Misket Türküsünün Gerçek Hikayesi 

Misket Türküsünün Gerçek Hikayesi 

 Ankara yöresinin en meşhur türküsü ve oyun havası olan misket niçin türkü yapıldı, sizlere hikayesini anlatmaya çalışacağız. Ankara ilinin önemli efelerinden olan Osman Efe geniş omuzlu, burma bıyıklı, bıçkın bir delikanlıdır. Güzel bir kız olan Huriye de Osman Efe’ye yanıktır. Her gün evlerinden evlerinin önünden geçen Osman Efe Huriye’yi görmek için elma ağacının küçük olanlarına […]

 Ankara yöresinin en meşhur türküsü ve oyun havası olan misket niçin türkü yapıldı, sizlere hikayesini anlatmaya çalışacağız.

Ankara ilinin önemli efelerinden olan Osman Efe geniş omuzlu, burma bıyıklı, bıçkın bir delikanlıdır. Güzel bir kız olan Huriye de Osman Efe’ye yanıktır. Her gün evlerinden evlerinin önünden geçen Osman Efe Huriye’yi görmek için elma ağacının küçük olanlarına  da söylenen misket ağacını tırmanmak zorunda kalıyor.

İikisi de içten içe birbirine sevdalanıyor. Osman Efe her defasında misket ağacını tırmandığı içinsevdiği kızı da Misket diye  çağırmıyor ve parola olarak misket diye sesleniyor.
Ankara yöresinin ağalarından Kır Ağa lakaplı biri günün birinde çeşmeden su doldururken Huriye’yi görüyor ve çok beğeniyor, Huriye’yi kendisine istetiyor. Huriye’nin babası kızını ağaya vermek istiyor. Huriye ise Osman Efe’ye aşık olduğu için ‘ölsem de ağaya varmam’ diyor.
Huriye durumu Osman Efe’ye anlatır, Osman Efe çılgına döner ve Kır  ağanın yaptığını hiç yakıştıramaz. Yavuklusuna yaklaşmamasını haber verir.
Ağa ise Osman Efenin kendine karşı saygısızlık yaptığını düşünerek meydan okur, kendine güveniyorsa gelsin, görüşelim diyor. Haberi Osman Efe’ye ulaştıranlar ağanın söylediklerinin yanına da birkaç fazla cümle ilave ederek ortamı iyice kızıştıriyorlar.
Her iki taraf da meydan okumayı kabul ederek anlaşılan bir yerde karşılaşıyor ve bıçaklar çekiliyor, kavga başlıyor. Her ikisi de Huriye’ye kavuşmak için birbirlerini yenmek için mücadele ediyor. Huriye ise Osman Efe’ye bir şey olmaması için çıktığı misket ağacının üzerinde dua ediyor.

Misket Türküsü Sözleri

Çok ilginç bir durum ortaya çıkıyor. Kır Ağa, Osman Efe’nin mertçe döğüşmesinin etkisinde kalarak ‘misket senin olsun, senin gibi bir yiğide hançer saplayamam, sen beni öldür, Misket’i sen hak ediyorsun’ diyerek elinden bıçağını atar. Osman Efe ağanın yaptığı bu büyüklüğü takdir ederek onun ellerini öper.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Penisilinin Bulunuş Hikayesi

Hep birlikte Huriye’in evine doğru yürümeye başlanır. Herkes Huriye’nin evine doğru birlikte gelirken Misket ise kendi adı verilen elma ağacında yolları bekleyen Huriye kendine yaklaşan kalabalığa bakar, hiçbir şeyden habersiz olan zavallı Huriye’nin gözleri Osman Efe’yi aramaktadır. Bir türlü Osman Efe’yi  göremez. Kalabalığın önünde gelen Ağa’yı görünce birden gözleri kararır, elma ağacından aşağı kendisini bırakır ve cansız bedeni yere çakılır.
Huriye’nin cansız bedenini misket ağacının dibinde bulan Osman Efe deliye döner, feryat figan içinde gözyaşlarına boğulur.

İşte Misket türküsü bu acıklı trajikomik hikâyesi günümüze taşınmış halidir.

Misket Türküsünün Sözleri

 

Güvercin uçuverdi
Kanadın açıverdi
Elin oğlu değil mi
Sevdi de kaçıverdi

A benim aslan yarim
Duvara yaslan yarim
Duvar cefa götürmez
Sineme yaslan yarim

Güvercinim uyur mu
Çağırsam uyanır mı
Yar orada ben burda
Buna can dayanır mı

A benim hacı yarim
Başımın tacı yarim
Eller bana acımaz
Sen bari acı yarim

Caminin müezzini yok
İçinin düzeni yok
Çok memleketler gezdim
Misget’ten güzeli yok

Daracık daracık sokaklar
Misget şeker topaklar
Pul pul olsun dökülsün
Seni öpen dudaklar

Caminin ezan vakti
İçinin düzen vakti
Ben Misget’i yitirdim
Sonbahar gazel vakti

Gökte yıldız sayılmaz
Çiğ yumurta soyulmaz
Üçer avrat almayan
Hiç erkekten sayılmaz

Bir önceki yazımız olan Beşamel Soslu Tavuklu Karnabahar Yemeği Tarifi başlıklı makalemizde beşamel soslu karnabahar ve tavuklu karnabahar yemeği hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?