olarak kendi işyerlerini ya da atölyelerini açarak ilgili kurum ve kuruluşların ihalelerine girip çalışıp para kazanabilir.

Mimari dekoratif sanatlar teknikeri maaşı

Programdan mezun olup çalışma hayatına katılanlar farklı seçeneklerle kazanç sahibi olur. Devlet memuru olarak teknik hizmetler ölümünde çalışıp maaşını alanlar ile özel sektörde çalışıp maaş alma hakkı edenler arasında gelir adaletsizliği yaşanabilir. Çünkü kamu kurumları standart devlet memurları maaşı öderken özel kurum kuruluşlar da çalışacak olanlar en düşük maaştan sanatına uygun olmayan maaşı almak zorunda kalabilir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Arıcılık-Bal Üreticiliği Yapmak

Zamanla kişinin çalışma kapasitesi, becerisi hayat tecrübesi, bilgi birikimi, hizmet üretilen yerin kapasitesi oranında maaş alma hakkına sahip olur.

Mimari dekoratif sanatlar meslekte ilerleme

Bölümden mezun olduktan sonra akademik ekonomik olarak daha iyi yerlere gelmek isteyenlere Dikey Geçiş Sınavı alternatifi bulunmaktadır. ÖSYM tarafından belirlenen puan tablosuna uygun olarak yeterli seviyede DGS puanı alan şu bölümlere geçiş yaparak lisans düzeyinde diploma sahibi olur.

 • Seramik
 • Fotoğraf
 • Grafik
 • İç mimarlık
 • Mimarlık
 • İç mimarlık ve çevre tasarımı
 • Eski çini onarımı
 • Çini
 • Tezhip
 • Geleneksel Türk sanatları
 • Geleneksel Türk el sanatları
 • El sanatları

Yazımızın sonunda bu programda okuma düşüncesi olan gençlere önce yeteneklerimizin, sonra da gerçekten böyle bir mesleği isteyip istemediğinizi kendinize sormanızı tavsiye ederiz. Eğer içinizden gelen ses ‘bu meslek senin kişisel ve mesleki anlayış özelliklerine uygun, seçebilirsin’ derse o sese kulak verebilirsiniz. Çünkü ülkemizde henüz sanatsal, kültürel acıdan yeterli altyapımız oluşmadığı, dolayısıyla bu alanda iş bulmak, çalışmak para kazanmanın kolay olmadığını da hatırlatmak zorundayız.

Ekonomik kaygıları olan müteahhitlerin dikdörtgen prizma bloklar yapıp satmaktan başka mimari anlayışları bulunmamaktadır. Hal böyle olunca da mimari dekoratif sanatlar bölümü mezunu olan ya da diğer ilgili programlardan başarı ile diploma alanlar maalesef gerekli ilgi ve işi bulamamaktadır!

Bir önceki yazımız olan Satış Ortaklığından Nasıl Para Kazanılır başlıklı makalemizde Satış ortaklığı sistemi nasıl işler ve Satış ortaklığı sisteminden kar etmek hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?